Nieprzyzwoite pieniądze dla trenerów w NBA. Kto dostaje najwięcej?

W NBA, wynagrodzenia trenerów odzwierciedlają ich sukcesy, doświadczenie oraz wkład w rozwój drużyn czy indywidualnych zawodników. Przygotowaliśmy zestawienie najlepiej zarabiających.

Na szczycie listy znajduje się Gregg Popovich z San Antonio Spurs, który zarabia około 16 milionów dolarów rocznie. 74-latek, który uznawany za jednego z najlepszych trenerów w historii, wygrał pięć tytułów mistrzowskich. Sięgnął też po trzy nagrody Trenera Roku oraz doprowadził Spurs do 22 kolejnych występów w fazie play-off w latach 1998-2019. Podpisując w lipcu pięcioletnią umowę wartą 80 milionów dolarów, stał się najlepiej opłacanym trenerem ligi. Ma taką pozycję w NBA, że nie musi gryźć się w język i zwykle tego nie robi.

  

Na drugim miejscu zestawienia znajduje się Monty Williams z Detroit Pistons, który po przejściu z Phoenix Suns podpisał sześcioletni kontrakt opiewający na około 78,5 miliona dolarów. Jego średnie roczne zarobki wynoszą więc około 13,05 miliona dolarów, jednak Monty może tak naprawdę zarobić o wiele więcej. W kontrakcie zostały zawarte dodatkowe klauzule, które mogą sprawić, że na jego konto trafi 100 milionów dolarów.

  

Steve Kerr, trener Golden State Warriors, znajduje się na trzeciej pozycji, zarabiając około 9,5 miliona dolarów za sezon. Od czasu objęcia stanowiska trenera w 2014 roku, Kerr sięgnął z Warriors po cztery tytuły mistrzowskie, a w 2016 roku otrzymał nagrodę Trenera Roku. Jego obecna umowa wygasa po obecnej kampanii, więc wszyscy kibice GSW z niecierpliwością oczekują na przedłużenie kontraktu.

  

Czwartą lokatę okupuje Erik Spoelstra z Miami Heat, który zarabia rocznie około 8,5 miliona dolarów. Jego historia jest wyjątkowa, bowiem na Florydzie pełnił niemal każdą rolę. W 1995 roku zatrudnił się bowiem w klubie jako koordynator wideo, a w kolejnych latach wspinał się po zawodowych szczeblach. W 2008 roku został pierwszym szkoleniowcem i poprowadził Heat do mistrzostw w 2012 i 2013 roku.

  

Na piątym miejscu (może niespodziewanie) jest Rick Carlisle z Indiany Pacers. Doświadczony trener zarabia około 7,25 miliona dolarów rocznie. 63-letni szkoleniowiec podpisał w 2021 roku umowę na cztery lata, która opiewa na około 29 milionów dolarów. Carlisle poprowadził Dallas Mavericks do tytułu mistrzowskiego NBA w 2011 roku. Wcześniej, bowiem w 2002 roku sięgał po tytuł Trenera Roku.

  

Niewiele mniej od wymienionej piątki ma zarabiać trener obecnych mistrzów NBA – Michael Malone. Szkoleniowiec Denver Nuggets właśnie przedłużył umowę z klubem, ale wartość kontraktu nie została jak na razie ogłoszona.

Podane w zestawieniu kwoty to kwoty brutto.

FOT. San Antonio Spurs / NBA

Udostępnij

Translate »