Kubica znów na podium. ORLEN Team WRT liderem mistrzostw świata WEC

Po udanej pogoni Roberta Kubicy i Louisa Delétraza ekipa ORLEN Team WRT zajęła 3. miejsce w wyścigu 6h of Monza. Polak i Szwajcar nadrobili pechowy początek rywalizacji, a załoga o numerze #41 na ostatnim okrążeniu wyszarpała miejsce na podium i umocniła się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej w klasie LMP2.

Bohaterem weekendu w belgijskim zespole był Robert Kubica. Polski kierowca wykręcił najlepszy czas w sobotniej sesji kwalifikacyjnej i wywalczył swoje pierwsze pole position w Długodystansowych Mistrzostwach Świata WEC. Lider zespołu był o ponad 0,35 sekundy lepszy od drugiego Pietro Fittipaldiego z Joty. Dzięki wynikowi Kubicy, jego załoga otrzymała dodatkowy punkt do klasyfikacji generalnej.

Początek wyścigu nie ułożył się jednak zupełnie po myśli ORLEN Team WRT. Rui Andrade spadł o kilka pozycji na pierwszych okrążeniach. Dodatkowo sytuację skomplikowały pechowe wyjazdy samochodu bezpieczeństwa. Później jednak angolski kierowca odrobił część strat. Robert Kubica zastąpił kolegę, gdy załoga zajmowała siódmą lokatę i rozpoczął pościg za czołówką. Polak spędził w samochodzie ponad 2 godziny i przejechał solidnym tempem 81 okrążeń.

Ostatni przejazd należał do Louisa Delétraza. Szwajcar również dobrze czuł się na Monzy i kontynuował pogoń za rywalami. Szczęściem dla załogi z Robertem Kubicą w składzie był pech drugiej ekipy ORLEN Team WRT. Na kilkadziesiąt minut przed końcem wyścigu posłuszeństwa odmówił samochód prowadzony przez Robina Frijnsa, gdy ten zajmował pozycję lidera. Delétraz awansował w ten sposób na czwarte miejsce i niwelował stratę do United Autosports. Na ostatnim okrążeniu Szwajcar wyprzedził Olivera Jarvisa i zapewnił podium załodze o numerze #41.

wrt

Sześciogodzinny wyścig na Monzy w klasie LMP2 zakończył się triumfem zespołu Jota. W rywalizacji hypercarów rewanż za porażkę w 24h Le Mans wzięła Toyota, która pokonała Ferrari na ich terytorium. W GTE wygrali kierowcy Dempsey-Proton Racing.

Rywalizacja na Monzy była piątą rundą Mistrzostw Świata w wyścigach Endurance. Na dwa weekendy przed końcem ORLEN Team WRT zajmuje pozycję lidera ze 110 punktami na koncie. Rywalizację o triumf w klasyfikacji generalnej Andrade, Kubica i Delétraz toczą z polskim zespołem Inter Europol Competition, który w Lombardii zajął 5. lokatę i aktualnie traci 10 “oczek” do liderów. Kolejna runda WEC odbędzie się w dniach 8-10 września na torze Fuji w Japonii. Finał rywalizacji to ośmiogodzinny wyścig w Bahrajnie (2-4 listopada).