Liga Mistrzów 5-krotnie zwiększyła swoje wpływy w 20 lat

Kiedy w sobotę (1 czerwca) na stadionie Wembley w Londynie rozpocznie się finał Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Borussią Dortmund, kibice piłki nożnej z całego świata będą oglądać to wydarzenie. Zainteresowanie sportem jest większe tylko w przypadku mistrzostw świata. Jaką rzeczywistą wartość ma finał Ligi Mistrzów i jakie korzyści osiąga na tym UEFA?

Finał Ligi Mistrzów – wartość rozgrywek wzrosła ponad pięciokrotnie

Liga Mistrzów to największe klubowe rozgrywki na świecie, gdzie fani mogą oglądać mecze z całego globu. Dla UEFA, europejskiego organu zarządzającego piłką nożną, globalna atrakcyjność tych rozgrywek przynosi ogromne korzyści.

W ciągu ostatnich dwóch dekad wartość praw medialnych i komercyjnych do Ligi Mistrzów wzrosła ponad pięciokrotnie. W sezonie 2022/23 UEFA zarobiła 3,2 miliarda euro z tytułu praw do Ligi Mistrzów, w porównaniu do zaledwie 569 milionów euro w sezonie 2003/04.

Patrząc na niższe poziomy klubowych rozgrywek UEFA, czyli Ligę Europy i Ligę Konferencyjną, widać, jak daleko w tyle za Ligą Mistrzów są one pod względem statusu i atrakcyjności komercyjnej. W ubiegłym sezonie przychody UEFA z tytułu praw medialnych i komercyjnych do Ligi Europy i Ligi Konferencyjnej wyniosły 469 milionów euro, co stanowi zaledwie 15 procent tego, co przyniosła Liga Mistrzów.

Idealna kampania to ponad 85 milionów euro

W tym sezonie zwycięzca Ligi Mistrzów 2023/2024 — czy to Real Madryt, czy Borussia Dortmund — mógłby otrzymać maksymalnie 85,14 miliona euro, ale to wymagałoby perfekcyjnej kampanii od początku do końca. Klub musiałby więc zacząć od I rundy eliminacji, wygrać wszystkie mecze w grupie itd.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka różnych sposobów, w jakie zespoły uczestniczące w rozgrywkach mogą zdobyć nagrody pieniężne. Największa część pieniędzy (55 procent) z całej puli nagród jest dystrybuowana między kluby jako nagroda za ich wyniki w rozgrywkach. Pozostałe 45 procent puli jest podzielone między wszystkich 32 uczestników fazy grupowej.

Ile zarobią Real Madryt i Borussia Dortmund?

  • Zwycięzca – 20 mln € (17,2 mln £ / 21,5 mln $),
  • Przegrany finalista – 15,5 mln € (12,9 mln £ / 16,12 mln $)
Kluby zyskują na transmisji

Dodatkowe 300 milionów euro jest dostępne jako część przychodów z transmisji po finalizacji wszystkich umów transmisyjnych na kontynencie.

Krajowa federacja każdego kraju reprezentowanego w Lidze Mistrzów otrzymuje część tych pieniędzy na podstawie proporcjonalnej wartości każdego rynku telewizyjnego. Każda krajowa federacja następnie rozdziela te pieniądze między kluby uczestniczące w Lidze Mistrzów w następujący sposób:

50 proc. przydziału do krajowej federacji jest dzielone między kluby uczestniczące w Lidze Mistrzów z danego kraju na podstawie stałych procentów ustalonych przez UEFA. Pozostałe 50 proc. jest wypłacane proporcjonalnie do liczby rozegranych meczów przez każdy klub w sezonie 2023/24.

Nie wiemy, jaka to jest dokładna kwota, ponieważ federacje i telewizje wolą zatajać informacje. Jednak ostatnio było bardzo głośno o tym, że Real Madryt odrzucił m.in. 13,5 milionów euro od La Ligi, która chciała umieszczać dodatkowe kamery i mikrofony w pobliżu piłkarzy i zawodników. Możemy przypuszczać, że to jedynie część kwoty, którą klub może otrzymywać od federacji.

Za kogo będziecie trzymać kciuki w sobotnim finale Ligi Mistrzów?

źr: Statista / Frontoffice
FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »