Największy Półmaraton Warszawski w historii. Rekord za rekordem!

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski został największym półmaratonem w historii Polski. W biegu wystartowało ponad 13 tysięcy osób i padło wiele rekordów.

Wpływ na to, że bieg będzie wyjątkowy z pewnością miał fakt, iż podczas niego rozegrane zostały mistrzostwa Polski na dystansie 21,097 kilometra. W sumie na starcie stanęło 13 i pół tysiąca uczestników. Idealna pogoda sprawiła, że zawodnicy odnieśli wiele znakomitych wyników.

Triumfatorką wśród pań została Fabienne Königstein z Niemiec, pokonując dystans półmaratonu w 01:09:32. Wśród panów, najszybszy okazał się Dorian Boulvin z Belgii z czasem 01:01:58 – ustanowił tym samym nowy rekord swojego kraju.

Na drugiej pozycji wśród mężczyzn na mecie zameldował się Mateusz Kaczor z czasem 01:02:06. To najlepszy wynik życiowy Kaczora, najlepszy wynik Polaka w historii Półmaratonu Warszawskiego i historii mistrzostw Polski. Trzeci na metę wbiegł Polat Kemboi Arikan z Turcji. Kobiece podium uzupełniły Domenika Mayer z Niemiec oraz Marina Nemchenko z Ukrainy.

Dwie pierwsze kobiety na mecie – Fabienne Königstein i Domenika Mayer wywalczyły życiówki i kwalifikacje na mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, które w czerwcu rozegrane zostaną w Rzymie. Z Warszawy z nowymi rekordami życiowymi wróci aż sześć kobiet z pierwszej ósemki biegu!

Mistrzynią Polski w półmaratonie została Monika Jackiewicz – szósta na mecie biegu wśród kobiet ustanowiła najlepszy wynik w historii mistrzostw Polski. Biegaczka z MKL Szczecin na mecie zameldowała się z czasem 1:12:05. Drugie miejsce zajęła Sabina Jarząbek (1:12:42), a trzecia była Anna Bańkowska (1:13:17).

Rywalizację mężczyzn wygrał wspominany już Mateusz Kaczor (RLTL Optima Radom). Wicemistrzem Polski został Andrzej Rogiewicz (1:03:46), a trzeci był Kamil Karbowiak (1:03:47).

– Wiosna wystartowała w Warszawie: pogoda była idealna do szybkiego biegania, a uczestnicy pokazali znakomitą formę. W wykonaniu wielu z nich był to bieg doskonały. Byliśmy świadkami największego półmaratonu w historii Polski. Posypały się rekordy, życiówki, są nawet kwalifikacje na mistrzostwa Europy w półmaratonie i najlepsze wyniki w historii mistrzostw Polski. To piękny dzień! – powiedział Marek Tronina, dyrektor Fundacji „Maraton Warszawski”.