Mieszkania i ćwierć miliona za olimpijskie złoto

Polscy medaliści z Paryża, ale także Mediolanu otrzymają największe w historii Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrody finansowe oraz rzeczowe. Na 200 dni przed igrzyskami Radosław Piesiewicz – prezes PKOl ogłosił podpisanie umowy z nowym sponsorem, który dla mistrzów olimpijskich ufunduje mieszkania.

Nowym sponsorem PKOl została firma deweloperska Profbud. I to właśnie ona ufunduje polskim mistrzom olimpijskich najcenniejsze nagrody rzeczowe w historii polskiego ruchu olimpijskiego. Złoci medaliści w dyscyplinach indywidualnych otrzymają dwupokojowe mieszkania. Każdy zawodnik startujący w sztafecie, drużynie lub osadzie wioślarskiej (liczącej od 2 do 7 osób) w przypadku wywalczenia złota olimpijskiego otrzyma mieszkanie jednopokojowe. Wszystkie znajdują się w aglomeracji warszawskiej.

– Wszyscy wiemy, jak ważne jest perfekcyjne, wielopoziomowe przygotowanie sportowców do zawodów tej rangi co igrzyska olimpijskie. Jest to niewątpliwie kluczowy element sukcesu. Niemniej jednak ważna jest motywacja oraz adekwatne docenienie najwyższego wyniku. Jeśli wszystkie te elementy są na wystarczająco wysokim poziomie, osiągnięcie sukcesu – w tym konkretnym przypadku – zdobycie złotego medalu – jest na wyciągnięcie ręki powiedział Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas konferencji prasowej.

– Podpisując umowę sponsorską z Grupą Profbud, przyświecał nam jeden cel – docenić mistrzów olimpijskich tak, jak na to zasługują i jeszcze bardziej zmotywować zawodników do walki o najwyższe laury. Bardzo się cieszę, że dzięki naszej współpracy z firmą Profbud, już od najbliższych letnich igrzysk w Paryżu, nasi mistrzowie będą właściwie docenieni poprzez tak wartościowe nagrody – dodał Piesiewicz. Umowa sponsorska pomiędzy Profbudem i PKOl została zawarta na lata 2024-2027, z możliwością przedłużenia do 2031 roku.

  

Poza mieszkaniami medaliści olimpijscy – nie tylko ci złoci – otrzymają również nagrody finansowe. Za medal z najcenniejszego kruszcu w indywidualnych konkurencjach przysługiwać będzie 250 tys. zł, diament, obraz oraz voucher na wakacje. Srebrny medal wiąże się z nagrodą finansowa w wysokości 200 tys. zł, diamentem, obrazem, voucherem na wakacje. Brązowy medal – nagroda finansowa w wysokości 150 tys. zł, diament, obraz, voucher na wakacje. Sportowcy drużyny, osady, sztafety, debli, mikstów i załóg liczących od 2 do 7 osób, nagradzani będą tak jak sportowcy indywidualni. 

Za złoty medal w sportach drużynowych zespół, który stanie na najwyższym stopniu podium, otrzyma 2 mln zł do podziału. Srebrna ekipa otrzyma 1,5 mln zł, a brązowa milion. Ponadto wszystkim medalistom przysługiwać będą diamenty, obrazy oraz vouchery na wakacje. W przypadku kiedy sportowiec zdobędzie dwa medale, otrzyma podwójną nagrodę finansową. 

Nagrodzeni zostaną również trenerzy. Gratyfikację w wysokości 100 tys. zł, diament, obraz, voucher na wakacje otrzymają szkoleniowcy mistrzów olimpijskich. Za srebro trenerowi przysługiwać będzie 75 tys. zł, diament, obraz, voucher na wakacje, a za brązy 50 tys. zł i nagrody rzeczowe, jak w pozostałych przypadkach. 

Nagrody rzeczywiście są wyjątkowo wysokie. Warto przypomnieć, że po igrzyskach w Tokio i Pekinie polscy medaliści otrzymywali odpowiednio: za złoto 120 tys. zł, za srebro 80 tys. zł, a za brąz 50 tys. zł. Członkowie osad kajakarskich i wioślarskich, załóg żeglarski czy sztafet mogli liczyć odpowiednio na: 90 tys. zł, 60 tys. zł i 37,5 tys. zł. Natomiast członkowie drużyn w razie zdobycia medalu otrzymaliby: 720 tys. zł, 480 tys. zł i 300 tys. zł do podziału.

AS

Fot. Archiwum PKOl

Udostępnij

Translate »