Jagiellonia triumfuje. Ile zarobił piłkarski mistrz Polski?

Jagiellonia Białystok dopiero w ostatniej kolejce zapewniła sobie mistrzostwo Polski, triumfując nad Wartą Poznań 3:0. To pierwszy tytuł w historii klubu z Podlasia, przynoszący nie tylko prestiż, ale również znaczące nagrody finansowe. Sprawdziliśmy, ile dokładnie zarobiła Jagiellonia za zdobycie tytułu mistrzowskiego.

Mistrz wyłoniony w ostatniej kolejce

Zacięta rywalizacja między Jagiellonią Białystok a Śląskiem Wrocław rozstrzygnęła się dopiero w ostatniej kolejce sezonu. Mecz decydujący o mistrzostwie Polski dla Jagiellonii obejrzał komplet ponad 22 tys. widzów. Zwycięstwo było pewne już po pół godziny. W 5. minucie strzelił Nene, w 11. minucie Taras Romanczuk, a w 26. minucie – Jesus Imaz.

Śląsk Wrocław zaczął swój mecz z 50-minutowym opóźnieniem przez ulewę, która przeszła nad stadionem Rakowa. Raków objął prowadzenie w 18. min, gdy Ante Crnac. Na trafienie, tuż po przerwie, odpowiedział Erix Exposito. Rozstrzygnięcie nastąpiło w 75. min, gdy po faulu Bogdana Racovitana na Exposito rzut karny wykorzystał Nahuel Leiva.

Ile zarobiła Jagiellonia?

Na sumę składa się:

• 44-procentowa kwota stała w wysokości blisko 6 milionów złotych na klub,
  • 33,5 proc. kwoty uzależnionej od wyników sportowych,
  • 20 proc. z tytułu historycznego rankingu
  • 2,5 proc. z Pro Junior System.

Po krótkiej analizie można sądzić, że Jagiellonia Białystok, zostając mistrzem Polski, otrzyma:

• ok. 7,44 mln zł kwoty stałej
  • ok. 2,53 mln zł za ranking historyczny
  • ok. 5,05 mln zł za dodatkową premię dla pucharowiczów
  • ok. 13,4 mln zł za 1. miejsce w bieżącym sezonie
  • 1,25 mln zł brutto za 4. miejsce w Pro Junior System

Jagiellonia zarobi więc około 29 milionów złotych. Ale to jeszcze nic! Kwota ta pochodzi od Ekstraklasy, ale dodatkowo kluby ustanawiają wewnętrzne premie za zdobycie mistrzostwa. W przypadku Jagiellonii prezes Wojciech Pertkiewicz ujawnił, że kwota do podziału między sztab i zawodników wyniesie od 3,5 do 3,7 miliona złotych.

FOT: Jagiellonia Białystok