Ludzie Santosa w ogniu krytyki (WIDEO)

W ostatnich dniach potencjalni reprezentanci Polski nie zachwycali na europejskich salonach. Robert Lewandowski i spółka ponieśli bolesną porażkę z Almerią w La Liga, a zamykające tabelę Southampton Jana Bednarka przegrało kolejne spotkanie w Premier League. SSC Napoli z Piotrem Zielińskim w składzie wygrywa, ale sam Polak nieco obniżył loty. Czas na #RaportKadrowicza.

Robert Lewandowski miał w niedzielę teoretycznie łatwe zadanie, bo takim miał być dla FC Barcelony mecz z Almerią, czyli jedną z najsłabszych drużyn w całej lidze. Trener Xavi postawił na stosunkowo mocny skład, licząc na dobrą reakcję po porażce z Manchesterem United w czwartkowym meczu Ligi Europy, w którym jedynego gola dla Blaugrany (z rzutu karnego) zdobył właśnie Lewandowski.

Zawiódł się, bo jego piłkarze bili głową w mur. Przeważali, ale razili nieskutecznością. Sam Lewandowski trzykrotnie próbował strzałów głową, ale to ewidentnie nie był jego dzień.

Mocno po głowie dostał też Krzysztof Piątek, który w meczu Salernitany z Monzą minął bramkarza i… nie trafił na pustą bramkę. Na jego szczęście było to już przy wyniku 3:0 dla jego zespołu, więc to pudło nie miało wpływu na końcowe rozstrzygnięcie.

Coraz gorsza staje się pozycja Southampton w Premier League. Zespół Jana Bednarka przegrał 0:1 z Leeds, czyli bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie. Polak przyczynił się do utraty gola, który zamiast zablokować strzał, postanowił się uchylić. Na dodatek zasłonił pole widzenia bramkarzowi i w efekcie piłka wpadła do bramki.

Wracając na chwilę do Włoch — lecz schodzimy niżej, do Serie B – gdzie ładną asystą popisał się Filip Jagiełło. Jego Genoa CFC wygrała ze SPAL 3:0, lecz pierwszy gol padł właśnie po podaniu polskiego pomocnika z rzutu wolnego.

Napastnicy z drugiego szeregu

Gdzie jak gdzie, ale na pozycji numer 9 selekcjoner reprezentacji Polski ma z czego wybierać. Poprzednicy Fernando Santosa poza oczywistą oczywistością, jaką jest Lewandowski, sięgali głównie po Arkadiusza Milika, Krzysztofa Piątka, Karola Świderskiego czy ew. Adama Buksę, który od wielu miesięcy jest kontuzjowany. Uraz wyklucza też z gry Milika, Piątek nie błyszczy, a Świderski dopiero co rozpoczął sezon w MLS.

To mogą wykorzystać napastnicy z drugiego szeregu, grający w mniej renomowanych ligach. Od kilku tygodni nosem strzeleckim imponuje Oskar Zawada. Były napastnik m.in. Rakowa Częstochowa na dalekich antypodach strzelił gola na wagę remisu dla swojego Wellington Phoenix. To jego 10. trafienie w lidze australijskiej w tym sezonie.

Jeszcze lepiej wypadł wracający po kontuzji Dawid Kownacki. Najlepszy strzelec Fortuny Düsseldorf już w 1 min otworzył wynik spotkania z Eintrachtem Brunszwik, a w 18 min wywalczył karnego dla swojej drużyny. Najlepszy strzelec Fortuny walnie przyczynił się w ten sposób do wygranej swojego zespołu 3:1.

#RaportKadrowicza

BRAMKARZE:
Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) – 90 minut w meczu z Udinese (2:2)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut i czyste konto w meczu z Aalborg (1:0)
Łukasz Skorupski (FC Bologna) – 90 minut i czyste konto w meczu z Interem (1:0)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut i czyste konto w meczu LE z Nantes (3:0). Spotkanie ligowe z Torino Juventus rozegra we wtorek.

OBROŃCY:
Jan Bednarek (Southampton FC) – 90 minut w meczu z Leeds (0:1)
Bartosz Bereszyński (SSC Napoli) – ławka rezerwowych zarówno w meczu z Eintrachtem w LM (2:0), jak i spotkaniu ligowym z Empoli (2:0)
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut w meczu z Evertonem (2:0)
Kamil Glik (Benevento Calcio) – poza składem w meczu z Ascoli (0:0), kontuzja
Robert Gumny (FC Augsburg) – 85 minut i żółta kartka w meczu z Herthą (0:2)
Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) – 90 minut w meczu z Widzewem (2:2)
Jakub Kiwior (Arsenal) – ławka rezerwowych w meczu z Leicesterem (1:0)
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) – 90 minut w meczu z Udinese (2:2)
Mateusz Wieteska (Clermont Foot) – 90 minut w meczu ze Strasbourgiem (1:1)

POMOCNICY:
Krystian Bielik (Birmingham City) – poza kadrą na mecze Norwich (1:3) i Luton (0:1), kontuzja
Przemysław Frankowski (RC Lens) – 87 minut w meczu z Montpellier (1:1)
Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) – 90 minut w meczu z Wisłą Płock (0:1)
Filip Jagiełło (Genoa CFC) – 87 minut i asysta w meczu ze SPAL (3:0)
Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) – 28 minut w meczu z FC Koeln (0:2)
Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – poza kadrą na mecz Azjatyckiej LM z Al-Duhail (1:2)
Michał Skóraś (Lech Pozań) – 90 minut w meczu LKE z Bodo/Glimt (1:0) i 90 minut oraz gol w spotkaniu ze Śląskiem Wrocław (1:2)
Damian Szymański (AEK Ateny) – poza kadrą na mecz z Asteras Tripolis (2:0)
Sebastian Szymański (Feyenoord) – poza kadrą na meczu z Sittard, kontuzja
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut w meczu LM z Eintrachtem (2:0) i meczu ligowym z Empoli (2:0)
Nicola Zalewski (AS Roma) – 80 minut i żółta kartka w meczu LE z RB Salzburg (2:0). Ligowy mecz AS Roma rozegra we wtorek (z Cremonense)
Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) – poza kadrą na mecz z Udinese (2:2), kontuzja

NAPASTNICY:
Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf) – 84 minuty, gol i wywalczony rzut karny w meczu z Eintrachtem Brunszwik (3:1)
Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut, gol i żółta kartka w meczu LE z Manchesterem United (1:2), oraz 90 minut w spotkaniu ligowym z Almerią (0:1)
Arkadiusz Milik (Juventus) – poza kadrą na mecz LE z Nantes (3:0), kontuzja
Krzysztof Piątek (Salernitana) – 90 minut w meczu z Monzą (3:0)
Karol Świderski (Charlotte FC) – 90 minut w meczu z New England Revolution (0:1)
Oskar Zawada (Wellinghton Phoenix) – 90 minut i gol w meczu z Central Coast Mariners (1:1)