Pierwsza kobieta-trener w historii boisk MLB

Alyssa Nakken przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która wystąpiła w roli trenera podczas meczu MLB. Kobiety widać coraz częściej przy bocznych liniach boisk podczas meczów rozgrywanych przez drużyny mężczyzn. Bardzo podobna sytuacja miała miejsce jakiś czas temu również w NBA.

Alyssa Nakken „objęła stery” w miejsce jednego z trenerów gospodarzy podczas spotkania San Francisco Giants z San Diego Padres na Oracle Park – jako pierwsza kobieta w historii MLB. Asystentka sztabu trenerskiego Giants zastąpiła w zespole Antoana Richardsona, odpowiedzialnego za grę baserunnerów, po tym jak ten został wyrzucony z boiska po kłótni z trenerem trzeciej bazy Padres, Mike’m Shildtem pod koniec trzeciego inninga.

 

– Byłam przygotowana na tę chwilę – powiedziała po wygranym meczu Nakken. – Nigdy nie wiedziałam, czy i kiedy to się stanie, ale zawsze byłam gotowa do wejścia na boisko, gdy zespół będzie mnie potrzebował – dodała.

Była gwiazda softballu, reprezentująca w przeszłości barwy Sacramento State, została pierwszą pełnoetatową trenerką w lidze po tym jak Giants zatrudnili ją w styczniu 2020 roku. Nakken dołączyła do franczyzy jednak już w 2014 roku – jako stażystka, nadzorując kwestie dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia.

Historyczny moment dla Nakken i MLB nadszedł kilka dni po innym milowym kamieniu w kontekście obecności kobiet w baseballu – cztery dni wcześniej Rachel Balkovec zadebiutowała jako menadżer zespołu Minor League Baseball („zaplecze” MLB), Tampa Tarpons będących częścią organizacji Yankees, prowadząc ich do zwycięstwa 9-6 nad Lakeland Flying Tigers.

 

Okoliczności debiutu Nakken przywodzą na myśl NBA i postać Becky Hammon – byłej gwiazdy WNBA, która przez osiem lat w San Antonio Spurs pełniła funkcję asystenta trenera głównego – Gregga Popovicha. Gdy w meczu z Los Angeles Lakers Popovich został usunięty z ławki trenerskiej w ramach kary za kłótnię z sędziami, przy linii bocznej zastąpić go musiała właśnie Hammon. Amerykanka była brana pod uwagę również podczas poszukiwań trenera głównego przez Milwaukee Bucks oraz Orlando Magic. Zdaniem wielu ekspertów, w tym samego Popovicha, Hammon ma wszelkie predyspozycje, by samodzielnie poprowadzić drużynę w NBA. Aktualnie trenerka wróciła do WNBA, gdzie prowadzi koszykarki Las Vegas Aces.

 

CZYTAJ TEŻ >>> Kobiety na czele męskich drużyn – czy to już światowy trend?

Fot. Twitter

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »