Futbol amerykański: Podsumowanie roku
W NFL wiecznie młody Tom Brady doprowadza Buccaneers do zwycięstwa w Super Bowl LV, w Europie startują rozgrywki European League of Football, a w Polsce odbywa się pierwszy sezon PFL bez Panthers Wrocław – to był ciekawy rok dla futbolu amerykańskiego. A dodajmy do tego zbliżające się play-offs w NFL, ekspansję ELF oraz wycofanie się mistrza Polski z PFL. Przypominamy najważniejsze futbolowe wydarzenia 2021 roku.
National Football League
Sezon 2020/21 dla Tampa Bay Buccaneers zakończył się w sposób wymarzony – „Bucs” zostali pierwszą drużyną w historii NFL, która rozegrała (i wygrała) Super Bowl na swoim stadionie domowym. 44-letni Tom Brady już w pierwszym sezonie po opuszczeniu New England Patriots poprowadził Buccaneers do zwycięstwa w Super Bowl – pierwszego od 18 lat i drugiego ogółem. Dla samego Brady’ego był to rekordowy, siódmy ligowy triumf, a to więcej niż… jakakolwiek drużyna.
Jako że dzięki zwycięstwu w NFC South Buccaneers awans do play-offs mają już zapewniony, to będą mieli szansę na powtórzenie wyczynu z poprzedniego sezonu. A Tom Brady podnoszący Lombardi Trophy po raz ósmy w historii… pewnie już by nikogo nie zdziwił.
Kto jeszcze znajduje się w gronie głównych faworytów do udziału w Super Bowl? Z pewnością Green Bay Packers, którzy zwyciężając w NFC North, jako pierwsi zapewnili sobie awans do play-offs, Buffalo Bills wygrywający AFC East, Dallas Cowboys triumfujący w NFC East, Los Angeles Rams, którzy za sprawą głośnych transferów dali jasno do zrozumienia, że wchodzą „all-in” i oczywiście Kansas City Chiefs notujący passę ośmiu wygranych z rzędu, jednocześnie wygrywając AFC West po raz szósty w ostatnich sześciu latach.
Retweet this if your team is in the playoff picture. 😏 (by @Cigna) pic.twitter.com/zeJRv8t5Pr
— NFL (@NFL) December 22, 2021
Jeżeli chodzi o drugi koniec ligowych tabel, bardzo dużą szansę na to, aby drugi rok z rzędu otrzymać pierwszy wybór w drafcie, mają Jacksonville Jaguars. Ostatnim razem „Jags” wręcz nie mieli wyboru – musięli sięgnąć po rewelacyjnego Trevora Lawrence’a – 21-letniego quarterbacka Clemson.
Jakie ważne wydarzenia mijającego roku w NFL możemy jeszcze wyróżnić? Z pewnością zakontraktowanie Maca Jonesa przez New England Patriots. Młody talent dostał wyjątkowo trudne zadanie – zostać następcą Toma Brady’ego. I choć przed sezonem wielu nie dałoby w to wiary – Patriots nadal liczą się w grze o Super Bowl. Warto przypomnieć również powrót na boisko Daka Prescotta – rozgrywającego Dallas Cowboys, który w poprzednim sezonie doznał koszmarnej kontuzji. Szerokim echem odbiło się zakontraktowanie Vona Millera i Odella Beckhama przez stawiających wszystko na jedną kartę Los Angeles Rams, a z informacji negatywnych trzeba przypomnieć problemy Las Vegas Raiders związane ze zwolnieniem trenera głównego – Johna Grudena w wyniku wycieku kontrowersyjnych e-maili oraz utratę dwóch draftowych jedynek – Henry’ego Ruggsa, który pod wpływem alkoholu doprowadził do śmiertelnego wypadku i Damona Arnette, wymachującego i grożącego bronią na tiktoku.
European League of Football
Rok 2021 to również debiut European League of Football – potocznie nazywanego europejskim odpowiednikiem NFL. Sport, który w Europie nadal ma status niszowego i amatorskiego, otrzymał wsparcie organizacyjne i medialne na najwyższym poziomie.
W inauguracyjnym sezonie w ELF o tytuł mistrza Europy rywalizowało osiem drużyn. Reprezentanci Polski – Panthers Wrocław dotarli do półfinału rozgrywek, w którym minimalnie ulegli ekipie Hamburg Sea Devils. Finał rozegrano na Merkur Spiel-Arena w Düsseldorfie na oczach blisko 25 000 widzów. Triumfował Frankfurt Galaxy.
Duże kontrowersje wzbudziła kara za „pass interference” przeciwko Panthers w końcówce spotkania, która odebrała Polakom szansę na awans do finału. Szeroko kwestionowana decyzja sędziowska zmusiła ligę do wprowadzenia powtórek wideo dla sędziów – i to błyskawicznie, bo już od kolejnego spotkania, którym był finał rozgrywek.
Władze European League of Football konsekwentnie realizują swój plan – docelowo w lidze mają brać udział 24 zespoły, a w przyszłym roku będzie już ich o 4 więcej niż obecnie. W sezonie 2022 do rywalizacji stanie siedem ekip z Niemiec, dwie z Austrii oraz po jednej z Hiszpanii, Turcji i Polski.
Średnia oglądalność meczu kolejki w niemieckiej telewizji oscyluje w granicach 250 000 widzów, natomiast finał rozgrywek zgromadził przed telewizorami w szczycie ponad 530 000 odbiorców. W Polsce mecze ELF można oglądać jedynie na platformie streamingowej ligi, ale wiadomo, że trwają negocjacje z polskimi nadawcami odnośnie transmisji spotkań Panthers Wrocław w polskiej telewizji.
Liga w pierwszym roku swojego funkcjonowania przyniosła kilka milionów euro straty. Ujemny bilans finansowy nikogo jednak nie martwi – władze podkreślają, że zakładano taki scenariusz przed startem rozgrywek. Według planu każdy kolejny sezon ma być coraz bardziej dochodowy, a liga ma zacząć przynosić zyski co najmniej po trzech latach. Start sezonu 2022 zaplanowano na czerwiec.
Polska Futbol Liga
Na krajowym podwórku rok 2021 to przede wszystkim start nowych rozgrywek – Polskiej Futbol Ligi, która zastąpiła wcześniejszych ligowych operatorów: Ligę Futbolu Amerykańskiego (2018 – 2020) i Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego (2006 – 2017).
Od strony organizacyjnej milowym krokiem było utworzenie Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce (ZFAP), który posiada oficjalny status Polskiego Związku Sportowego i jest zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Status prawny ZFAP ma znacznie ułatwić funkcjonowanie struktur futbolu amerykańskiego w Polsce. – Uzyskanie ministerialnego statusu PZS to niewątpliwie jeden z największych sukcesów organizacyjnych w historii futbolu amerykańskiego w naszym kraju. Zaufanie rządowe wzmacnia wiarygodność dyscypliny oraz stanowi solidny fundament dla jej dalszego rozwoju – mówił Dawid Biały, prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce w rozmowie z Halftime.pl
Inauguracyjny sezon PFL okazał się najbardziej wyrównanym i nieprzewidywalnym w historii futbolu amerykańskiego w Polsce. W tym miejscu warto zaznaczyć, że z powodu udziału w European League of Football, z krajowych rozgrywek wycofali się Panthers Wrocław, którzy od lat dominowali na polskim podwórku. W sezonie 2021 kwestia awansu do play-offs był całkowicie otwarta dosłownie do ostatnich sekund sezonu zasadniczego. Po tytuł mistrzów Polski sięgnęła ekipa Archers Bydgoszcz, pokonując w finale Tychy Falcons.
Tych samych Archers Bydgoszcz z powodów organizacyjnych… nie zobaczymy w sezonie 2022. Drugą drużyną, która miała rywalizować w przyszłym roku w najwyższej klasie rozgrywkowej, a której ostatecznie w ogóle nie zobaczymy na boiskach z powodu problemów finansowych jest Armada Szczecin. Z kolei na czarnego konia przyszłorocznych rozgrywek wyrastają Kraków Kings, którzy dzięki wsparciu sponsorskiemu Ekipy coraz śmielej poczynają na rynku transferowym, kontraktując m.in. byłych zawodników Archers Bydgoszcz. Nowy sezon PFL ruszy na przełomie marca i kwietnia.