Liga którą rządzą kibice – jak to działa?

Panthers Wrocław ogłosili, że ich nowym rozgrywającym zostanie Slade Jarman, który ledwo co zakończył sezon Fan Controlled Football – jedynej w swoim rodzaju ligi futbolu amerykańskiego, w której to nie trener, a kibice decydują o grze swoich drużyn. FCF to rozgrywki tak ekscentryczne jak tylko się da – od gry w papier-kamień-nożyce zamiast rzutu monetą, przez krążące wokół zawodników drony, po stroboskopy po zdobyciu przyłożenia. A wszystko to z udziałem byłych gwiazd NFL.

Liga kibiców

Fajerwerki, drony i lasery – od razu widać, że pomysł na Fan Controlled Football narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jak sama nazwa wskazuje, w FCF chodzi przede wszystkim o zaangażowanie kibiców. To fani kontrolują niemal każdy aspekt działania ligi – od wybierania zagrywek swoich drużyn, przez wygląd strojów, po przepisy gry i oprawę wydarzeń. Jak to działa?

 

Właścicielami zarówno ligi, jak i poszczególnych zespołów są gwiazdy sportu lub celebryci. Jest ich naprawdę sporo, ale do najciekawszych należą m.in. gracze NFL – Richard Sherman, Marshawn Lynch i Austin Ekeler, raper Quavo, Trevor May z MLB, Renee Montgomery z WNBA czy Ronnie Singh z NBA 2K.

W grze zobaczymy przede wszystkim byłych graczy NCAA, ale również dawne gwiazdy NFL – np. Johny’ego Manziela – byłego rozgrywającego Cleveland Browns. Na boiskach FCF (a właściwie boisku, bo wszystkie mecze są rozgrywane w tym samym miejscu) zameldowali się również m.in. Rashad Jennings czy Terrell Owen. Jedną z gwiazd zakończonego niedawno sezonu był Slade Jarman (lub jak kto woli – Slade The Blade), który zasilił właśnie szeregi Panthers Wrocław i zagra w European League of Football.

 
 

Fani mają możliwość wybrania każdej ofensywnej akcji swojego ulubionego zespołu w czasie rzeczywistym poprzez głosowanie w ligowej aplikacji. Zagrywka, która otrzyma największą ilość głosów, zostaje przekazana do „trenera” (jeżeli można go tak nazwać), a następnie przez słuchawkę umieszczoną w kasku trafia do rozgrywającego.

Za wskazanie zagrywki, która zakończy się sukcesem, fani zdobywają punkty, dzięki którym uzyskują odznaki. FCF udostępnia statystyki kibiców, co prowadzi do ciekawej rywalizacji i wyboru “MVP” wśród fanów.

Jak stać się fanem-decydentem danej drużyny? Należy kupić NFT. Poza obowiązkami trenerskimi fani mają również za zadanie budowę składu swojego zespołu, głosując na zawodników, którzy zasilą ich drużynę przed sezonem – tak wygląda draft do FCF. Kibice wybierają również logotypy czy stroje zespołów, a także za pomocą głosowania tworzą zasady gry. 

Zasady z kosmosu

A zasady są naprawdę oryginalne. Wszystkie mecze FCF, w której rywalizuje obecnie osiem zespołów, rozgrywają się w jednym miejscu – ligowej hali Pullman Yards w Atlancie. Boisko ma długość 50 jardów, a drużyny rywalizują w siedmioosobowym formacjach. Ofensywa składa się z rozgrywającego, biegacza, dwójki skrzydłowych i trzech liniowych.

Które reguły Fan Controlled Football są najbardziej oryginalne? Cóż, zamiast klasycznego rzutu monetą, wszystko zaczyna się od gry w kamień-papier-nożyce, aby ustalić, kto jako pierwszy wejdzie w posiadanie piłki.

 

W odróżnieniu od klasycznego futbolu amerykańskiego w FCF nie ma kopania – żadnych kickoffów, field goali, extra pointów czu puntów. Po zdobyciu przyłożenia drużyny mają możliwość podwyższenia w bezpośredniej rywalizacji jeden na jednego pomiędzy cornerbackiem a wide receiverem.

Mecze trwają około godziny i są rozgrywane w bardzo szybkim tempie dzięki 20-minutowym połowom i nietypowej pracy zegara.

W FCF – przynajmniej na razie – gracze nie zarabiają kokosów, może za wyjątkiem byłych gwiazd NFL. Mają jednak wyjątkową możliwość, aby zdobywać różne bonusy finansowe – liga przyznaje premie np. za najoryginalniejsze cieszynki czy najciekawsze wypowiedzi pomeczowe, które oczywiście wskazują kibice.

Drugi sezon FCF zakończył się meczem pomiędzy Bored Ape FC i Zappers, wygranym przez tych drugich. Shoulda Been Stars ze Slade’m Jarmanem na czele zakończyli rozgrywki na półfinale.

FCF chwali się, że tylko w ciągu sezonu regularnego, składającego się z siedmiu meczów, ligową aplikację pobrano aż 250 000 razy, a mecze wygenerowały oglądalność na poziomie 2,4 miliona wyświetleń tygodniowo. Platformy, na których można obejrzeć FCF również są nietypowe. Jest to przede wszystkim Twitch, a także NBCLX, DAZN i fuboTV. Oprawa również nie mogła być typowa – nie brakuje ujęć z dronów czy kamer umieszczonych w kaskach zawodników oraz efektownych dodatków, jak np. stroboskopy po zdobyciu przyłożenia, które sprawiają, że całe widowisko przypomina nieco grę wideo.

Fot. Twitter

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »