Korzyści wynikające z treningów karate
Nośnik wartości, zasady postępowania i wzajemny szacunek, a także poprawa mobilności całego ciała – karate tradycyjne jest dla każdego i niesie mnóstwo korzyści. Jako wschodnia sztuka walki prowadzi do harmonijnego rozwoju fizycznego oraz duchowego. Co to oznacza?
Karate tradycyjne jako dyscyplina wywodzi się z ojczyzny całej rodziny karate, czyli japońskiej Okinawy. Kultura kraju kwitnącej wiśni, dyscyplina, samoobrona i szacunek to filary karate. To jeden z trzech sportowych odłamów karate, obok WKF i karate kontaktowego. Polacy są w nim silną nacją jako ważna część World Traditional Karate-do Union. Z imprez międzynarodowych biało-czerwoni przywożą rokrocznie worek medali, ale zawodnicy zgodnie podkreślają, że nie o trofea tutaj chodzi.
Karate to system wartości
Filary karate szacunek i dążenie do doskonalenia własnego charakteru. Trenerzy często podkreślają, jak ważne w codziennej pracy w dojo są rytuały i przestrzeganie wytyczonych reguł. Każdy trening to realizacja pięciu zasad dojo kun, okazja do wyciszenia i kolejnej lekcji pracy nad formą fizyczną i samym sobą. To szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie dzieci są często narażone na przebodźcowanie. Dlatego zajęcia są cenne dla dzieci, dla których zajęcia z karate mogą być świetną okazją do nauki dyscypliny i szacunku. W końcu każda walka to tradycyjny ukłon i wzajemny respekt.
Gichina Funakoshi zapisał 20 przykazań karate. Jedno z nich w wolnym tłumaczeniu oznacza, że działania w karate nie zaczyna się od ataku. Przede wszystkim karate jest samoobroną. Jak ważne jest w nim samodoskonalenie tłumaczył niegdyś w rozmowie z theSport.pl Patryk Jarosz, jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski i medalista tegorocznych MŚ w Cambrils.
Karate to dyscyplina dla dzieci
Rozwój fizyczny podczas treningów karate gwarantuje odpowiednie podejście do ćwiczeń i – co w wielu dyscyplinach i sportach walki jest niespotykane – symetryczność. W wielu akademiach treningi prowadzi się równomiernie na obie strony ciała, dlatego regularne wizyty w dojo pozwalają poprawić gibkość, koordynację ruchową, stabilizację oraz oczywiście siłę. To też wspomniany wcześniej rozwój duchowy – atmosfera treningów i przebywania w grupie zapewnia rozwój emocjonalny oraz samokontrolę.
Jednym z często podejmowanych argumentów „przeciw” sportom walki jest ich naturalna kontuzjogenność. Rzeczywiście, wiele dyscyplin naraża na obicia, otarcia czy nawet złamania, ale w karate przypadki urazów wynikających z walki są incydentalne. Zgodnie z zasadami rządzącymi dyscypliną kontakt jest ograniczony do minimum, a część konkurencji w ramach zawodów całkowicie go wyklucza. Dzięki temu ryzyko urazów jest całkowicie zminimalizowane, a dzieci mogą skupić się na nauce, treningu i zabawie. Wielu doświadczonych zawodników podkreśla, że przez lata treningu karate uniknęli jakichkolwiek urazów.