Raków w pucharach

Ile Raków zarobił na europejskich pucharach? Małą fortunę

Raków Częstochowa zakończył swój udział w tegorocznych europejskich pucharach. Mistrzowie Polski w ostatnim meczu fazy grupowej zostali pokonani przez Atalantę Bergamo 0:4 i zajęli ostatnie miejsce w tabeli. Sprawdź, ile „Medaliki” zarobiły w Europie.

Prawie 10 milionów euro dla Rakowa

Mistrzowie Polski mieli szansę, żeby kontynuować swoją historię w Europie. Niestety, w czwartkowy wieczór drużyna Atalanty Bergamo, w której większość to rezerwowi zawodnicy, okazała się znacznie silniejsza I poło”Medalików” o dalszym uczestnictwie w europejskich pucharach wiosną.

Na ArcelorMittal Park w Sosnowcu Włosi zdominowali zespół z Częstochowy, wygrywając aż 4:0. Już przed przerwą goście z Bergamo prowadzili dwoma bramkami i mogli zdobyć ich więcej. Obrona mistrzów kraju prezentowała się fatalnie, popełniając wiele błędów. W drugiej połowie Raków miał szanse na zdobycie honorowego gola, lecz nieskuteczność graczy „Medalików” uniemożliwiła im zmniejszenie strat.

Piłkarze z Częstochowy walczyli nie tylko o wynik sportowy, ale także o istotne pieniądze. Byłoby to około 300 tysięcy euro w przypadku awansu do fazy pucharowej Ligi Konferencji, jednak ta szansa umknęła mistrzom Polski. Niemniej jednak Raków zgarnął spore pieniądze w tym sezonie na arenie międzynarodowej.

Pucharową przygodę „Medaliki” rozpoczęli w Lidze Mistrzów, docierając do IV rundy kwalifikacyjnej, już oficjalnie zatwierdzonej przez UEFA. Niestety, nie udało im się pokonać FC Kopenhagi, zespołu, który jak się okazało, jest bardzo silny. Pomimo braku awansu do Ligi Mistrzów, zespół z Częstochowy otrzymał około 5 milionów euro.

Podobną kwotę Raków zarobił w fazie grupowej Ligi Europy. Mistrzowie Polski zremisowali w Sosnowcu ze Sportingiem Lizbona i wygrali na wyjeździe z Sturmem Graz.

Zarobki Rakowa Częstochowa w europejskich pucharach:
 • mecze w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów – 210 tys. euro,
 • przejście do fazy play-off Ligi Mistrzów – 5 mln euro,
 • udział w Lidze Europy – 3,63 mln euro,
 • mecze w fazie grupowej Ligi Europy – 630 tys. euro,
 • handicap za losowanie grup – 42 tys. euro,
 • współczynnik historyczny z ostatniej dekady – 132 tys. euro.

Łączna suma, która wpłynęła na konto klubu z Częstochowy w tym sezonie, to około 9,64 miliona euro. Te środki pomogą klubowi w budowie silniejszego zespołu na przyszłe próby odniesienia sukcesu w Europie. Co więcej, częstochowianie znaleźli się na 47. miejscu pod względem zarobków z tytułu gry w Europie za ten sezon. Jeśli tylko zachowają ten trend, mogą wkrótce sprowadzać jeszcze lepszych zawodników i gonić Europę.

 
Polskie kluby punktują w Europie

Zwycięstwo Legii Warszawa w czwartek nie tylko zagwarantowało jej udział w dalszej fazie tegorocznej edycji Ligi Konferencji, ale także zapewniło kolejne punkty dla Polski w rankingu UEFA. Stołeczny zespół, wraz z Rakowem Częstochowa, zgromadził dotychczas 6,875 punktu w europejskich pucharach, co stanowi drugi najlepszy wynik polskiej federacji w jednym sezonie od powstania tego rankingu.

Te doskonałe występy, zwłaszcza Legii, w europejskich rozgrywkach będą miały znaczący wpływ na kolejną kampanię mistrza Polski. Główną korzyścią będzie uniknięcie startu od pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów dla mistrza Polski. Ten będzie zaczynał od rundy drugiej. Do pokonania będzie więc o jeden rywal mniej w drodze do fazy grupowej.

Aktualny stan rankingu UEFA (na dzień 15 grudnia):

 • 18. Ukraina 27,800 pkt
 • 19. Serbia 27,775 pkt
 • 20. Polska 25,375 pkt
 • 21. Chorwacja 24,275 pkt
 • 22. Cypr 22,100 pkt

Obecnie jest mało prawdopodobne, aby Polska spadła poniżej 22. miejsca w rankingu UEFA, chociaż w walce na europejskich boiskach pozostała już tylko jedna polska drużyna.

Według Jana Sikorskiego, jeśli spojrzymy na to wyłącznie z perspektywy matematycznej, Polska może nawet awansować do 15. miejsca w klubowym rankingu. Jednakże taki scenariusz wymagałby osiągnięcia przez Legię miejsca w finale LKE. „Wojskowi” mieliby wówczas szansę na maksymalnie dwa potknięcia. Dodatkowo Norwegia, Izrael, Grecja i Ukraina musiałyby prezentować wyraźnie gorsze wyniki od polskiego zespołu.

Mimo to wynik jest fantastyczny. Jeszcze półtora roku temu polska piłka znalazła się na 30. miejscu w rankingu UEFA. Dobra postawa Lecha w poprzednim sezonie oraz Legii i Rakowa w tym dają dobrą perspektywę na przyszłość.

Ile zarobi Legia?

Za udział w LKE wiosną warszawiacy zarobią, ale na pewno nie przebiją kwoty Rakowa. Na ten moment są już bogatsi o około 6,5 mln euro.

FOT: Raków Częstochowa / X

Udostępnij

Translate »