Głośno o naszych w Serie A (WIDEO)

Miniony weekend nie obfitował w bramki Biało-Czerwonych na europejskich arenach. Uwagę piłkarskiej części Europy ogniskowało niedzielne spotkanie SSC Napoli z AS Romą, w którym ważne role odegrali Polacy. I wcale nie chodzi tu tylko o słynną już „wymianę uprzejmości” między Piotrem Zielińskim a Nicolą Zalewskim. Czas na #RaportKadrowicza.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy nazwisko nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. Od tej pory powołania na zgrupowania wysyłać będzie Portugalczyk Fernando Santos. 68-latek to uznany trener z sukcesami także w piłce reprezentacyjnej, więc o jego oko do piłkarzy chyba możemy być spokojni. Niemniej jak co tydzień przygotowujemy dla niego ściągę, robiąc przegląd najważniejszych wydarzeń z udziałem naszych kadrowiczów.

Robert Lewandowski spotkanie Barcelony z Gironą oglądał z wysokości loży VIP. Polak wciąż cierpi karę zawieszenia za czerwoną kartkę w meczu z Osasuną z listopada ubiegłego roku. Pod jego nieobecność Duma Katalonii strasznie męczyła się z niżej notowanym rywalem, wygrywając ostatecznie tylko 1:0 po bramce Pedriego. Kara nałożona na Lewandowskiego dobiegła końca i nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrał w środę z Realem Betis, w zaległym meczu 17. kolejki (godz. 21, transmisja w Canal+Sport). Będzie to pierwsze spotkanie, w którym Santos będzie spoglądał na „Lewego” pod kątem pomysłu na grę w reprezentacji.

Tradycyjnie najwięcej meczów z udziałem reprezentantów Polski odbyło się na Półwyspie Apenińskim. W hicie 20. kolejki Serie A liderujące SSC Napoli pokonało na Stadio Diego Armando Maradona AS Romę 2:1. Ważne role odegrali Piotr Zieliński i Nicola Zalewski. Ten drugi asystował przy trafieniu Stefana El Shaarawy’ego na 1:1, a xxx dogrywał do Giovanniego Simeone, który ustalił wynik na 2:1 dla gospodarzy.

Niestety więcej niż o liczbach Polaków — dla Zalewskiego to pierwsza asysta w tym sezonie, Zieliński ma już 3 gole i 6 otwierających podań — mówi się o ich wymianie „uprzejmości” w tunelu przed rozpoczęciem drugiej połowy. Punktem zapalnym była zbyt ostra gra rzymian, z czego wynikła taka oto… dyskusja.

Jedni doszukują się tutaj konfliktu, inni uważają, że sytuacja jakich wiele w trakcie meczów, zwłaszcza że po ostatnim gwizdku podali sobie ręce. Dopóki sami nie odniosą się do tej sytuacji, pozostaniemy w sferze domysłów.

Mniej powodów do zadowolenia ma Arkadiusz Milik. Wprawdzie jego Juventus wygrał z Monzą 2:0 (pełne 90 minut rozegrał Wojciech Szczęsny), ale on sam wytrzymał na boisku tylko 33 minuty. Doznał kontuzji, kiedy oddawał strzał i musiał zejść z boiska. Osłabił tym samym swój zespół, ponieważ trener Massimiliano Allegri wyczerpał limit zmian. Nie ma jeszcze szczegółowej diagnozy, ale zdaniem dziennika „La Gazetta dello Sport” były piłkarz m.in. Górnika Zabrze będzie pauzował przez około 20-30 dni.

O kontuzji zapomniał już Bartłomiej Drągowski ze Spezii Calcio. Wprawdzie najbardziej polski zagraniczny klub przegrał z Bologną 0:2, ale nasz bramkarz dostał najwyższą notę w swoim zespole, kilka razy ratując go przed jeszcze wyższą porażką. Poza nim 45 min rozegrał Arkadiusz Reca, a Szymon Żurkowski leczy kontuzję. Po drugiej stronie boiska w bramce stał jak zwykle Łukasz Skorupski.

Selekcjoner Fernando Santos raczej nie lubi zaglądać piłkarzom w metrykę. W prowadzonej przez niego reprezentacji Grecji i Portugalii grali bardzo doświadczeni zawodnicy, więc wciąż warto mieć na uwadze poczynania Grzegorza Krychowiaka w Arabii Saudyjskiej. Pomocnik Al-Shabab rozegrał w weekend pełne 90 minut i zaliczył asystę w wygranym przez jego klub meczu z Al-Taee (2:1).

Całkiem ładną asystą popisał się także Sebastian Szymański. Jego Feyenoord zremisował z Twente 1:1. Co ciekawe grał tylko do przerwy. W drugiej połowie — już bez 23-latka na boisku — gospodarze doprowadzili do wyrównania.

Na sam koniec zaglądamy na boiska PKO Ekstraklasy, gdzie Fernando Santosa — w przeciwieństwie do swojego rodaka Paulo Sosy — ma pojawiać się regularnie. Na uwagę zasłużyło trafienie Kamila Grosickiego w zremisowanym 3:3 spotkaniu Pogoni Szczecin z Widzewem w Łodzi.