Mamy kwalifikację olimpijską w zapasach

Wiktoria Chołuj jest drugą polską zapaśniczą, która wywalczyła kwalifikację olimpijką. Obecna brązowa medalistka mistrzostw Europy awansowała do finału turnieju kwalifikacyjnego w Baku i będzie mogła cieszyć się z pierwszego w karierze startu na igrzyskach.

Turniej w Baku to europejskie zawody kwalifikujące na igrzyska. W każdej z kategorii wagowej do wzięcia były dwa bilety do Paryża. Spośród reprezentantek Polski ta sztuka udała się tylko Wiktorii Chołuj.

Pochodząca z Białogardu Chołuj startowała w kategorii do 68 kg. Polka w drodze do IO musiała przejść trzy rundy. Zmagania rozpoczęła od wygranej 11:0 z Ilaną Kratysh z Izraela, a potem wygrała 10:0 z Noemi Szabados z Węgier. W decydującym starciu trafiła na Czeszkę Adélę Hanzlíčkovą. Po bardzo zaciętej walce Chołuj ostatecznie wygrała 3:2.

Póki co reprezentacja Biało-Czerwonych na igrzyska w Paryżu liczy dwie zawodniczki. Oprócz wspominanej Chołuj przepustkę na igrzyska posiada jeszcze Anhelina Łysak. Wywalczyła ją już w zeszłym roku podczas mistrza świata, zajmując 5. miejsce w kategorii 57 kg. To nie koniec szans, bo kolejny turniej kwalifikacyjny zaplanowano na 9-12 maja.

Przypomnijmy, że zapasy to w Polsce jedna z najbardziej medalodajnych dyscyplin na igrzyskach olimpijskich. W sumie nasi zapaśnicy wywalczyli w tej dyscyplinie 27 krążków olimpijskich: 5 złotych, 9 srebrnych i 13 brązowych. Ostatni był brąz Damiana Janikowskiego (dziś zawodnik MMA) w Londynie w 2012 roku.