MLB: Washington Nationals na sprzedaż?

Rodzina Lernerów, do której od 2006 roku należą Washington Nationals, bada możliwość sprzedaży klubu. Co jest przyczyną potencjalnej sprzedaży drużyny, która pod wodzą najpierw Teda, a potem Marka Lernera m.in. wygrała World Series i jakie może wywołać ona skutki?

Zasłużeni właściciele

Lernerowie kupili Nationals od MLB za 450 milionów dolarów 16 lat temu – niedługo po tym, jak drużyna została przeniesiona do stolicy USA z Montrealu – wcześniej „Nats” znani byli jako „Expos”.

Pod rządami Teda, a następnie Marka Lernera Nationals urośli do miana potęgi. W latach 2012-19 zespół z Waszyngtonu pięć razy docierał do fazy play-offs, wygrywając cztery tytuły mistrza dywizji i zdobywając dla Waszyngtonu pierwszą od 95 lat wygraną w World Series w 2019 roku.

Od 2006 roku wartość franczyzy znacząco wzrosła. W marcu Forbes wycenił Nationals na 2 miliardy dolarów, co daje drużynie 12. miejsce na liście najdroższych klubów MLB.

 

Nats na sprzedaż?

Mark Lerner, syn Teda Lernera, który od 2018 roku jest głównym właścicielem Nationals, przyznał w rozmowie z The Washington Post, że jego rodzina zatrudniła nowojorski bank inwestycyjny Allen & Company w celu zbadania rynku potencjalnych inwestorów i kupców baseballowej drużyny z Waszyngtonu.

– Jest to proces eksploracyjny, z którym nie jest związany żaden plan czy konkretne oczekiwania – tłumaczy Lerner.

Już samo badanie możliwości sprzedaży całego lub części klubu to zupełny zwrot w podejściu rodziny Lernerów względem Nationals.

– Nigdy nie sprzedamy Nationals. Właśnie na to pracowaliśmy przez te wszystkie lata. Uważamy, że wykonujemy dobrą robotę. Póki ja, moje siostry i szwagierki żyjemy, nikt nie sprzeda tego zespołu – zarzekał się Mark Lerner w 2019 roku po przejęciu sterów w klubie w miejsce 96-letniego Teda.

Ted Lerner wzbogacił się dzięki handlowi nieruchomościami i interesom z deweloperami w latach 50. Potem przyszła pora na budowę sieci gigantycznych centrów handlowych. Ekonomiczny zmysł Lernera pozwolił mu na budowę imperium finansowego, wartego kilka miliardów dolarów.

Co dalej?

Dużym biznesowym ciosem dla Lernera okazała się pandemia koronawirusa, która potężnie uderzyła w branżę nieruchomości komercyjnych. W 2016 roku Forbes szacował majątek właściciela Nationals na 5,5 miliarda dolarów, w 2020 roku było to już „zaledwie” 3,7 mld dol., a obecnie około 4,4 mld dol.

Mark Lerner, zapytany przez The Washington Post o to, czy wpływ pandemii na finanse rodziny ma związek ze zleceniem badania rynku w kontekście odsprzedaży Nats, odpowiedział jedynie, że „biznes nieruchomościowy Lernerów nadal kwitnie”.

 

Badanie rynku zlecone przez Lernerów stawia pod znakiem zapytania transferową politykę Nationals, którzy m.in. starają się o zawarcie długoterminowego kontraktu ze swoją gwiazdą – Juanem Soto. Nie jest jasne, jak sprzedaż, czy nawet przymiarki do niej, mogą wpłynąć na negocjację umowy z 23-latkiem. Soto wcześniej odrzucił ofertę swojego klubu, który zaproponował mu 13-letnią umowę o łącznej wartości 350 milionów dolarów. Gwiazdor MLB liczy na jeszcze korzystniejszy kontrakt, a Mark Lerner jeszcze niedawno zapewniał, że „zrobi wszystko co w jego mocy, aby zatrzymać Soto w Nationals”.

Po raz ostatni klub MLB zmienił właściciela w 2020 roku, kiedy miliarder Steve Cohen wykupił New York Mets za sumę 2,4 mld dol.

Fot. Unsplash

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »