Kacper Sztuka walczy o mistrzostwo włoskiej F4. Potrójne pole position!

Przed Kacprem Sztuką najważniejszy wyścigowy weekend w karierze. Passa sześciu kolejnych triumfów we włoskiej Formule 4 sprawiła, że polski kierowca jest liderem serii i na torze Vallelunga będzie walczyć tytuł mistrzowski. Zmagania w Italii rozpoczął perfekcyjne – wygrał obie sesje kwalifikacyjne i do wszystkich trzech wyścigów wystartuje z pole position.

17-latek stoi przed szansą na historyczne osiągnięcie. Sztuka już teraz jest najlepszym polskim kierowcą w historii cyklu, będącego jednym z przystanków przed Formułą 1 i innymi prestiżowymi seriami. W F4 Sztuka trzynaście razy stawał na podium, w tym aż 8-krotnie zwyciężał. Szczególnie udane były ostatnie tygodnie i weekendy na torach Paul Ricard we Francji oraz Mugello we Włoszech. Polak wygrał wszystkie sześć wyścigów, a to pozwoliło mu awansować na pozycję lidera.

Kapitalny początek

– Oczywiście czuję presję, ale to normalne, kiedy jest się liderem. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam szansę osiągnąć coś wielkiego, lecz to dla mnie dodatkowa motywacja. Opanowanie w takich sytuacjach to coś, nad czym także trzeba stale pracować. Wiem, że stać mnie na kolejne zwycięstwa i to jest mój cel przed tym weekendem – mówił Kacper Sztuka przed weekendem.

I ze wspomnianą presją Polak radzi sobie wyśmienicie. W sesjach treningowych polski kierowca uzyskał dwukrotnie czwarty czas, ale kwalifikacje były już popisem lidera klasyfikacji generalnej. Sztuka przedłużył serię zwycięstw w czasówkach, która trwa od weekendu na Mugello. Triumf w obu sesjach zapewnił mu pierwszą pozycję startową we wszystkich trzech wyścigach. Dwa odbędą się w sobotę, natomiast mistrza F4 wyłonimy, najprawdopodobniej, po niedzielnym wyścigu, którego start zaplanowano na 11:00.

Dobrze znany tor

Vallelunga to obiekt doskonale znany zawodnikom rywalizującym w F4. Sztuka miał już okazję do testów i ścigania się nieopodal Rzymu. Przed rokiem Polak był o włos od wywalczenia pole position. Wówczas w trakcie sesji kwalifikacyjnej przeszkodził mu inny zawodnik. W tym roku reprezentant ORLEN Teamu spędził na torze Vallelunga dwa dni testowe. – To bardzo ciekawy tor. Z jednej strony ma długą prostą i kilka szybkich, dynamicznych zakrętów, a z drugiej to właśnie tam znajduje się najwolniejsza sekcja w całym kalendarzu. Przed weekendem czeka nas jeszcze dodatkowa sesja, więc będę mógł lepiej wczuć się w tor i wspólnie z zespołem US Racing znaleźć optymalne ustawienia. Zapowiada się wspaniały finał sezonu, który nie byłby możliwy bez moich partnerów ORLEN, Extral Aluminium, Akademia ORLEN Team, Tenutado oraz Drew-Lech — zapowiada Kacper Sztuka.

We włoskiej F4 ścigają się najbardziej utalentowani młodzi kierowcy z Europy i świata. O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Sztuka walczy z podopiecznymi juniorskich programów Red Bulla i McLarena. Przed decydującymi wyścigami Polak ma 1,5 punktu przewagi nad Arvidem Lindbladem. W grze o tytuł pozostaje jeszcze Ugo Ugochukwu, który traci do lidera 18 „oczek”. Dodatkowo szanse na zwycięstwo zwiększa system punktacji w F4. Do finalnego dorobku zawodników nie będzie liczone pięć najniżej punktowanych wyścigów z całego sezonu.

Rozkład jazdy

Runda 7, Autodromo Vallelunga (godziny podane dla polskiej strefy czasowej):
Sobota, 14 października:

11:00 Wyścig 1
16:55 Wyścig 2
Niedziela, 15 października:
11:00 Wyścig 3

fot. materiały prasowe

Udostępnij

Translate »