Kyren Wilson mistrzem świata. Miliony na snookerowym stole

Kyren Wilson został nowym mistrzem świata w snookerze. Turniej wieńczący sezon popularnej w Polsce dyscypliny odbył się w słynnym Crucible Theatre w Sheffield. Anglik w finale pokonał 18:14 Jaka Jonesa, kwalifikanta i rewelację turnieju. Za triumf Wilson otrzymał czek na pół miliona funtów.

Mistrzostwa świata w snookerze to turniej tradycyjnie odbywający się na zakończenie sezonu na stołach w Crucible Theatre – teatrze, który na dwa tygodnie staje się areną najważniejszej imprezy na Ziemi. Tegoroczna edycja dostarczyła mnóstwa niespodzianek. Już w pierwszej rundzie z MŚ pożegnali się czterokrotny mistrz, Mark Selby oraz zeszłoroczny czempion, Luca Brecel.

Duży odsiew faworytów nastąpił w ćwierćfinałach – odpadli John Higgins, najlepszy zawodnik sezonu Judd Trump oraz wielki Ronnie O’Sullivan. Tym sposobem w najlepszej czwórce znaleźli się zawodnicy, na których przed turniejem nie stawiał nikt – Kyren Wilson, Stuart Bingham, Jak Jones i David Gilbert. Tylko Wilson był przedstawicielem czołowej „16” światowego rankingu.

W tych okolicznościach urósł do miana faworyta i najpierw bardzo pewnie rozprawił się z Gilbertem, a w finale rozpoczął od piekielnie mocnego uderzenia. Po pierwszej sesji dwudniowego finału Kyren Wilson prowadził z Jakiem Jonesem aż 7:1. Walijczyk zdołał się podnieść i w pościgu atakował nawet brejka maksymalnego (prestiżowe snookerowe osiągnięcie – wbicie maksymalnej liczby 147 punktów w jednym podejściu do stołu), ale nie wystarczyło mu dobrej passy do odrobienia strat. Wilson wygrał 18:14 i po raz pierwszy w karierze został mistrzem globu.

Dzięki wygranej Anglik zainkasował czek na pół miliona funtów. Awansował także na 3. miejsce w rankingu. Obecnie ustępuje tylko Markowi Allanowi i Juddowi Trumpowi. Jak Jones zgarnął z kolei 200 tys. funtów. Dla wicemistrza świata to zdecydowanie największy triumf w karierze – przed turniejem Walijczyk zajmował miejsce w piątej dziesiątce rankingu i przepustkę do drabinki głównej musiał wywalczyć w kwalifikacjach.

Snooker to w Polsce popularna dyscyplina. Jej renomę przez lata budowała stacja Eurosport, która transmituje najważniejsze turnieje sezonu i większość imprez rankingowych włącznie z mistrzostwami świata. Królewska gra bilardowa to także ogromne pieniądze – pula nagród w Crucible Theatre wynosiła w tym roku blisko 2,4 mln funtów. Trwa już sprzedaż biletów na MŚ 2025, najtańsza wejściówka to 45 funtów za kilkugodzinną sesję. Ceny biletów na finał zaczynają się od pułapu 130 £.

Udostępnij

Translate »