Kongres Graj z Głową – czyli o stanie zdrowia psychicznego w polskim sporcie

Już 22 października odbędzie się Kongres Graj z Głową. To pierwsza inicjatywa Fundacji Graj z Głową, angażująca na tak szeroką skalę ekspertów i sportowców w rozmowę o zdrowiu psychicznym. Jednym
z zadań Kongresu jest odczarowanie słowa „depresja” w polskim sporcie, a także zwrócenie uwagi na istotę rozwoju kompetencji mentalnych zawodników na każdym etapie kariery.

Dr Aleksandra Piotrowska, Iwona Guzowska, Oktawia Nowacka, Wojciech Makowski, Kinga Achruk, Tomasz Smokowski, Michał Zawadka, Jakub B. Bączek to tylko niektórzy z prelegentów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze zdrowia psychicznego – Wiemy już na pewno, że najlepsi eksperci i wybitni sportowcy, tak jak my, dostrzegają potrzebę poruszenia środowiska sportowego i zrobienia kroku do przodu w temacie zdrowia psychicznego. Nie można dłużej udawać, że głowa w sporcie nie ma znaczenia. Z naszej perspektywy najważniejsze jest budowanie silnego mentalnie zawodnika, takiego który ma kompetencje radzenia sobie z kryzysami – mówi Ewa Urtnowska, prezes Fundacji Graj z Głową.

Podczas Kongresu zostaną poruszone tematy związane m.in. z depresją w sporcie, kryzysami mentalnymi, siłą psychiczną, presją zewnętrzną, wsparciem młodych zawodników. Od początku Kongres współpracuje z Mental Power Jakuba B. Bączka – To zaangażowanie z obu stron pokazuje, że wydarzenie tego typu jest bardzo potrzebne. Bo choć są na rynku inne, podobne przedsięwzięcia, to żadne z nich na tak szeroką skalę nie traktuje o zdrowiu psychicznym w polskim sporcie. Marzy nam się, aby w przyszłości, angażować coraz mocniej środowisko psychiatryczne i naukowe. Tylko takie połączenie różnych perspektyw da nam pełny obraz stanu polskiego sportu pod względem zdrowia psychicznego – dodaje Urtnowska.  

Jedną z misji Fundacji, realizowaną również za pośrednictwem Kongresu, jest próba odczarowania zjawiska depresji w sporcie. Depresja jest chorobą bardzo demokratyczną, nie wybiera ani po zawodzie, ani po zasobności portfela. Dotyka każdego. Eksperci przewidują, że do 2030 roku będzie to najczęściej diagnozowana jednostka chorobowa na świecie. Obecnie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw

– My już nie mamy na co czekać. Jeśli chcemy mieć silnych i zwycięskich sportowców, musimy mieć silne mentalnie społeczeństwo. Dlatego to jest ten moment, kiedy powinniśmy naprawdę zadbać o dobrostan psychiczny nas wszystkich, w tym zawodników, trenerów i całych sztabów. Czasy, w których żyjemy, czasy po pandemii, w trakcie wojny za wschodnią granicą, pokazują jak ważna jest głowa. Jeśli nie zadbamy o siebie, nie będziemy mieli kompetencji dbania o innych. Jeśli nie zaczniemy zmieniać stereotypów będziemy tkwić na drodze bez wyjścia – kontynuuje Agnieszka Białek, psycholog i wiceprezes Fundacji Graj z Głową. 

Kongres Graj z Głową – czyli o stanie zdrowia psychicznego w polskim sporcie odbędzie się 22 października 2022 roku i ma formę online. Kongres został podzielony na 4 tematyczne bloki: 

 • blok I – Siła Psychiczna oraz Samoświadomość i samorozwój zawodnika w trakcie kariery 
 • blok II – Depresja i kryzysy mentalne oraz Trudne momenty w sporcie
 • blok III – Wspieranie młodego sportowca oraz Wychowanie mentalne w początkowej fazie kariery
 • blok IV – Presja popularności oraz Sportowcy na szczycie

Głównymi celami Kongresu są: 

 • rozpoczęcie merytorycznego dialogu na temat stanu faktycznego i wspólne wypracowanie rozwiązań na przyszłość
 • integracja środowiska sportowego
 • uwrażliwienie na występowanie depresji i kryzysów psychicznych w sporcie
 • postrzeganie sportowca przede wszystkim jako człowieka, a nie maszynę do pobijania rekordów
  i osiągania coraz lepszych wyników
 • uwrażliwienie na rolę psychologów sportowych i rozwój mentalny sportowców
 • edukacja na temat radzenia sobie z kryzysami i pomagania w kryzysach innym
 • przedstawienie najnowszych trendów w zakresie zdrowia psychicznego
 • profilaktyka depresji w sporcie
 • podniesienie kompetencji sportowców, trenerów i rodziców w temacie dbałości o zdrowie psychiczne zawodników
 • rozwój samoświadomości i wrażliwości w świecie sportu

Rejestracja odbywa się na stronie Kongresu. Kongres jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu
i Turystyki. Patronat nad przedsięwzięciem objęła Polska Agencja Antydopingowa oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Partnerem Kongresu jest marka Hummel, a Partnerem Głównym Mental Power. 

Udostępnij

Translate »