Mocny początek Tour de Pologne

Poznaliśmy przebieg pierwszych trzech etapów Tour de Pologne. Jedna z najbardziej medialnych imprez w Polsce wystartuje we Wrocławiu. W pierwszych dniach kolarze ścigać się będą na Dolnym Śląsku.

Nieco ponad miesiąc pozostał do startu największej imprezy kolarskiej w tej części Europy. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się już 12 sierpnia i tradycyjnie potrwa 7 dni. W wyścigu wezmą udział gwiazdy światowego kolarstwa, które wraz z wyścigiem będą promować piękne polskie regiony. W tym roku rywalizacja rozpocznie się na Dolnym Śląsku

Jedyna w Polsce impreza wchodząca w skład UCI World Tour, „kolarskiej ligi mistrzów”, wystartuje 12 sierpnia spod wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie dzień wcześniej przeprowadzona zostanie prezentacja zespołów. Odcinek otwierający 81. Tour de Pologne gwarantuje wielkie emocje, za sprawą wymagającej trasy, kończącej się kultowym podjazdem pod Orlinek w Karpaczu. Przed rokiem triumfował tam Słoweniec Matej Mohorič z drużyny Bahrain Victorious, który kilka dni później cieszył się ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej całego wyścigu.

– Bardzo się cieszę, że Wrocław znalazł się na trasie wyścigu, tym bardziej, że jest to miasto kolarskie. Pochodzi stąd wielu kolarzy, był tu klub Dolmel, w którym jeździł Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki, Jan Faltyn, Jan Brzeźny – wielu mistrzów. Prezentacja odbędzie się w Hali Stulecia i tam dzień później będzie ulokowany start. Po 9 kilometrach po ulicach Wrocławia ruszy pierwszy etap. Meta będzie na znanym wszystkim bardzo dobrze podjeździe pod Orlinek w Karpaczu. Już pierwszy etap będzie miał wpływ na klasyfikację generalną – opisywał pierwszy etap Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Drugiego dnia peleton pozostanie w okolicach Karpacza, gdzie ponownie zostanie ulokowana meta – tym razem kilkunastokilometrowej jazdy indywidualnej na czas. Zmagania rozpoczną się w Mysłakowicach, a zakończą na Orlinku. W przeszłości tego rodzaju czasówki wygrywali między innymi Ondrej Sosenka czy słynny Alberto Contador, siedmiokrotny zwycięzca wielkich tourów, który swój pierwszy zawodowy triumf odniósł właśnie na Orlinku.

Kolejny etap, tym razem ze startu wspólnego, również będzie wymagający i powinni powalczyć na nim kolarze, którzy myślą o triumfie w klasyfikacji generalnej. Naszpikowany podjazdami odcinek rozpocznie się w Wałbrzychu, skąd kolarze udadzą się w stronę Dusznik-Zdroju. Tam, podobnie jak przed rokiem, zaplanowano metę. W zeszłym roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Dusznikach triumfował Rafał Majka, który finiszując pokonał Mateja Mohoriča oraz Michała Kwiatkowskiego.

– Jesteśmy dalej na Dolnym Śląsku – start z Wałbrzycha, a później wiele ciężkich podjazdów. Meta będzie na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju, gdzie w ubiegłym roku wygrał Rafał Majka przed Michałem Kwiatkowskim. Wcześniej kolarze będą mieli do pokonania bardzo trudne podjazdy, łącznie ponad 3000 metrów przewyższenia. Między innymi Walim, Srebrna Góra i praktycznie wszystkie podjazdy w okolicy – opisywał Czesław Lang.

Start 81. Tour de Pologne będzie jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Praktycznie na każdym z trzech etapów na Dolnym Śląsku można spodziewać się walki faworytów, a najwięcej zamieszania w klasyfikacji generalnej przyniesie najprawdopodobniej selektywna jazda na czas z Mysłakowic do Karpacza, gdzie kibice z bliska będą mogli zobaczyć każdego zawodnika, rywalizującego w największym polskim wyścigu kolarskim.

Wiadomo, że siódmy etap zakończy się tradycyjnie. Nieoficjalnie mówi się, że wyścig przejedzie również przed Kudowę-Zdrój, Prudnik, Katowice oraz Bukowinę.

Fot. Archiwum Tour de Pologne

Udostępnij

Translate »