Ile wyda przeciętny kibic, który pojedzie na Euro 2024?

Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, jadąc dopingować reprezentację Polski na Euro 2024? Ile kosztują podróże, hotele, bilety na mecze oraz życie codzienne w Niemczech? Oto praktyczne wskazówki dla kibiców Biało-Czerwonych.

Euro 2024: Finansowy poradnik dla polskich kibiców

Nadchodzące Euro 2024 w Niemczech to dla polskich kibiców wyjątkowa okazja. Oprócz możliwości kibicowania Biało-Czerwonym, relatywnie niewielka odległość do niektórych aren od granic Polski czyni tę wyprawę jeszcze bardziej atrakcyjną.

Cinkciarz.pl przygotował przewodnik po kosztach i praktycznych wskazówkach dotyczących podróży, zakwaterowania, biletów na mecze oraz codziennych wydatków w Niemczech.

Bilety na mecze

Oficjalne bilety na Euro 2024 można było nabyć poprzez stronę euro2024.com/tickets, gdzie rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Na mecz otwarcia Niemcy-Szkocja ceny biletów wahały się od 50 do 900 euro (około 218-3915 zł), natomiast na inne mecze fazy grupowej, w tym mecze Polski, ceny wynosiły od 30 do 400 euro (około 130-1740 zł).

Polska zagra 16 czerwca w Hamburgu z Holandią, 21 czerwca w Berlinie z Austrią i 25 czerwca w Dortmundzie z Francją. Jeśli Biało-Czerwoni awansują do fazy pucharowej, koszty biletów wzrosną. Na późniejsze etapy turnieju bilety kosztują od 50 do 900 euro (około 215-3918 zł), a finał to wydatek od 95 do 2000 euro (około 414-8704 zł).

– Dla sympatyków piłki nożnej nie były to stawki zaporowe. System informuje, że wszystkie bilety zostały już wyprzedane. Wprawdzie w innych serwisach internetowych pojawiają się jeszcze oferty zakupu, UEFA zwraca jednak uwagę na ryzykowny charakter takich transakcji – podkreśla Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Transport: samochód, samolot, pociąg

10 miast-gospodarzy Euro 2024 to: Dortmund, Gelsenkirchen, Düsseldorf, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Monachium, Hamburg, Berlin, Lipsk, Stuttgart. Do wielu z nich łatwo dotrzeć samochodem z Polski, a niemieckie autostrady są darmowe. Jednak warto zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości, zwłaszcza w miastach, gdzie mandaty mogą wynosić nawet 800 euro (około 3500 zł).

Paliwo w Niemczech jest droższe niż w Polsce: litr benzyny kosztuje około 8 zł, a oleju napędowego 7,5 zł. Wypożyczenie samochodu to wydatek około 25 euro za dobę (około 110 zł).

Loty z Warszawy do Hamburga (w obie strony) kosztują około 1700 zł, a loty wewnętrzne w Niemczech, na przykład z Berlina do Stuttgartu, można znaleźć za mniej niż 1000 zł.

Podróż pociągiem jest tańsza: bezpośrednie połączenie z Warszawy do Berlina trwa około 5,5 godziny, a bilet w I klasie kosztuje około 150 zł, w II klasie ceny zaczynają się od 109,50 zł.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce, co widać szczególnie w restauracjach i barach. Posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji kosztuje około 60 euro (260 zł), a kawa lub piwo to wydatek 4 euro (17,40 zł). W fast foodach zestaw kosztuje około 10 euro.

W trakcie Euro 2024 ceny noclegów w miastach-gospodarzach mogą wzrosnąć. W Berlinie za dwa noclegi dla dwóch osób zapłacimy około 2500 zł w hotelu, 1500 zł w apartamencie i mniej niż 1000 zł w najtańszym hostelu.

– Koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce, co mniej odczujemy np. w sklepach spożywczych, ale już wyraźniej w restauracjach, barach czy pubach. Na posiłek dla dwóch osób w lokalu o średnim standardzie trzeba wydać ok. 60 EUR, czyli 260 zł, a na kawę lub małe piwo 4 euro (17,4 zł). Zestaw w sieci fastfood kosztuje przeciętnie 10 EUR. Kibice mu-szą się nastawić na znacznie wyższe ceny napojów i przekąsek na stadionach oraz strefach wokół nich. Kilkukilometrowy przejazd taksówką wyniesie z kolei ok. 10 euro. Za bilet na jed-norazowy przejazd metrem w Berlinie płaci się 3,5 EUR (ponad 15 zł) – wylicza Robert Błaszczyk z fintechu Cinkciarz.pl.

Budżet i płatności

Dla dwóch osób planujących krótki wyjazd na jeden mecz fazy grupowej, przy założeniu zakupu dwóch tańszych biletów (około 435 zł), podróży pociągiem (około 440 zł), weekendowego pobytu w apartamencie (około 1500 zł) oraz wyżywienia i pamiątek (około 1000 zł), całkowity koszt wyniesie poniżej 3500 zł (około 800 euro).

Dłuższy pobyt, obejmujący wszystkie trzy mecze grupowe Polski oraz 10-11 dni w Niemczech, przy przelotach samolotem i przemieszczaniu się między miastami, może kosztować 11-13 tys. zł (około 2500-3000 euro).

Płacenie kartą wielowalutową może być wygodniejsze i tańsze niż wymiana złotych na euro w kantorach. Karta taka pozwala na bieżąco kontrolować wydatki i chronić środki przed kradzieżą, a także wypłacać gotówkę z bankomatów, co może być przydatne w miejscach nieakceptujących płatności kartą.

Planowanie budżetu i przygotowanie się do wyjazdu pozwolą w pełni cieszyć się emocjami sportowymi i atmosferą Euro 2024 w Niemczech.

– Czy przed wyprawą do Euro 2024 do Niemiec warto wymienić złote na euro? Na pewno nie opłaca się tego robić w przygranicznych kantorach czy też na lotniskach. O wiele wygodniejszym, korzystniejszym i szybszym sposobem płacenia za granicą wydaje się karta wielowalutowa. Można ją na bieżąco doładowywać, utrzymując wydatki w ryzach i chroniąc środki przed ewentualną kradzieżą lub zgubieniem, ale też wypłacać nią pieniądze z bankomatów. Gotówka może okazać się przydatna np. w niektórych niemieckich barach, restauracjach czy piekarniach, gdzie nie ma możliwości płacenia kartą – wskazuje ekspert Cinkciarz.pl.

FOT: Łączy Nas Piłka / X

Udostępnij

Translate »