Napastnicy pchają się do kadry (WIDEO)

Powołania na marcowe zgrupowania reprezentacji Polski, pierwsze dla nowego selekcjonera Fernando Santosa, już tuż tuż. Na kogo może liczyć Portugalczyk w obliczu nieco słabszej formy oraz kontuzji dotychczasowych liderów? Czas na #RaportKadrowicza

Robert Lewandowski obecnie dochodzi do siebie po kontuzji. Kapitan Biało-Czerwonych nie mógł pomóc Barcelonie ani w czwartkowym półfinale Pucharu Króla z Realem Madryt, ani w niedzielnym spotkaniu ligowym z Valencią. Duma Katalonii w obu tych meczach cierpiała, ale ostatecznie dwukrotnie wygrała po 1:0. Zdaniem Xaviego „Lewy” wróci do gry na mecz z Athletic Bilbao w następnej kolejce La Liga. Polak już po spotkaniu z Realem trenował indywidualnie.

Dużo dobrego w kontekście dotychczasowych oraz potencjalnych reprezentantów Polski działo się za naszą zachodnią granicą. W Bundeslidze Augsburg z Rafałem Gikiewiczem w bramce i Robertem Gumnym na prawej obronie wygrał z Werderem Brema 2:1. Pierwszy nie popisał się przy straconym golu, ale wcześniej i później bronił znakomicie. Zebrał sporo pochwał za grę w tym spotkaniu, choć za zachowanie już niekoniecznie. „Giki” od jakiegoś czasu ma na pieńku z fanami klubu z Bremy. Ci przez niemal cały mecz go wyzywali i wygwizdywali, więc po końcowym gwizdku w ramach rewanżu pokazywał w ich kierunku prowokacyjne gesty.

Warto odnotować, że asystę – wprawdzie dość przypadkową – przy pierwszym golu dla Augsburga zaliczył właśnie Gumny. Polak chciał raczej wyekspediować piłkę jak najdalej z okolic własnego pola karnego, lecz zrobił to na tyle dobrze, że ta padła łupem Diona Beljo. 21-letni Chorwat zdołał oddać strzał i futbolówka zatrzepotała w sieci.

Pełne 90 minut w barwach VfL Wolfsburg rozegrał też Jakub Kamiński. Wychowanek Lecha Poznań nie zdobył bramki ani nie zanotował asysty, lecz winić za to może wyłącznie kolegów z zespołu. Gdyby byli bardziej skuteczni, „Kamyk” zakończyłby spotkanie z Eintrachtem z dwoma asystami, a Wolfsburg pewnie by wygrał. Tak musiał zadowolić się remisem 2:2.

Niemal pewny powołania na najbliższe zgrupowanie może być Dawid Kownacki. Wprawdzie gra tylko w 2. Bundeslidze, ale jest motorem napędowym całej Fortuny Düsseldorf. Tym razem jego gol przesądził o zwycięstwie z Regensburgiem 1:0. Były kapitan naszej młodzieżówki w 85 min ze stoickim spokojem wykorzystał karnego. Strach pomyśleć gdzie byłaby aspirująca do awansu Fortuna bez goli Kownackiego.

Warto dodać, że pełne 90 minut w barwach Fortuny rozegrał także Michał Karbownik, co w 2023 roku absolutnie nie jest normą. Zwykle wychowanek Legii Warszawa był zmieniany w trakcie meczów lub pojawiał się na murawie z ławki rezerwowych.

Polacy wkurzali José Mourinho

#RaportKadrowicza nie może obejść się bez doniesień z Włoch. Nigdzie bowiem nie gra tylu reprezentantów Polski, co właśnie na Półwyspie Apenińskim. W ubiegły pokaźna część kraju żyła spotkaniem AS Romy z Juventusem. W podstawowym składzie gospodarzy pojawił się Nicola Zalewski, a drogi do bramki Juve strzegł Wojciech Szczęsny.

Ten drugi ku niezadowoleniu José Mourinho długo skutecznie zatrzymywał Rzymian, lecz jeszcze bardziej wielkiego Mou z równowagi wyprowadził Zalewski. Młody Polak w 62 min bardzo ryzykownie zagrywał głową do swojego bramkarza, co o mało nie skończyło się przejęciem piłki przez Dusana Vlahovicia. Minutę później Zalewskiego nie było już na boisku. Ostatecznie to Roma wygrała 1:0, po golu Gianluci Manciniego. Szczęsny raczej nie zawinił przy tym trafieniu, ale to już każdy może ocenić sam.

Najbardziej polski z zagranicznych klubów — Spezia Calcio — mierzył się z Hellasem Verona. W podstawowym składzie jak zwykle znalazło się miejsce dla Bartłomieja Drągowskiego i Arkadiusza Recy. Co ważne, pierwszy raz w tym roku na boisku zameldował się także Szymon Żurkowski, który po wyleczeniu kontuzji wrócił do kadry meczowej i dostał od trenera 27 minut. Całe spotkanie na ławce przesiedział za to Przemysław Wiśniewski, podobnie jak zawodnik gości z Werony — Paweł Dawidowicz. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Pierwszą po wielu tygodniach porażkę w lidze poniosło za to SSC Napoli Piotra Zielińskiego i Bartosza Bereszyńskiego. Neapolitańczycy przegrali przed własną publicznością z nowym wiceliderem Lazio Rzym 0:1. „Zielu” grał do 82 min, a „Bereś” nie podniósł się z ławki.

Gole nie padły w Geui, gdzie Sampdoraia podejmowała Salernitanę Krzysztofa Piątka. Polak zagrał w wyjściowej jedenastce, ale niestety był to dla niego 10. z rzędu mecz bez bramki. Mimo to ma wsparcie trenera, którym jest znany nam dobrze Paulo Sousa.

– W dwóch ostatnich meczach pokazał, że potrafi nadać zespołowi głębię. Wie, jak podnieść pozom drużyny. Jest silny w grze głową, musi jedynie się przełamać i strzelić gola – stwierdził Portugalczyk.

Na nieskuteczności Piątka, urazie Arkadiusza Milika i ledwie rozpoczętym sezonie przez Karola Świderskiego w amerykańskiej MLS skorzystać może przywoływany przez nas niemal co tydzień Oskar Zawada. Jego Wellington Phoenix wygrało kolejny mecz ligi australijskiej, a on sam strzelił już 11. gola w tym sezonie. Tym razem wykorzystał karnego. Dalej jest numerem jeden przy ich wykonywaniu, mimo że niedawno zmarnował jedenastkę, przegrywając pojedynek z polskim bramkarzem Filipem Kurto.

W Anglii piekielnie ważne zwycięstwo odniosło walczące o utrzymanie Southampton z Janem Bednarkiem w składzie. Udział w wygranej Aston Villi z Crystal Palace miał także Matty Cash.

#RaportKadrowicza

BRAMKARZE:
Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut i czyste konto w meczu z Hellasem (0:0)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut i czyste konto w meczu z Odense (7:0)
Łukasz Skorupski (Bologna) – Bologna zagra z Torino w poniedziałek, 6 marca o godz. 20:45
Wojciech Szczęsny (Juventus) – 90 minut w meczu z Romą (0:1)

OBROŃCY:
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut w meczu z Leicester (1:0)
Bartosz Bereszyński (Napoli) – ławka rezerwowych w meczu z Lazio (0:1)
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut w meczu Crystal Palace (1:0)
Kamil Glik (Benevento) – poza składem w meczu z Ternaną (2:2), kontuzja
Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut i asysta w meczu z Werderem (2:1)
Artur Jędrzejczyk (Legia) – 90 minut w meczu z Górnikiem (1:0)
Jakub Kiwior (Arsenal) – ławka rezerwowych w meczu z Bournemouth (3:2)
Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Hellasem (0:0)
Mateusz Wieteska (Clermont) – poza składem na mecz z Toulouse (1:0), zawieszenie za kartki

POMOCNICY:
Krystian Bielik (Birmingham) – poza składem na mecz z Wigan (1:1), kontuzja
Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut w meczu z Lille (1:1)
Kamil Grosicki (Pogoń) – 90 minut w meczu z Rakowem (0:2)
Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 90 minut w meczu z Eintrachtem (2:2)
Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 86 minut w meczu z Al-Adalh (1:2)
Michał Skóraś (Lech) – 70 minut i gol w meczu z Lechią (5:0)
Damian Szymański (AEK Ateny) – poza składem na mecz z OFI Kreta (3:0), zawieszenie za kartki
Sebastian Szymański (Feyenoord) – 22 minuty w meczu z Groningen (1:0)
Piotr Zieliński (Napoli) – 81 minut w meczu z Lazio (0:1)
Nicola Zalewski (Roma) – 62 minuty w meczu z Juventusem (1:0)
Szymon Żurkowski (Spezia) – 27 minut i żółta kartka w meczu z Hellasem (0:0)

NAPASTNICY:
Dawid Kownacki (Fotruna Düsseldorf) – 90 minut i gol z rzutu karnego w meczu z Regensburgiem (1:0)
Robert Lewandowski (Barcelona) – poza składem na mecz z Valencią (1:0), kontuzja
Arkadiusz Milik (Juventus) – poza składem na mecz z Romą (0:1), kontuzja
Krzysztof Piątek (Salernitana) – 90 minut w meczu z Sampdorią (0:0)
Karol Świderski (Charlotte) – 66 minut, asysta i żółta kartka w meczu z St. Louis City (1:3)
OSkar Zawada (Wellignton Phoenix) – 90 minut i gol z rzutu karnego w meczu z Newcastle Jets (2:1)