Ogromny majątek zwycięzcy Super Bowl

Zwycięzcy Super Bowl – Los Angeles Rams należą do drugiego co do wielkości holdingu sportowego na świecie, w którego skład wchodzi również m.in. Arsenal Londyn czy Denver Nuggets. Kim dokładnie jest właściciel „Baranów” – Stan Kroenke i jak wielka jest jego fortuna?

 

Domowe zwycięstwo

Właściciel Rams nie krył radości, podnosząc puchar za zwycięstwo w Super Bowl, a jego zadowolenie z pewnością potęgował fakt, że wznosił trofeum na własnym stadionie – SoFi Stadium – ultranowoczesnym obiekcie, którego budowa kosztowała Stana Kroenke ponad 5 miliardów dolarów.

– To niesamowite, jestem naprawdę dumny z naszej całej organizacji – powiedział tuż po zwycięstwie swojej drużyny 74-latek, zwykle stroniący od kamer i wywiadów. – Jeśli chodzi o budowę stadionu, sądzę, że wyszło dobrze – dodał z pewną dozą skromności Amerykanin.

Warto wspomnieć, że na luksusowym SoFi Stadium, który gościł najlepszych futbolistów NFL, odbędzie się również ceremonia otwarcia i zamknięcia letnich igrzysk olimpijskich w 2028 roku oraz mecze w ramach piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku.

 

Jak bardzo bogaty właściciel Rams?

Forbes szacuje majątek Amerykanina, a dokładniej holdingu Kroenke Sports & Entertainment, na 10,7 miliarda dolarów. Dodatkowo Kroenke jest również właścicielem rozmaitych obiektów sportowych o łącznej wartości 10,5 mld dol. Kroenke Sports & Entertainment to drugi najbogatszy holding sportowy na świecie.

To jednak nie wszystko – multimiliarderką jest także żona właściciela Los Angeles Rams – Ann Walton Kroenke, która jest spadkobierczynią fortuny Walmartu. Jej majątek jest odrębny od fortuny męża i wynosi 8,7 mld dol. Obaj małżonkowie znaleźli się na liście najbogatszych Amerykanów ubiegłego roku według magazynu Forbes – Stan Kroenke zajał na niej 70. miejsce, natomiast jego żona jest 83.

Powiedzieć, że sportowe CV Kroenke jest imponujące to nie powiedzieć nic – oprócz Los Angeles Rams Amerykanin ma udziały również w takich markach jak Arsenal Londyn Denver Nuggets czy Colorado Avalanche, a także Colorado Rapids z Major League Soccer, Colorado Mammoth z National Lacrosse League i w dwóch drużynach e-sportowych – Los Angeles Guerrillas i Los Angeles Gladiators. Oprócz tego jest również właścicielem wielu obiektów sportowych, z których korzystają jego drużyny.

Kroenke nie raz udowodniał, że nie boi się odważnych biznesowych decyzji. Multimiliarder nabył 30% udziałów we franczyzie Rams w 1995 roku, z zamiarem przeniesienia „Baranaów” z Los Angeles do St. Louis. W 2010 roku Kroenke był już jedynym właścicielem Rams.

Z powodu problemów ze stadionem w St. Louis w 2016 roku sfrustrowany Kroenke postanowił przeprowadzić drużynę z powrotem do Los Angeles. Decyzja ta kosztowała go 550 milionów dolarów opłaty relokacyjnej, a także 790 milionów dolarów odszkodowania wobec miasta St. Louis.

Pomimo ogromnych kosztów powrót do Los Angeles okazał się strzałem w dziesiątkę. Wartość zespołu w krótkim czasie wzrosła aż trzykrotnie – z 1,45 mld dol. w 2015 roku do aż 4,8 mld dol. w ostatnim sezonie.

 

Fot. Twitter Forbes

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »