Olimpijska emerytura. Ile za medal otrzymają polscy sportowcy?

Olimpijska emerytura, chociaż nieznacznie przekracza średnią wysokość emerytury w Polsce, jest znaczącym wsparciem. Medaliści olimpijscy mogą z niej korzystać po zakończeniu ich kariery sportowej. Wielu polskich sportowców, którzy zdobyli medale na igrzyskach, już korzysta. Kolejne nazwiska dołączyły do tego grona po igrzyskach w Paryżu. Jakie są kryteria i kwoty tego świadczenia?

Kto może otrzymać olimpijską emeryturę?

Emerytura olimpijska przysługuje polskim sportowcom na podstawie ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku. Aby ją otrzymać, sportowiec musi mieć na swoim koncie przynajmniej jeden medal olimpijski – niezależnie od jego wartości. Świadczenie to jest dostępne dla sportowców, którzy ukończyli 40 lat. Jednak w przypadku tych, którzy zdobyli medale przed wejściem w życie ustawy, wiek ten wynosi 35 lat.

Emerytura przysługuje osobom, które zdobyły medal:

  • igrzysk olimpijskich.
  • zawodów „Przyjaźń 84”.
  • igrzysk paralimpijskich lub zawodów sportowych osób niepełnosprawnych odbywających się przed 1992 r., będących odpowiednikiem igrzysk paralimpijskich.
  • igrzysk głuchych lub zawodach sportowych odbywających się przed 2001 r., będących odpowiednikiem igrzysk głuchych.
Ile wynosi emerytura olimpijska?

Wysokość emerytury olimpijskiej zależy od kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, mnożonej przez 1,8. Przed igrzyskami w Tokio mnożnik wynosił 1,4, ale dzięki nowelizacji ustawy z października 2021 roku został podwyższony, co oznacza wyższe świadczenie dla sportowców. Od stycznia 2024 roku kwota emerytury olimpijskiej wynosi 4203,04 zł brutto miesięcznie. Świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego i nie są od niego odprowadzane składki zdrowotne ani społeczne.

Warto pamiętać, że poza emeryturą olimpijską ex-sportowcy mogą podjąć normalną pracę zarobkową, zapewniając sobie drugą pensję.

Olimpijska emerytura – Stała kwota dla wszystkich medalistów

Olimpijska emerytura wypłaca się dożywotnio, co miesiąc. Niezależnie od liczby zdobytych medali, wszyscy medaliści otrzymują taką samą kwotę. Co więcej, świadczenie nie wyklucza możliwości pobierania emerytury z systemu powszechnego, co oznacza, że sportowiec może otrzymywać dwie emerytury jednocześnie.

Nowi beneficjenci olimpijskiej emerytury po Paryżu

Wielu polskich sportowców, którzy zdobyli medale na wcześniejszych igrzyskach, już korzysta z emerytury olimpijskiej. Po igrzyskach w Paryżu do tego grona dołączyli m.in.: Aleksandra Mirosław, Klaudia Zwolińska czy Julia Szeremeta. Emeryturę otrzymają też zawodnicy drużynowych konkurencji: siatkarze, szpadzistki czy wioślarze. Dzięki swoim sukcesom na arenie międzynarodowej zapewnili sobie stabilne wsparcie na przyszłość.

FOT: International Federation of Sport Climbing (IFSC)

Udostępnij

Translate »