Płock miejscem sportowego rozwoju najmłodszych

W dobie kłopotów z aktywnością fizyczną wśród dzieci i młodzieży szczególnie ważne i cenne są inicjatywy wspierające rozwój najmłodszych na tym polu. Oprócz rodziców, szkół i przedszkoli odpowiedzialność biorą na barki także stowarzyszenia oraz kluby. W Płocku lokalne instytucje mogą liczyć na wsparcie ORLEN w ramach programu działań dla społeczności regionu.

Fundamentem i podstawą działań sponsoringowych wielu firm jest zwykle lokalność – miejscowa społeczność to ważna z perspektywy budowania strategii grupa odbiorców. W Płocku zaangażowanie w projekty miasta i regionu zapewnia realizacja strategii ORLEN, który wspiera m.in. szereg inicjatyw sportowych, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich. Szczypiorniści i piłkarze Wisły Płock oraz szkolenie najmłodszych w obu klubach to tylko wierzchołek góry lodowej.

Tysiące sportowych talentów

Od blisko dekady trwa strategiczna współpraca ze Stowarzyszeniem Sportu Młodzieżowego Wisła Płock, które jest dodatkowo akademią pierwszoligowej, piłkarskiej Wisły. Oprócz szkolenia najmłodszych i rozwoju talentów dla klubu, z perspektywy stowarzyszenia kluczowy jest wkład w ich aktywizację. W ramach organizowanych zajęć podopieczni akademii mają okazję do dodatkowej aktywności fizycznej, a część z nich z czasem rozwija swój potencjał i trafia do pierwszej drużyny. Absolwentem akademii jest chociażby Adam Radwański, który latem prawdopodobnie trafi do jednego z klubów PKO Ekstraklasy.

– Z ORLEN organizujemy zarówno osobne i dodatkowe projekty angażujące dzieci i młodzież, jak i możemy liczyć na wsparcie naszej statutowej działalności. Najmłodsi grają w koszulkach z logotypem marki, a dzięki wsparciu możemy skupić się na działaniach, kupując sprzęt, aktywizując biedne dzieci czy podopiecznych domów dziecka – mówi Dariusz Grodkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisła Płock. 

W akademii rozwijają się również dziewczęta, w związku z czym Polski Związek Piłki Nożnej wyróżnił stowarzyszenie złotą gwiazdką programu certyfikacji. Obecnie w kilku kategoriach wiekowych umiejętności zdobywa tam ponad 40 zawodniczek, które z roku na rok podnoszą swój poziom. Współpraca ze stowarzyszeniami to element programu ORLEN dla Płocka, w ramach którego rocznie koncern realizuje blisko 40 różnych projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wśród najmłodszych zyskują na nim także akademie nierozerwalnie związanej z Płockiem piłki ręcznej oraz siatkówki.

Długofalowa współpraca dla rozwoju najmłodszych

Na szczególne podkreślenie zasługuje skala zaangażowania ORLEN w treningi najmłodszych. Wspomniane Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego, czyli piłkarska akademia to około 420 dzieci z roczników 2005-2018. – Współpraca trwa już od kilku ładnych lat. Pierwsze projekty to 2016 rok, a z czasem, gdy ORLEN zauważył, że jesteśmy pewnym partnerem, zdecydował się na długofalową współpracę. Cieszę się, że możemy liczyć na wsparcie tak profesjonalnych ludzi i czerpać z niej obopólne korzyści. W naszej działalności ma to nieocenioną wartość – wyjaśnia Dariusz Grodkiewicz z SSM Wisła Płock.

Strategiczne wsparcie akademii siatkówki i piłki ręcznej to kolejne setki młodych talentów. W stowarzyszeniu Piłki Siatkowej w ubiegłym roku trenowało blisko 100 dziewcząt, będących także uczennicami płockich szkół podstawowych, liceów i techników. ORLEN wspierał także lokalną młodzież trenującą w klubie Stoczniowiec. Z miastem kojarzona dzięki sukcesom szczypiornistów ORLEN Wisły Płock jest piłka ręczna. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Wisła Płock to akademia szczypiorniaka, która angażuje 120 dzieci i przygotowuje do gry na parkietach ligowych i w reprezentacji.

Ponadto  dzięki cyklicznym i okolicznościowym wydarzeniom aktywność fizyczna jest stale promowana, a Płock może pochwalić się organizacją międzynarodowych imprez sportowych z udziałem gości z całej Europy. Przykład to Wisła Youth Cup, turniej piłkarski, który gromadzi w sierpniu od 200 do 400 uczestników.

Sport w każdym wydaniu

Na wsparcie mogą liczyć lokalne organizacje – Płockie Towarzystwo Wioślarskie oraz Stowarzyszenie Integracyjny Klub Tenisa w Płocku, które popularyzują obie dyscypliny w wydaniu amatorskim i profesjonalnym. Zajęcia dla najmłodszych prowadzi klub szachowy Hetman. ORLEN angażuje się także w wydarzenia sportowe. Jednym z największych w ostatnim roku były zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody CSI2* z udziałem 200 zawodników z sześciu państw.

Szkolenie najmłodszych w najpopularniejszych dyscyplinach to odrębna dziedzina, obok znajduje się równie ważna amatorska aktywność fizyczna. Programy w ramach współpracy ze szkołami czy Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym docierają do dzieci w całym regionie. Mowa o bezpłatnych lekcjach pływania i wspieraniu strzeżonego kąpieliska nad Jeziorem Górskim. Latem i w okresie ferii zimowych dzięki zaangażowaniu ORLEN ponad tysiąc dzieci miało okazję do udziału w bezpłatnych półkoloniach sportowych, ale także kulturalnych.

Sportowe sukcesy płockich zawodników

Wreszcie – Płock to również sport zawodowy. ORLEN strategicznie wspiera piłkarską Wisłę i zawodników ORLEN Wisły Płock, która ponownie walczy o mistrzostwo i krajowy puchar oraz dumnie reprezentowała Polskę w Lidze Mistrzów. W ubiegłym roku szczypiorniści wywalczyli historyczny awans do ćwierćfinału tych rozgrywek. „Nafciarze” to płocka duma.

Z kolei Wisła Płock na zapleczu Ekstraklasy walczy o powrót do piłkarskiej elity w kraju. W nowej rzeczywistości spółka zdecydowała o przedłużeniu współpracy z klubem, z którym łączy ją silna, lokalna więź. Korzenie wspólnych relacji sięgają jeszcze lat 60. W rundzie jesiennej sezonu 2023/24, na początku września uroczyście otwarto nowy obiekt domowy płocczan – ORLEN Stadion, na którym triumf nad Polonią Warszawa zobaczył z wysokości trybun komplet publiczności.

Wisła to także miejsce dla młodych talentów. Dzięki efektywnej współpracy ze SSM Wisła Płock i szkołami podstawowymi dzieci mają szansę do bezpłatnych treningów, a jednym z efektów jest zasilanie pierwszej drużyny. – Nadrzędnym celem stowarzyszenia jest przygotowanie dzieci i młodzieży do gry w pierwszym zespole Wisły Płock. Kilku wychowanków już mamy, a inni grają porozrzucani w innych klubach 1. ligi. Był kiedyś mecz w Ekstraklasie, w którym na boisku znalazło się trzech wychowanków akademii. Dla nas to powód do dumy i wielkie wyróżnienie – mówi Dariusz Grodkiewicz w rozmowie z theSport.pl.

Podobnie jak w całej polityce sponsoringowej, filarem był sport – zarówno profesjonalny jak i amatorski. ORLEN w 2023 roku wspierał jeden z najlepszych sezonów piłkarzy ręcznych ORLEN Wisły Płock, w którym do srebrnego medalu MP i 12. Pucharu Polski dołożyli oni historyczny awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W nowych realiach sportowych firma przedłużyła również umowę z piłkarską Wisłą, która od początku września rozgrywa swoje mecze na ORLEN Stadionie, którego koncern został Sponsorem Tytularnym, podobnie jak hali ORLEN Arena.

artykuł sponsorowany

Udostępnij

Translate »