Instrukcje dla sponsorów PKOl. O tym muszą pamiętać

Polski Komitet Olimpijski przygotował dokument z instrukcjami, dotyczącymi komunikatów i działań marketingowych związanych z igrzyskami. Adresatem są sponsorzy PKOl, którzy muszą się pilnować, by nie naruszyć zasad Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W czwartek 18 lipca rozpocznie się okres Ciszy Olimpijskiej, która dotyczy przede wszystkim zawodników występujących w Paryżu. Ograniczenia dotyczące sportowców w tym czasie wzbudzają wiele kontrowersji. Echem odbił się niegdyś protest Linforda Christie’ego, który pojawił się na konferencji prasowej w szkłach kontaktowych z logo PUMY, w czasie gdy Reebok był sponsorem MKOl. Sportowcy muszą uważać, co publikują w czasie igrzysk pod groźbą dyskwalifikacji, a podobne restrykcje dotyczą też sponsorów.

PKOl przygotował kompendium wiedzy, coś w rodzaju manuala dla swoich sponsorów, będących także Sponsorami Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Marki muszą uważać, by nie naruszyć ogólnych zasad ustalanych w Lozannie. Poniżej prezentujemy najważniejsze ograniczenia i rekomendacje PKOl.

Sponsor PKOl – nie igrzysk

To zdecydowanie najważniejsza zasada pojawiająca się w instrukcjach, wielokrotnie podkreślana. Sponsorzy PKOl, czyli m.in. ORLEN, PKP Intercity, Tauron, Plus czy Enea muszą jasno podkreślać w swoich komunikatach, że są sponsorem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Koła olimpijskie, maskotka igrzysk w Paryżu czy ich logotyp są zarezerwowane dla sponsorów MKOl i organizatorów. Sponsorzy mają prawo wykorzystywać komercyjnie logotyp kompozytowy PKOl i sponsora, tytuły „Sponsora PKOl” i „Sponsora Polskiego Reprezentacji Olimpijskiej” oraz wizerunek olimpijczyków.

Wizerunek reprezentantów Polski

Od poniedziałkowych powołań reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu sponsorzy mają prawo do wykorzystywania wizerunku olimpijczyków. Pomijając sytuację indywidualnych umów sportowców i marek, sponsorzy reprezentacji mogą wykorzystywać na swoich projektach wizerunek trzech sportowców z trzech różnych dyscyplin z widocznym strojem olimpijskim na dany rok. Indywidualny wizerunek zawodnika można wykorzystać przy okazji gratulacji za medal. Materiały mogą być wykorzystywane wyłącznie do informowania o sponsorowaniu, zagrzewania do walki o gratulacji przy okazji sukcesów. Promocja usług i produktów nie wchodzi w grę.

Słowo „olimpijski” wyjątkiem w polskiej komunikacji

Na świecie słowo „olimpijski” można wykorzystywać tylko w kontekście wspierania reprezentacji i komitetu, a nie można używać go w odniesieniu do produktów. PKOl ze względu na specyfikę języka polskiego zezwala – po wcześniejszym skonsultowaniu tego – na określenia “produkt olimpijski”, jednak jednocześnie należy wykorzystywać w komunikacji logotyp kompozytowy i podkreślać sponsoring reprezentacji, nie igrzysk.

Oficjalne nazewnictwo

Dzieci w szkole uczy się o tym, że olimpiada to okres 4-lecia, a nie synonim igrzysk. PKOl przypomina, że oficjalna nazwa to „Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024”. Alternatywnie można stosować oczywiście „igrzyska olimpijskie”, a także „letnia edycja igrzysk olimpijskich” oraz „Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024”. To samo dotyczy reprezentacji. Mówimy o „Olimpijskiej Reprezentacji Polski” i „Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej”. Wykluczone jest słowo „drużyna”.

Co z pośrednikami?

Działaniom sponsorów PKOl towarzyszyć mogą działania ich partnerów, „strony trzeciej”. Wówczas loga pośredników lub marek towarzyszących muszą być wyraźnie oddzielone od Dóbr Olimpijskich i nie mogą dominować w przekazie. Jakakolwiek promocja „strony trzeciej” w kontekście igrzysk jest wykluczona. Co ważne – nie ma mowy o współpracy ze „stroną trzecią”, jeśli stanowi ona konkurencję dla sponsorów MKOl. Tutaj kłania się oburzenie reeboka na soczewki PUMY.

Zakaz treści informacyjnych

W okresie omawianej za moment ciszy olimpijskiej sponsorzy nie mogą zabierać pracy dziennikarzom. Chodzi o to, by nie prezentować się jako źródło informacji o igrzyskach. Harmonogramy startów, zestawienia medalowe i podsumowania są zakazane przez MKOl, podobnie rejestrowanie wideo i fotografowanie na terenie obiektów olimpijskich, nie mówiąc już o transmisjach. Jedynym źródłem zdjęć są źródła oficjalne, takie jak baza foto PKOl. Zaleca się udostępnianie postów i materiałów PKOl.

Cisza olimpijska

Od 18 lipca do 13 sierpnia trwa Cisza Olimpijska, to okres od otwarcia do zamknięcia wioski olimpijskiej i marketingowo-promocyjny koszmar dla marek. W tym kontekście sportowcy muszą wtedy przestrzegać przede wszystkim reguł nr 40, 48 i 50 Karty Olimpijskiej. Mówią one o tym, że:
– Komitet Wykonawczy MKOl ogranicza działalność promocyjną

– Wykluczona jest jakakolwiek promocja na terenie obiektów olimpijskich
– Tylko przedstawiciele mediów mogą pełnić obowiązki dziennikarzy

Wizerunek zawodników w czasie Ciszy Olimpijskiej

Największym ograniczeniem w czasie igrzysk jest absolutny zakaz komunikatów produktowych i promocyjnych w stylu „pił to i wygrał”. Sponsorzy nie mogą też wykorzystywać zdjęć w stroju z logotypem kompozytowym. Zaleca się zagrzewanie do dopingu, gratulacje w wypadku udanych występów, podziękowania za występ lub kampanie z zawodnikami, ale pozbawione kontekstu olimpijskiego.

Zdjęcia zamiast wideo

Ten przepis dotyczy bardziej sportowców niż sponsorów, ale warto zwrócić na niego uwagę. Dozwolone są zdjęcia z autentycznym i naturalnym osadzeniem produktów i usług Sponsora. W grę nie wchodzi komercyjne wideo na terenie wioski olimpijskiej czy Domu Polskiego.

Reklamy przed igrzyskami

Przed igrzyskami sponsorzy mogą tworzyć spoty reklamowe z udziałem sportowców pod kilkoma warunkami. Materiał musi skupiać się na zawodnikach, a nie na kontekście igrzysk. Scenerią mogą być obiekty sportowe pozbawione akcentów olimpijskich i brandingu sponsorów PKOl. Branding danego sponsora może być umieszczony na kończącej reklamę planszy jako logotyp kompozytowy. Przepisy określają też strój: ogólny bądź oficjalny strój na igrzyska.

Komunikacja własna sponsorów

Krótkie komunikaty tekstowe, zdjęcia z oficjalnych źródeł, animacje (ale nie GIF) i udostępnianie treści PKOl – to dozwolone treści nt. wyników Polaków do komunikowania w mediach własnych i mediach społecznościowych sponsorów. Pełna relacje prasowe oraz natywne publikowanie i agregowanie materiałów z igrzysk jest zakazane.

Media społecznościowe sponsorów

Sponsorzy mogą oznaczać PKOl i stosować wszystkie hasztagi igrzysk, ale pod warunkiem, że znajdą się tam również hasztagi wskazujące na sponsoring reprezentacji i PKOl. Nie można dodać hasztagu #Paris2024 bez informacji o wspieraniu reprezentacji. W czasie Ciszy Olimpijskiej w mediach społecznościowych wykorzystywane może być logo kompozytowe.

Sponsorzy mogą też udostępniać zdjęcia i wideo publikowane przez sportowców (także z obiektów olimpijskich). Można publikować nagrania sportowców z Domu Polskiego – to specjalna strefa przeznaczona do tego celu. Zakazany jest jedynie komercyjny charakter zdjęć i wideo.

Pełny manual z zaleceniami PKOl jest dostępny na stronie olimpijski.pl.

Udostępnij

Translate »