Paryż: Tysiące bezdomnych usuniętych z ulic przed igrzyskami

Aktywiści na rzecz osób bezdomnych w stolicy Francji twierdzą, że tysiące bezdomnych zostało rzuconych na głęboką wodę w ramach „czystki społecznej” i akcji oczyszczania ulic Paryża przed igrzyskami olimpijskimi. Wśród nich całe rodziny z dziećmi.

Paryż bez bezdomnych podczas IO 2024

Miasto przeszło ogromny program odnowy przed letnimi igrzyskami, które odbędą się od 26 lipca do 11 sierpnia, oraz paraolimpiadą, która potrwa od 28 sierpnia do 8 września, co spowoduje, że oczy całego świata będą skierowane na Paryż.

Paul Alauzy, koordynator monitorowania zdrowia w organizacji humanitarnej Médecins du Monde, oskarżył władze miasta o „zamiatanie nędzy pod dywan”, aby miasto „prezentowało się jak najkorzystniej” podczas sportowej imprezy.

Proces relokacji i likwidacji obozowisk namiotowych w Paryżu nabrał tempa od kwietnia 2023 roku. W tym czasie przesiedlono 12 545 osób. Organizacja Le Revers de la Medaille, monitorująca przesiedlenia bezdomnych i reprezentująca 90 stowarzyszeń, podkreśliła, że aby znaleźć trwałe rozwiązanie problemu bezdomności, potrzeba co najmniej 20 000 mieszkań w całej Francji, w tym 7000 w regionie Ile-de-France.

– Region Île-de-France (obszar otaczający Paryż) został opróżniony z niektórych osób, które władze uważają za niepożądane – powiedziała grupa.

Le Revers de la Médaille twierdzi, że w samym regionie Île-de-France potrzebne byłoby 7 000 domów, aby znaleźć długoterminowe rozwiązanie problemu bezdomności, a jak dotąd władze lokalne opracowały plan na 1 000 pilnych miejsc, ale nawet to zostało opóźnione przez biurokratyczne przepisy.

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, wyraziła swoje frustracje z powodu sytuacji i wskazała winę na rząd centralny Francji.

– Jestem zła, że to jest przerzucane na władze miejskie, ponieważ to nie jest nasza rola ani odpowiedzialność, a my już robimy więcej niż nasza część w znajdowaniu pilnych zakwaterowań dla osób w trudnej sytuacji. Co tydzień umieszczamy rodziny w domach – powiedziała Hidalgo.

W kwietniu szef igrzysk w Paryżu, Tony Estanguet, powiedział BBC, że będzie „bezprecedensowy” poziom bezpieczeństwa dla „największego wydarzenia, jakie kiedykolwiek zorganizowała Francja”. Reuters poinformował, że na bezpieczeństwo zostanie wydane 320 milionów euro (348,42 miliona dolarów), a 35 000 pracowników ochrony zostanie zatrudnionych.

FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »