korki

Gracze NFL działają społecznie za pomocą… butów

Ubiór zawodnika futbolu amerykańskiego zwraca na siebie uwagę – a w ostatni weekend przyciągał ją jeszcze skuteczniej za sprawą akcji My Cause My Cleats, podczas której setki graczy NFL wystąpiło na boiskach w specjalnie przygotowanym na tę okazję obuwiu, wspierając różnego rodzaju akcje społeczne.

My Cause My Cleats to coroczna akcja NFL, mająca miejsce zawsze w trakcie trzynastej kolejki rozgrywek. Podczas gdy zwykle zawodnicy zobowiązani są noszenia ściśle określonych w regulaminie strojów, w ten szczególny weekend przywdziewają oryginalne, przygotowane przez artystów specjalnie dla nich korki, na powierzchni których znajdują się hasła, symbole lub reklamy szczególnie istotnych z punktu widzenia graczy inicjatyw społecznych. 

– My Cause My Cleats pozwala futbolistom rzucić światło na sprawy, które są im bliskie oraz pokazać niesamowitą pracę, którą wykonują, aby nieść pomoc. Jesteśmy wdzięczni za ich zaangażowanie, a ten program pozwala im dzielić się swoimi inicjatywami ze światem – powiedział komisarz NFL – Roger Goodell. 

Po meczach trzynastej kolejki wszystkie korki, a jest ich blisko tysiąc, zostaną zlicytowane podczas aukcji, a fundusze uzyskane w ten sposób wesprą określone organizacje charytatywne. Przyglądamy się najciekawszym z nich.

 

Logan Cooke (Jacksonville Jaguars)

Oryginalną inicjatywę wsparł punter Jacksonville Jaguars – Logan Cooke. Na korkach futbolisty znalazło się logo chrześcijańskiej organizacji Zoe Ministries, zajmującej się budową studni w Afryce. – Zdjęcia, które niedawno otrzymaliśmy, przedstawiające jedną z ukończonych studni w Kenii i uśmiechy na twarzach dzieci, pokazują realny wpływ organizacji w Afryce” – powiedział Cooke, który od dawna angażuje się w działania charytatywne.

Quenton Nelson (Indianapolis Colts) 

Liniowy Indianapolis Colts – Quenton Nelson podczas meczu z Houston Texans wspierał V Foundation – organizację zajmującą się badaniami nad rakiem, a przede wszystkim poszukiwaniem metod leczenia tej choroby. Nelson przyznał, że jego wujek i ciotka zmarli na nowotwory, a dodatkowo duży wpływ wywarło na niego przemówienie do chorych na raka Jima Valvano – założyciela V Foundation i słynnego trenera koszykówki. Jako ambasador fundacji i poprzez własną inicjatywę „Blocking Cancer” futbolista od dłuższego czasu zbiera środki finansowe na walkę z tą chorobą.

 

Tom Brady (Tampa Bay Buccaneers)

Szczególną inicjatywę wsparł również najbardziej utytułowany zawodnik w historii NFL – Tom Brady. Rozgrywający Tampa Bay Buccaneers założył korki z podobiznami amerykańskich żołnierzy i logiem Navy SEAL Foundation – fundacji zapewniającej wsparcie żołnierzom i weteranom z Naval Special Warfare oraz ich rodzinom.

 

Carl Nassib (Las Vegas Raiders)

Liniowy Las Vegas Raiders – Carl Nassib to pierwszy zawodnik NFL, który otwarcie przyznał się do bycia homoseksualistą. Buty zawodnika Raiders przyozdobiły wstawki w kolorach tęczy, hasło “Protect LGBTQ+ lives” oraz logo organizacji The Trevor Project, która zajmuje się wsparciem psychicznym dla osób ze społeczności LGBT. Warto dodać, że również Johnny Stanton z Cleveland Browns zdecydował się na podobne malowanie swoich korków.

 

Christian Barmore (New England Patriots)

U matki Christania Barmore zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zawodnik New England Patriots, zakładając korki z nazwą organizacji, zajmującej się tym schorzeniem, chciał zwrócić uwagę na problemy ludzi cierpiących na tę dolegliwość. – Robię to z powodu mojej mamy. Kiedy byłem dzieckiem, a ona zachorowała, nawet nie rozumiałem, co się wtedy stało. Tak naprawdę każdego dnia walczę o moją mamę. Ktoś inny lub czyjaś rodzina też tego doświadcza i walczy z tym samym. Chcę, aby ci ludzie wiedzieli, że znam ich ból. Znam ich walkę. Wiem, przez co przechodzą – powiedział Barmore.

George Kittle (San Francisco 49ers)

George Kittle – tight end San Francisco 49ers zdecydował się na wsparcie Tragedy Assistance Program for Survivors. Program TAPS zapewnia opiekę i pomoc rodzinom oraz bliskim żołnierzy, którzy zginęli podczas pełnienia służby wojskowej. Rysunek na butach Kittle’a nawiązuje do charakterystycznego malowania amerykańskich samolotów wojskowych, przyozdobionych w rekinie zęby.

Cordarrelle Patterson (Atlanta Falcons)

Cztery lata temu running back Atlanty Falcons – Cordarrelle Patterson i jego partnerka Taylor w 20 tygodniu ciąży stracili syna – Zyana. Zawodnik Falcons umieścił na swoich korkach hasło „Świadomość utraty ciąży i dziecka”, aby – jak sam mówi – „wyrazić uznanie, świadomość i wsparcie dla tych, którzy przechodzą przez podobną tragedię”. – Każdego dnia wciąż myślimy o naszym synu i o tym, co się stało. Ludzie nie rozumieją, że niektóre kobiety mają tylko jedną szansę na zajście w ciążę, tracą dziecko i nigdy więcej nie mają kolejnej okazji, aby to zrobić ponownie. Dla mnie i mojej rodziny to bardzo smutne, wręcz rozdzierające serce – komentuje Patterson.

 

Tracy Walker – Detrois Lions

Defensor Detroit Lions – Tracy Walker umieścił na swoich butach logo ruchu “Black Lives Matter” oraz podobiznę swojego kuzyna – Ahmauda Arbery, który został zastrzelony. – Pomyślałem, że to dobry sposób na uhonorowanie mojego kuzyna i wszystkiego, co dla nas zrobił. Jest też napis Black Lives Matter, bo uważam, że każde życie ma znaczenie – powiedział Walker.

 

Jalen Hurts (Philadelphia Eagles)

Rozgrywający Philadelphia Eagles – Jalen Hurts zdecydował się na wsparcie kobiet, przede wszystkim w świecie sportu – Stwierdziłem, że to bardzo ważne, aby pokazać moje wsparcie i zrobić coś na rzecz wyrównywania szans kobiet w sporcie na całym świecie. Kobiety powinny być świadome, że mogą być równie uzdolnione w dowolnej dziedzinie i we wszystkim, do czego chcą dążyć – powiedział Hurts.

 

Patrick Mahomes (Kansas City Chiefs)

Gwiazdor Kansas City Chiefs – Patrick Mahomes zdecydował się na reklamę własnej fundacji, prowadzącej akcję “Read for 15”, która zachęca dzieci, by przynajmniej przez 15 minut dziennie zajmowały się czytaniem. Na stronie fundacji czytamy, że „jej misją jest poprawa życia dzieci poprzez inicjatywy, które koncentrują się na edukacji, zdrowiu, dobrym samopoczuciu, wsparciu zaniedbanych społeczności i innych celach charytatywnych”.

 

Buty można licytować na oficjalnej stronie NFL (pod TYM linkiem)

Zdjęcie: 49ers.com

Udostępnij

Translate »