peta strona

PETA wymusi kolejny sportowy renaming?

Ciężko jest nikogo nie obrazić w XXI wieku. Po zmianie nazwy Washington Redskins na Washington Football Team i podobnych krokach Cleveland Indians, PETA – organizacja walcząca o prawa zwierząt wzywa do zaprzestania używania – jak przekonuje krzywdzącego – terminu “bullpen” w odniesieniu do baseballistów.

Trwa World Series – finał ligi MLB, w którym rywalizują Houston Astros i Atlanta Braves. PETA oceniła, że to idealna okazja, by zwrócić uwagę na problem baseballowej nomenklatury (notabene nazwa i logo Braves według niektórych również są rasistowskie). Chodzi mianowicie o termin “bullpen”, który nie ma polskiego odpowiednika, ale bliskie znaczeniem jest mu słowo “ubojnia”. – Słowa mają znaczenie, a baseballowy “bullpen” godzi w wartość zawodników i kpi z niedoli zwierząt – powiedziała Tracy Reiman, działaczka PETA.

 

W MLB terminem “bullpen” określa się przestrzeń, w której rozgrzewają się miotacze. Tego samego słowa Amerykanie używają w odniesieniu do miejsca, w którym krowy oczekują na ubój lub w kontekście byków, zanim te wezmą udział w rodeo. Działacze PETA doprecyzowują, że w przemyśle mięsnym krowy są wieszane do góry nogami na hakach , a następnie podcinane im są gardła, a podczas rodeo byki są pobudzane do agresji za pomocą elektrowstrząsów – z tej przyczyny używanie tego określenia w sporcie jest zdaniem organizacji nie na miejscu.

 

– Być może nigdy nie było bardziej oczywiste, że słowa mają ogromne znaczenie – nawet w baseballu. Dążymy do wykorzenienia rasistowskich, seksistowskich i wszelkich nienawistnych zwrotów (lub nazw drużyn) z naszego wspólnego języka. Niestety, wielu z nas dorastało, słysząc powiedzenia wyrażające akceptację dla przemocy wobec zwierząt i utrwalające światopogląd gatunkowej supremacji człowieka. Zwroty takie jak „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, „bekon” czy „bullpen” normalizują akty przemocy przeciwko najbardziej bezbronnym członkom naszego społeczeństwa – czytamy w oświadczeniu PETA.

Działacze proponują, by wyrażenie “bullpen” zastąpić bardziej przyjaznym zwierzętom zwrotem “arm barn”. Wykorzenienie określenia rozgrzewających się przed grą baseballistów może być jednak trudne, gdyż słowo to jest używanie w Stanach Zjednoczonych od niemal 150 lat. Niektórzy zauważają również, że określenie “arm barn” (z ang. “arm” – ramię, “barn” – stodoła) ma dwuznaczny i wulgarny charakter.

 

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy PETA “wtrąca się” w świat baseballu. W tym sezonie organizacja apelowała również o dodanie wegańskiego hotdoga do “menu” podczas zawodów w Cleveland. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie chodziło o… tradycyjny wyścig maskotek w strojach hotdogów z keczupem czy musztardą.

– Świnie, krowy i indyki wykorzystywane do robienia hot-dogów cenią swoje życie i nie zasługują na to, by stać się przekąską na stadionie. PETA ma nadzieję, że Cleveland wprowadzi do zawodów również wegańską parówkę, która wygra dla zwierząt, środowiska i zdrowia swoich fanów – przekonywała Ingrid Newkirk, prezes PETA.

 

Udostępnij

Translate »