Marczyk i Godpodarczyk wygrali 52. Rajd Świdnicki

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2) rzutem na taśmę wygrali 52. Rajd Świdnicki – inauguracyjną rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Dwukrotni mistrzowie kraju przejęli prowadzenie dopiero po ostatniej, 13. próbie. To 12. w karierze zwycięstwo tej załogi w rundzie krajowego czempionatu. Drugie miejsce zajęli obrońcy tytułu – Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy stracili do zwycięzców 4,9 s. Na trzeciej pozycji zmagania zakończyli Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) – wolniejsi od triumfatorów o 37,8 s.

52. edycja Rajdu Świdnickiego była pierwszą rundą RSMP i HRSMP. Do zawodów przystąpiło 70 załóg. Trasa rajdu liczyła 446,35 km, z czego 169,1 km to łączny dystans 13 asfaltowych odcinków specjalnych. Po sobotnim, krótszym etapie liderem był Grzegorz Grzyb. Jadący z Adamem Biniędą kierowca walczył o swój szósty triumf w tej imprezie, który dałby mu status samotnego rekordzisty Rajdu Świdnickiego. Po czterech rozegranych oesach Grzyb miał 9,3 s przewagi nad Marczykiem. Trzecie miejsce zajmowali bracia Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 Rally2), ze stratą 15,5 s.

Ostatniego dnia rajdu zaatakował Marczyk. Łodzianin wygrał siedem z dziewięciu prób drugiego etapu. Jeszcze przed finałowym oesem liderem był Grzyb, ale jego przewaga nad Marczykiem wynosiła zaledwie sekundę. Na OS 13 Marczyk był szybszy od Grzyba o 5,9 sekundy i odniósł 12. w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rundy mistrzostw Polski. Grzyb po raz 51. zameldował się na podium rajdu zaliczanego do kalendarza RSMP.

W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) triumfowali Jacek Sobczak i Michał Marczewski w Porsche 911 GT3, zajmując jednocześnie wysokie, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy (+3:14,1 s).

Po raz pierwszy w rundzie RSMP kibice mogli zobaczyć nową rajdówkę – Renault Clio Rally3, z której skorzystali Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk – zwycięzcy rywalizacji w klasie 3. Świetny debiut w krajowym czempionacie zaliczył Hubert Laskowski (Ford Fiesta Rally4). Pilotowany przez Michała Kuśnierza 18-latek zajął drugą pozycję w klasyfikacji 2WD i był najszybszy w klasie 4.

Fot. Archiwum organizatorów

Udostępnij

Translate »