Neymar ma już dość Al-Hilal? Transfer z korupcją w tle

To nie jest łatwy czas dla Neymara. Piłkarz zerwał więzadła krzyżowe i w sezonie 2023/24 już nie zagra. Ponadto jego transferowi do Paris Saint-Germain przygląda się centralne biuro do spraw walki z korupcją i oszustwami podatkowymi.

Neymar wzbudził ogromne zainteresowanie latem, kiedy to opuścił Paris Saint-Germain. Brazylijczyk przystał wówczas na ofertę Al-Hilal – trudno mu się dziwić, bowiem klub zaproponował mu niespotykane wcześniej pieniądze. Pomimo obiecujących początków, piłkarz zagrał zaledwie w pięciu oficjalnych spotkaniach w nowym klubie.

Ostatnie wieści sugerują, że nie jest już częścią kadry na ten sezon, jednak nie oznacza to jego odejścia z klubu. Al-Hilal w ten sposób przygotowuje się na pozostałą część sezonu. Do zespołu dołączył Renan Lodi, który za 23 miliony euro przywędrował z Olympique Marsylia.

Neymar przed dołączeniem do arabskiej drużyny reprezentował barwy PSG. Jego transfer z 2017 roku znalazł się pod lupą policjantów z centralnego biura do spraw walki z korupcją i oszustwami podatkowymi. Okazuje się, że służby weszły do siedziby generalnej dyrekcji finansów publicznych i przeszukały biura ministra spraw wewnętrznych, który przed kilkoma laty pełnił funkcję ministra ds. finansów publicznych. Istnieje podejrzenie, że resort pod jego rządami pomógł katarskim władzom paryskiego klubu w oszustwie podatkowym. 

Zdaniem śledczych doszło do aktów korupcji aktywnej i bierno-aktywnej, przy czym skorumpowani pracownicy administracji odpowiadają za drugi rodzaj przestępstwa. Związane są one również z nielegalnym handlem wpływami. Konsekwencje tych działań są poważne, ponieważ oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności sięgająca nawet 10 lat, a także wyraźnie odczuwalne grzywny finansowe, które mogą wynieść nawet milion euro.

Jestem bardzo szczęśliwy, gdy piłkarze przyjeżdżają do Francji i płacą u nas wysokie podatki. Gdyby Neymar nie przyszedł do PSG, to niczego by nie zapłacił – skwitował całe zamieszanie Gerland Darmanin, francuski minister spraw wewnętrznych i ds. terytoriów zamorskich.

Udostępnij

Translate »