Najlepiej zarabiający piłkarze

Oni w piłce zarabiają najwięcej. Wpłynęli na to szejkowie

Skandalicznie wręcz wysokie kontrakty w Arabii Saudyjskiej i znaczący transfer do Major League Soccer w tym roku przestawiły piłkarski świat. W zestawieniu finansowym wciąż na czele znajdują się najpopularniejsi: Cristiano Ronaldo, Leo Messi i Neymar. Kto jeszcze inkasuje najlepsze pieniądze za grę w piłkę? Zobaczcie raport Forbesa!

Opuścili Europę na rzecz dużych pieniędzy

Aby przekonać Neymara do odejścia z francuskiej Ligue 1 i dołączenia do saudyjskiej Pro League, jego nowy klub, Al Hilal, musiał dostarczyć piłkarzowi wręcz królewski majątek. 31-letni brazylijski gwiazdor otrzymał dom z personelem, flotę luksusowych samochodów, dostęp do prywatnego odrzutowca, premie za zwycięstwa drużyny oraz wpisy na mediach społecznościowych, a także zgodę na życie z jego dziewczyną, co jest ograniczone przez prawo islamskie. To wszystko jest jednak dodatkiem do 80 milionów dolarów wynagrodzenia na sezon za występy na boisku.

  

Al Hilal może sobie na to pozwolić. Klub ten jest jednym z czterech, które w czerwcu przejął Publiczny Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej o wartości 700 miliardów dolarów i stanowi istotny element ambicji Królestwa w dziedzinie sportu. Tak jak zrobili to w przypadku LIV Golf, Arabowie chcą wstrząsnąć globalnym krajobrazem piłkarskim i stworzyć nowy cel podróży dla najlepszych zawodników. Nie boją się wydawać astronomicznych sum pieniędzy, aby przyciągnąć plejadę gwiazd.

Cristiano Ronaldo, który w 2021 roku zdominował listę najlepiej opłacanych piłkarzy, zajmuje pierwsze miejsce. Portugalczyk ma zarobić 200 milionów dolarów na boisku, ale jego umowa obejmuje nie tylko wynagrodzenie za grę, ale także zachęty finansowe z umów komercyjnych ułatwianych przez klub. Szacunki magazynu Forbes mówią o dodatkowych 60 milionach dolarów rocznie.

Góry złota również za oceanem

Leo Messi obrał zupełnie inny kierunek i nie zaakceptował on oferty opiewającej nawet na 1,6 miliarda dolarów w ciągu kilku następnych lat. Został więc najlepiej opłacanym zawodnikiem amerykańskiej MLS.

Przyjście Messiego w trakcie sezonu, razem z przyjściem kolegów z drużyny Sergio Busquetsa (1,775 miliona dolarów) i Jordiego Alby (1,25 miliona dolarów), przełożyło się na pierwsze miejsce Inter Miami w rankingu wynagrodzeń drużyn MLS, z łącznymi gwarantowanymi zarobkami wynoszącymi 39,419 miliona dolarów. Messi pobiera z tego tortu 20,4 milionów dolarów rocznie, więcej niż połowa całej reszty kolegów z zespołu.

11 najlepiej opłacanych piłkarzy w 2023 roku

TOP 3 wygląda więc następująco:

  • 1. Cristiano Ronaldo ($260m)
  • 2. Lionel Messi ($135m)
  • 3. Neymar ($112m)

Tuż za nimi uplasował ubiegłoroczny lider zestawienia – Kylian Mbappe. Może on liczyć na największą gażę w Europie – 110 milionów dolarów rocznie.

Dalej w rankingu znaleźli się piłkarze, którzy w tym sezonie zamienili Europę na Arabię Saudyjską. Są to piąty Karim Benzema z Al Ittihad (106 milionów dolarów) i ósmy Sadio Mané z Al Nassr (52 miliony dolarów)

W zestawieniu znalazło się trzech piłkarzy z Premier League, w tym koledzy z Manchesteru City: szósty Erling Haaland (58 milionów dolarów) i dziewiąty Kevin De Bruyne (39 milionów dolarów), oraz siódmy Mohamed Salah z Liverpoolu (53 miliony dolarów).

Harry Kane, który jest nowym nabytkiem Bayernu Monachium, oraz Robert Lewandowski z Barcelony zajmują ostatnie dwa miejsca w pierwszej jedenastce, z przewidywanymi łącznymi dochodami wynoszącymi kolejno 36 milionów i 34 miliony dolarów.

FOT: Unsplash.com

Udostępnij

Translate »