Pionierski projekt na 100. rocznicę 24h Le Mans

W tym roku odbędzie się setna edycja legendarnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Z tej okazji marka LEGO do spółki z Peugeot Sport postanowiły stworzyć z klocków hipersamochód PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar. Pionierski projekt w skali 1:10, składający się z 1775 elementów.

Zespoły projektantów Grupy LEGO i Peugeot Sport stworzyły imponująco precyzyjną wersję hipersamochodu 9X8 w skali 1:10, składającą się z 1775 elementów. Pionierski model LEGO Technic starannie odwzorowuje smukłą sylwetkę oraz limonkowo-zielone detale hipersamochodu. Model 9X8 jest dowodem na to, jak istotna dla marki Peugeot, jest elektryfikacja oraz tego, że nie boi się rywalizacji – nawet na najwyższym poziomie.

Zestaw LEGO uwzględnia także takie precyzyjnie odtworzone szczegóły, jak: napęd na 4 koła i automatyczną, 7-biegową skrzynią biegów, niepowtarzalne drzwi, niskoemisyjny hybrydowy układ napędowy, mocne zawieszenie i elegancki profil. Fantastyczne detale, takie jak silnik V6 i świecące w ciemności elementy świetlne, naprawdę oddają dreszcz emocji związanych z wyścigami.

– Nasze dwie marki połączyły się, aby stworzyć produkt, który celebruje nową erę wyścigów hybrydowych i inżynierii. Odtworzenie kształtów i szczegółów tak eleganckiego samochodu za pomocą elementów LEGO Technic nie było łatwym zadaniem, ale to był zaszczyt pracować tak kreatywnie z Team Peugeot TotalEnergies nad tym projektem i jestem dumny, że razem udało nam się zbudować hipersamochód na miarę prawdziwych możliwości w formie klocków LEGO Technic – mówi Kasper René Hansen, projektant w Grupie LEGO.

– Nasza współpraca z Grupą LEGO rozpoczęła się w styczniu 2022 roku, 5 miesięcy przed ujawnieniem prawdziwego samochodu PEUGEOT 9X8. Pełne dopracowanie projektu z zespołami technicznymi i projektowymi zajęło rok, co pozwoliło nam bezpośrednio przełożyć szczegóły techniczne PEUGEOT 9X8 na model LEGO Technic. Dla obu marek bardzo ważne było stworzenie modelu, który jest tak realistyczny, jak to tylko możliwe. Zespoły PEUGEOT, Peugeot Sport i LEGO odbyły liczne spotkania dotyczące opracowania zawieszenia i systemów hybrydowych, których nie da się odtworzyć ze zdjęć. Dziękujemy Grupie LEGO za ten projekt, jesteśmy bardzo dumni i pod wrażeniem efektu końcowego, który jest ponad nasze wyobrażenia – dodał Olivier Jansonnie, dyrektor techniczny PEUGEOT Sport.

Ten najnowszy dodatek do serii LEGO Technic po złożeniu ma nieco ponad 13 cm wysokości, 22 cm szerokości i 50 cm długości. Z pewnością zapewni emocjonującą rozrywkę zarówno fanom wyścigów, jak i fanom LEGO. Wersja hipersamochodu 9X8 z klocków została zaprezentowana podczas pierwszego wyścigu FIA World European Championship w Portugalii, zanim jeszcze prawdziwy samochód wyjechał na tory w ramach przygotowań do wyczekiwanego występu w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w dniach 10-11 czerwca.

Zestaw LEGO® Technic™ PEUGEOT 9X8 24H Le Mans Hybrid Hypercar będzie dostępny w sklepach LEGO i na stronie www.LEGO.com oraz w sieci dealerów PEUGEOT od 1 maja.

Odliczanie do setnego wyścigu Le Mans

24-godzinny wyścig w Le Mans to najstarszy wyścig długodystansowy na świecie, którego początki sięgają 1923 roku. Rywalizacja odbywa się na Circuit de la Sarthe, którego pętla wiedzie po torze zamkniętym oraz drogach publicznych. Obecnie liczy sobie ona 13626 metrów, co czyni ją najdłuższą w całym kalendarzu FIA WEC. Na kierowców czekają długie proste, słynne zakręty Porsche, Indianapolis, Tertre Rouge czy też Szykana Dunlopa. Choć po modyfikacjach i dodaniu kilku szykan, które spowolniły samochody na prostej Mulsanne, wciąż obiekt jest piekielnie szybki i niebezpieczny, szczególnie w nocy, gdy o sobie daje znać duże zmęczenie.

Jedną z przyczyn modyfikacji toru był koszmarny wypadek, do jakiego doszło w 1955 roku. Silnik, maska i inne części rozbitego Mercedesa poleciały w tłum widzów, zabijając ponad 80 osób. Spowodowało to wycofanie się Mercedesa z wszelkich wyścigów, aż do 1988 roku i odwołanie wyścigów w Niemczech. Z tego samego powodu w Szwajcarii wprowadzono zakaz organizowania wyścigów, który został zniesiony dopiero w czerwcu 2007 roku.

W tym roku wyścig Le Mans zostanie rozegrany po raz setny. Na starcie stanie m.in. Polak Robert Kubica, reprezentujący zespół Orlen Team WRT. Jubileuszowa edycja tej słynnej na cały świat imprezy rozpocznie się 10 czerwca. Fani sportów motorowych odliczają już dni.

– Startując w Formule 1 dużo słyszałem o Le Mans, ale dopóki tego nie przeżyłem, nie byłem tego świadomy. Jest to naprawdę coś szczególnego, nie tylko dla kierowców, ale też dla kibiców – powiedział kierowca z Krakowa na antenie radiowej Trójki.

Wyścig 24h Le Mans stał się kanwą filmu z 2019 roku „Le Mans ’66”, opowiadającego o wyścigu z 1966 roku i towarzyszącej mu rywalizacji Forda oraz Ferrari. Pojawiał się także w grach komputerowych takich jak: Race Driver: Grid, Gran Turismo 4 czy Gran Turismo 5.

FOT. Materiały prasowe LEGO® Technic™

Piotr Janas

Udostępnij

Translate »