MŚ 2030: Innowacyjny projekt FIFA

To już pewne: Maroko, Hiszpania i Portugalia zorganizują wspólnie mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2030 roku. Z okazji stulecia turnieju trzy mecze mają się odbyć w Ameryce Południowej.

FIFA zdecydowała, że po raz pierwszy mistrzostwa świata odbędą się na trzech kontynentach i w aż sześciu krajach. Pierwotnie wspólną kandydaturę ogłosiły Portugalia i Hiszpania, do których 5 października ubiegłego roku włączona miała być Ukraina. W połowie marca do grona chętnych dołączyło Maroko. Król Mohammed VI w liście do uczestników Kongresu FIFA wspomniał o „wspólnej ofercie łączącej Afrykę i Europę oraz dwie strony Morza Śródziemnego”.

– Rada FIFA jednomyślnie zgodziła się, że jedyną kandydaturą będzie połączona oferta Maroka, Portugalii i Hiszpanii, które będą gospodarzami wydarzenia w 2030 roku i automatycznie zakwalifikują się do turnieju – przekazał w środę (4 października) Gianni Infantino, prezes FIFA.

  

Poza krajami z Półwyspu Iberyjskiego i Maroka szykowana była także nietypowa, wspólna, międzykontynentalna kandydatura Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Grecji. Przeszła jednak bez większego echa.

Futbol wraca do kolebki

Choć gospodarze będą z Europy i Afryki, pierwsze spotkania mają być rozegrane w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju. To efekt apelu z lutego 2023 roku do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej o „uszanowanie jubileuszu stulecia” i pierwszych mistrzostw świata, które odbyły się w 1930 roku. Turniej odbył się w Urugwaju, który wygrał w finale z Argentyną 4:2.

– Jesteśmy przekonani, że FIFA ma obowiązek uszanowania pamięci tych, którzy zorganizowali pierwszy mundial – oświadczał w lutym szef Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Alejandro Dominguez.

W Ameryce Południowej rozegrano dotychczas pięć mundiali: w 1930 roku w Urugwaju, w 1950 w Brazylii, w 1962 w Chile, w 1978 w Argentynie oraz w 2014 ponownie w Brazylii.

– Rada FIFA jednomyślnie zgodziła się na zorganizowanie wyjątkowej ceremonii obchodów stulecia mundialu w stolicy Urugwaju, Montevideo, a także trzech meczów w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju – dodał Infantino w swoim wystąpieniu, przekazując dobre dla mieszkańców Ameryki Południowej wieści.

Kolejny turniej w 2026 roku zorganizują wspólnie USA, Kanada i Meksyk, po raz pierwszy z udziałem aż 48 drużyn.

FOT. Unsplash

Udostępnij

Translate »