Jedziesz na Euro 2024? MSZ ma dla ciebie specjalny poradnik

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało kompleksowy poradnik dla kibiców wybierających się na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024. Znajdują się w nim informacje o przygotowaniach przed wyjazdem, numery alarmowe, lokalizacje stref kibica oraz terminarz meczów. MSZ przypomina również o przywróceniu kontroli granicznych na czas turnieju i sugeruje zabranie niezbędnych dokumentów.

Poradnik wyjazdu na Euro 2024

Poradnik MSZ zawiera szczegółowe porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, informacje o strefach kibica oraz terminarz spotkań. Jest on dostępny online pod adresem: https://poradnikkibicaeuro24.msz.gov.pl/ .

W poradniku zawarto m.in. wskazówki dotyczące dokumentów, które warto zabrać: dowód osobisty lub paszport, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia samochodu.

MSZ zaleca również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia medycznego oraz od odpowiedzialności cywilnej, a także aktywację aplikacji mObywatel, która choć nie zastąpi zgubionego dokumentu, pomoże w potwierdzeniu tożsamości.

Kluczowe rekomendacje

Resort dyplomacji przypomina o przywróceniu kontroli granicznych na czas mistrzostw, co może wpłynąć na planowanie podróży. Zaleca także korzystanie z komunikacji publicznej, gdyż dojazd samochodem w okolice stadionów i stref kibica będzie utrudniony. W razie zauważenia zagrożenia, należy natychmiast powiadomić służby porządkowe.

MSZ zachęca również do zgłaszania wyjazdu na Euro 2024 w systemie Odyseusz, co ułatwi kontakt konsula w razie sytuacji nadzwyczajnych za granicą. Konsul może pomóc w przypadku zgubienia paszportu, aresztowania, nieszczęśliwego wypadku czy potrzeby znalezienia adwokata lub tłumacza.

– Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy: organizowaniu biletów wstępu na zawody sportowe, pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej, reklamacji usług hotelowych, poszukiwaniu skradzionych rzeczy osobistych, organizowaniu transportu lokalnego, rezerwacji biletów lotniczych oraz hoteli i organizowaniu podróży do i z Niemiec, transferze środków pieniężnych, wyjaśnianiu kwestii związanych z mandatami karnymi i decyzjami niemieckich urzędów celnych – przypomina w poradniku resort dyplomacji.

Tegoroczne mistrzostwa, które rozpoczynają się w piątek, to piąty turniej z udziałem reprezentacji Polski, drugi rozgrywany w Niemczech i trzeci z udziałem 24 drużyn. W celu wyłonienia najlepszej drużyny, rozegranych zostanie 51 meczów, a finał odbędzie się 14 lipca.

Reprezentacja Polski rozpocznie swój udział w Euro 2024 meczem z Holandią, który odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca, w Hamburgu. Kolejne spotkania to mecz z Austrią 21 czerwca w Berlinie oraz z Francją 25 czerwca w Dortmundzie.

FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »