Na sprzedaż kolekcja sztuki pokazująca początki angielskiej piłki

Każdy kto widział netfliksowe „The English Game”, albo poświęcił choć kwadrans by zapuścić się w króliczej norze początków robotniczego futbolu, będzie rozumiał ten klimat. Zbierana przez 30 lat kolekcja sztuki, przedstawiająca wyspiarską piłkę nożną od 19 wieku do połowy 20, została właśnie wystawiona na sprzedaż.

„Najważniejsza kolekcja przedstawiająca »the beautiful game« jaką kiedykolwiek skompletowano” – tak pisze o tym zbiorze na stronie swojej galerii Chris Beetles. Przez kilka dekad wyszukiwał i pozyskiwał każdy jego element w imieniu człowieka, który ze względu na wiek pozostaje anonimowy – wiemy jedynie, że jest 80-letnim byłym prezesem znanego klubu.

To więc nie tylko kolekcja sztuki, ale kapsuła czasu kondensująca wszystko to, na czym polegały pierwsze kopnięcia piłki. Drewniane, chyboczące się trybuny, tłumy stojących gapiów, twarda, męska gra, no i w centrum wszystkiego – klasa robotnicza, fundament piłki jaką znamy dziś.

Her First and Last Kick
Gilbert Wilkinson
Źródło: Chris Beetles Gallery 

– To zwierciadło ukazujące ówczesne społeczeństwo i spektrum angielskości – komentuje Beetles, zaznaczając, że zamierza wszystko sprzedać jednemu nabywcy – tak, by wszystko pozostało razem.

Obrazem wyróżniającym całą kolekcję, istną perłą ówczesnej sztuki, jest „A Cup Tie at Crystal Palace” (mecz pucharowy przy Crystal Palace) Charlesa Cundalla. To ujęcie granego w 1926 roku starcia w pucharze Anglii pomiędzy Manchesterem City a Corinthians, czyli ekipą, która w tamtych czasach wzięła szturmem angielski, a nawet światowy futbol (m.in. będąc inspiracją do założenia słynnego brazylijskiego klubu o tej samej nazwie).

A Cup Tie At Crystal Palace
Charles Cundall
Źródło: Chris Beetles Gallery 

Chwaląc dalej różnorodność kolekcji, na którą składają się 103 obrazy, Beetles przyznaje, że kibice nierzadko zajmują wiodący plan względem samych meczów. Wielu artystów wówczas kompletnie nie interesowało to, co na boisku – artystyczne natchnienie czerpali właśnie z trybun.

Crystal Palace and Oxford United
Hans Schwarz
Źródło: Chris Beetles Gallery

„The Guardian” sugeruje, że nabycie całego zbioru powinno rozważyć Narodowe Muzeum Piłki Nożnej w Manchesterze, mające jedną z najznamienitszych kolekcji tematycznych na całym świecie. Przedstawiciele muzeum przyznają jednak, że taki zakup jest daleko poza ich zasięgiem finansowym i mogą co najwyżej liczyć na hojnego darczyńcę.

Dartington Manor House, Devon
John Edmund Buckley
Źródło: Chris Beetles Gallery

A na sam koniec zostawiliśmy cenę, bo może ktoś akurat się skusi. Skondensowa historia futbolu kosztuje bagatela 1,5 miliona funtów. A dla tych zainspirowanych, którzy takich drobnych nie mają, galeria Beetlesa przygotowała broszurę ukazującą 26 wybranych prac za 10 funtów.

Całą kolekcję możecie zobaczyć TUTAJ.

Rafał Hydzik

Udostępnij

Translate »