Kacper Sztuka zdominował weekend na Paul Ricard

To był zdecydowanie najlepszy weekend w karierze utalentowanego Polaka. Kacper Sztuka wygrał wszystkie trzy wyścigi włoskiej Formuły 4 na torze Paul Ricard i włączył się do walki o mistrzostwo serii. Przed zawodnikiem Akademii ORLEN Team jeszcze sześć wyścigów na dwóch torach.

Kacper Sztuka tegoroczny sezon rywalizacji rozpoczął od zwycięstwa na Imoli. W kolejnych wyścigach spisywał się jednak ze zmiennym szczęściem. Kilka razy Polak był zmuszony do wycofania się z rywalizacji, co sprawiło, że rywale w walce o triumf odskoczyli od 17-latka. Przełamanie nastąpiło kilka tygodni temu na Monzy, gdzie Sztuka zaliczył bardzo solidne występy i na Paul Ricard mógł pojechać zbudowany dobrą postawą. Z francuskim torem miał na dodatek dobre wspomnienia. To tam debiutował w F4.

Równa forma 17-latka

Weekendy wyścigowe w tej serii składają się zwykle z trzech wyścigów rozłożonych na sobotę i niedzielę. Poprzedzają je sesje kwalifikacyjne i treningowe. Kacper Sztuka błysnął dobrą formą już w czasówce – wywalczył swoje trzecie w tym sezonie pole position, a do dwóch pozostałych wyścigów ruszał z drugiego pola.

W wyścigach było jeszcze lepiej. Do pierwszego 17-latek z Akademii ORLEN Team ruszał za Ugo Ugochukwu, lecz już na pierwszym zakręcie poradził sobie z Amerykaninem, a następnie kontrolował przebieg rywalizacji. Podobnie było w niedzielny poranek. Tym razem jednak Sztuka nie musiał nikogo wyprzedzać. Polak prowadził od startu do mety i przytomnie zachował się po zjeździe samochodu bezpieczeństwa. Dzięki dobrej postawie zapewnił sobie drugie zwycięstwo.

Najtrudniej było w ostatnim wyścigu weekendu. James Wharton obronił pierwsze miejsce i Sztuka przez cały wyścig podążał za plecami Australijczyka. W ten weekend wszystko sprzyjało jednak reprezentantowi Polski. Na ostatnich metrach wyścigu samochód Whartona stracił moc, a polski kierowca bez chwili zawahania to wykorzystał i skompletował swojego hat-tricka na Paul Ricard. Zwieńczył w ten sposób najlepsze dni w swojej wyścigowej karierze i dołożył do dorobku w klasyfikacji generalnej 75 punktów.

– To był naprawdę fantastyczny weekend. Po raz pierwszy w historii zespół US Racing wywalczył trzy zwycięstwa. Jestem niesamowicie szczęśliwy. Dziękuję zespołowi, bo wykonał świetną pracę, a także sponsorom i każdemu, kto mi kibicuje. To świetne uczucie. Mistrzostwo jest jeszcze w grze, przed nami dwie rundy i sześć wyścigów. Damy z siebie wszystko i na pewno będziemy cisnąć do samego końca – mówił po weekendzie na Paul Ricard Kacper Sztuka.

Ogromne postępy Polaka

17-latek to wielka nadzieja polskiego motorsportu. W 2021 roku Sztuka zadebiutował we włoskiej Formule 1 i stał się najmłodszym polskim kierowcą w historii tej serii. Udane występy dostrzegł zespół US Racing, w barwach którego Polak ściga się do dziś. To ekipa, której założycielem i szefem jest Ralf Schumacher, były kierowca Formuły 1 i brat Michaela. Przed rokiem Sztuka zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w F4. Stawał także na podium niemieckiej F4. Zimą 2023 roku podopieczny Akademii ORLEN Team wygrał cykl Formula Winter Series na hiszpańskich torach.

Jeśli pochodzący z Cieszyna kierowca nadal będzie spisywać się tak dobrze, coraz bardziej prawdopodobne będą występy w wyższych seriach wyścigowych. Polak może liczyć na wsparcie ORLENU, od kilku lat jest członkiem akademii motorsportu tworzonej przez polski koncern multienergetyczny. Karierę 17-latka wspierają także firmy Tenutado, Drew-Lech oraz firma Extral Aluminium, która dołączyła do grona partnerów kierowcy przed weekendem na Paul Ricard.

W tym sezonie włoskiej Formuły 4 Polak jest na najlepszej drodze, żeby zakończyć zmagania przynajmniej na podium. Po trzech zwycięstwach na Paul Ricard Kacper Sztuka traci zaledwie 3 punkty do drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. Nastolatek jest w grze nawet o zwycięstwo, ale dogonienie Arvida Lindblada to dużo trudniejsze zadanie. Przed kierowcami jeszcze dwa wyścigowe weekendy we Włoszech. Na torach Mugello (29.09-01.10) i Vallelunga (13-15.10) odbędzie się łącznie 6 wyścigów.

FOT. twitter.com/Kacper_Sztuka

Udostępnij

Translate »