Mecz na polu kukurydzy… hitem sezonu

Mecz pośrodku pola kukurydzy? MLB at Field of Dreams to zdecydowanie jedno z najoryginalniejszych wydarzeń sportowych na świecie. Bo jak inaczej zaklasyfikować ligowe spotkanie jednych z największych rozgrywek sportowych globu, które odgrywa scenę z klasycznego filmu?

Field of Dreams to kultowy film z 1989 roku opowiadający o baseballu w typowo amerykańskim, sentymentalnym stylu. Główny bohater na przekór ojcu i samemu sobie, zamiast gry w baseball postanawia zostać rolnikiem. Wkrótce po tym jak kupuje farmę, na której uprawia pole kukurydzy, postanawia jednak spełnić marzenie z dzieciństwa i zbudować na nim stadion do baseballa. Gdy bohaterowie zastanawiają się jak utrzymać się z boiskiem zamiast pola uprawnego, na murawie stadionu zaczynają pojawiać się legendarni gracze Chicago White Sox, w tym słynny Joe Jackson, którzy pozostają widoczni jedynie dla głównego bohatera i jego rodziny.

Boisko wykorzystane w filmie, jak i cała farma rzeczywiście istnieją i od premiery filmu pozostają atrakcją turystyczną stanu Iowa, a sam obraz obrósł w USA legendą.

MLB postanowiło tę legendę wykorzystać i przenieść akcję filmu do rzeczywistości. Mimo że filmowe boisko nie spełnia standardów MLB, liga postanowiła zbudować zaledwie 150 metrów dalej zupełnie nowy obiekt, umożliwiający rozgrywanie meczów baseballa na najwyższym poziomie z widokiem na pola kukurydzy.

Pierwsza edycja MLB at Field of Dreams odbyła się w 2021 roku, a wystąpiły w niej drużyny Chicago White Sox (tak jak w filmie) i New York Yankees. Mecz ze szczelnie wypełnionych, choć niewielkich trybun obejrzało 8000 fanów, a kolejne 6 milionów kibiców oglądało spotkanie w telewizji. To jeden z najchętniej oglądanych pojedynków sezonu regularnego w historii MLB. Z kolei dla telewizji FOX to najliczniej śledzony mecz rundy regularnej od 2005 roku.

Gracze nie wyszli na mecz z szatni. Zamiast tego wyłonili się z… kukurydzy – tak jak podczas kultowej sceny z filmu. Dodatkowo baseballiści byli ubrani w stroje nawiązujące do tych historycznych z 1919 roku. Co więcej, na boisko wprowadził ich sam Kevin Costner, który odegrał postać głównego bohatera w kultowym filmie.

 

W tegorocznej edycji MLB at Field of Dreams zmierzą się ze sobą ekipy Cincinnati Reds i Chicago Cubs. Jako jedne z najstarszych drużyn w MLB, ich zawodnicy ponownie ubiorą stroje w stylu retro. Start spotkania zaplanowania na 19.15 11 sierpnia w Stanach Zjednoczonych, czyli 1:15 w nocy 12 sierpnia w Polsce.

W 2023 roku podobny mecz się nie odbędzie z powodu budowy w tym miejscu ośrodka szkoleniowego dla młodzieży, ale niewykluczone, że MLB powróci do organizacji nietypowego wydarzenia w kolejnych sezonach.

 
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »