Kradzież w Paryżu – igrzyska zagrożone?

Do igrzysk olimpijskich w Paryżu pozostało niespełna pięć miesięcy. Przygotowania idą pełną parą, niedawno otwarto jedyny obiekt, który został wybudowany specjalnie z tej okazji w stolicy Francji. Organizatorzy ogłosili również, że w poniedziałek ruszy sprzedaż kolejne partii biletów, tym razem na zawody lekkoatletyczne. Francuzi mają jednak bardzo poważne zmartwienie. Jednemu z urzędników wykradziono plany zabezpieczenia igrzysk!

Wrażliwe dane, jeden z urzędników pracujących przy organizacji najważniejszej imprezy sportowej czterolecia, przechowywał na swoim laptopie oraz dwóch nośnikach pamięci USB. Wszystko zostało skradzione w poniedziałek. Jak relacjonuje paryska policja, która od razu wszczęła śledztwo w tej sprawie, do kradzieży doszło w pociągu. 

Pracownik rady miasta stolicy Francji zgłosił kradzież swojej torby. Jak zeznaje wsiadł do pociągu jadącego z Gare du Nord do Creil. Torbę umieścił na miejscu do tego przeznaczonym nad swoim siedzeniem. Jej brak zauważył przy wysiadaniu z pociągu. W torbie znajdowały się nie tylko jego osobiste przedmioty, ale także komputer służbowy i dwa nośniki pamięci USB, na których przechowywane były szczegółowe plany zabezpieczenia igrzysk.

Zgodnie z tymi planami, rada miasta Paryża zamierzała rozmieścić prawie 2 tys. agentów, głównie funkcjonariuszy policji, na czas trwania imprezy w Paryżu, a także pozostałych miejscach rozgrywania zawodów. Śledztwo, które prowadzi regionalna służba bezpieczeństwa transportu, jest w toku. Obecnie analizowane są nagrania wideo z kamery monitoringu na Gare du Nord. Czy był to przypadek, czy zaplanowana akcja i jak to wszystko wpłynie na organizację igrzysk? Z pewnością dowiemy się w najbliższych dniach.

Adidas Arena w najbiedniejszej dzielnicy

Są też dobre wiadomości napływające z Francji. Organizatorzy i urzędnicy paryskiego ratusza otworzyli niedawno pierwszy – i jedyny – specjalnie zbudowany na igrzyska obiekt w Paryżu. Adidas Arena w Porte de la Chapelle – jednej z najbiedniejszych dzielnic Paryża – jest gotowa i już działa. Fakt uruchomienia obiektu jest reklamowany jako pokaz gotowości i zaangażowania miasta zarówno wobec globalnej społeczności sportowej, jak i jego mieszkańców. Trochę jednak obraz tej gotowości psuje kradzież planów zabezpieczenia, ale cóż…

Wracając do Adidas Areny to miejsce to będzie gospodarzem zawodów w badmintonie i gimnastyce artystycznej. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich będzie gościć badmintonistów i zawodników podnoszenia ciężarów. Ma być też symbole rewitalizacji biedniejszych dzielnicy. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo powiedziała podczas otwarcia, że jest dumna z tego, że obszar, który kiedyś był opisywany jako „strefa zakazana”, teraz zaczyna się przekształcać.

Adidas Arena to obiekt, który kosztował około 138 milionów euro (150 milionów dolarów) i zakładał wykorzystanie 1500 ton stali, wymagał od organizatorów zabezpieczenia materiałów z alternatywnych źródeł w związku z problemami z dostawami spowodowanymi wojną na Ukrainie.

Urzędnicy twierdzą, że jest to również symbol pragnienia miasta, aby zorganizować „zrównoważone” igrzyska, ponieważ został zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu i drewna oraz wyposażony w zielony dach. Będzie to również pierwsza tego typu arena we Francji, która będzie posiadała salę sensoryczną dla osób cierpiących na zaburzenia poznawcze. Obiekt może pomieścić do 8 000 widzów podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych. Na co dzień będzie siedzibą paryskiego klubu koszykówki. Dwie sale gimnastyczne, obok tej głównej sportowo-widowiskowej, zapewnią, miejsce do uprawiania sportu zaniedbanej społeczności mieszkającej w tej dzielnicy. W ostatnich latach w Porte de la Chapelle żyli przede wszystkim migranci, osoby ubiegające się o azyl. 

Oczywiście jak nazwa wskazuje sponsorem obiektu jest firma Adidas, która będzie przekazywała na jego funkcjonowanie około 2,8 miliona euro.

Organizatorom paryskich igrzysk do ukończenia zostały jeszcze dwa obiekty: wioska olimpijska, w której zamieszka 15 000 sportowców, trenerów, działaczy i urzędników oraz basen olimpijski. Oba powstaną poza stolicą Francji, ale na jej przedmieściach.

FOT. Archiwum Adidas Arena

Udostępnij

Translate »