POLADA rozbija sterydowe gangi i organizuje bieg

4 lutego 2024 roku o godzinie 10 ruszają zapisy na 4. edycję charytatywnej akcji, organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową, „Biegam z czystą przyjemnością”. Bieg jest pierwszym w Polsce eventem kierowanym do sportowców amatorów, poświęcony tematowi czystego i uczciwego sportu – bez dopingu. Tegoroczna edycja odbędzie się 14 kwietnia 2024.

„Biegam z czystą przyjemnością” odbędzie na 9 trasach stacjonarnych w dniu 14 kwietnia 2024 roku. Wirtualnie można biegać jeszcze przez kilka dni, do 20 kwietnia włącznie. Po raz pierwszy przygotowane zostaną dwa dystanse: 4999 metrów i dobrze już znany biegaczom z czystą przyjemnością, dystans 9999 metrów. Trasy zostaną wyznaczone w takich miastach, jak: Brodnica, Chorzów, Gubin, Inowrocław, Kielce, Kaczory, Ostrołęka, Starogard Gdański, Warszawa.

„Biegam z czystą przyjemnością” z misją

„Biegam z czystą przyjemnością” to pierwszy event kierowany do sportowców amatorów, poświęcony tematowi czystego i uczciwego sportu – bez dopingu. Akcja łączy ze sobą wszystkie najważniejsze cele dla ruchu sportowego i olimpijskiego. Stojąc na straży czystego sportu, POLADA chce pokazywać wszystkim sportowcom amatorom, że szczególnie dla nich sport ma być radością i drogą do utrzymywania zdrowia.

– Akcja wypełnia lukę edukacyjną na temat szkodliwości substancji dopingujących w sportach amatorskich. Chcemy przestrzec przed sięganiem po doping i po suplementy diety pochodzące z niesprawdzonego źródła, od firmy ‘krzak’, gdzieś z internetu. Takie decyzje mogą nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba mieć na uwadze, że funkcjonuje wiele stron internetowych, które oferują suplementy, nie przestrzegając żadnych norm higienicznych. Tylko w ubiegłym roku POLADA podjęła aż 32 współprace ze służbami. Wszystkie skończyły się zatrzymaniami członków sterydowych gangów – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Bieg jest inicjatywą o wymiarze charytatywnym. Wszystkie środki z pakietów startowych i dobrowolne darowizny zostaną przekazane na konkretny cel 4. edycji „Biegam z czystą przyjemnością”. W ubiegłych latach były to: rehabilitacja młodych sportowców, przeciwdziałanie depresji w sporcie i fundusz stypendialny „Skok w marzenia”.

– Cena pakietu na poziomie 39,99 złotych to cegiełka na cel charytatywny. Każdy z uczestników biegu, zapisując się na wydarzenie, może zdecydować o wyższej sumie wpłaconej przy zapisach. Zachęcam do tego, bo te środki każdego roku realnie wpływają i zmieniają sportowy świat na lepsze. Zarówno ten amatorski, jak i profesjonalny. Cel tegorocznego biegu zostanie ogłoszony wkrótce, ale już dziś mogę zapewnić, że jest to bardzo wartościowe działanie – mówi Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, rzeczniczka Polskiej Agencji Antydopingowej.

„Biegam z czystą przyjemnością” od 4 lat

Z roku na rok bieg zyskuje nowych partnerów, ludzi i instytucje, które chcą i wspierają inicjatywę uczciwości i czystości w sporcie. Od początku istnienia akcji w inicjatywę angażują się znani sportowcy, wśród których olimpijczycy i paralimpijczycy, wybitni w swoich dziedzinach, m.in.: Oktawia Nowacka, Agnieszka Kobus-Zawojska, Angelika Cichocka, Arkadiusz Malarz, Ewa Pajor, Wojciech Makowski, Oskar Kwiatkowski, Robert Wilkowiecki czy Kinga Achruk.

– Wspieranie akcji „Biegam z czystą przyjemnością” jest dla mnie prawdziwą przyjemnością – uśmiecha się Kinga Achruk, była reprezentantka Polski w piłce ręcznej i podkreśla – Naszą odpowiedzialnością, jako sportowców profesjonalnych, za którymi podążają często inni, także młodzież jest mówienie o wartościach w sporcie, o uczciwości, o sporcie bez dopingu. To może jest idealistyczne podejście, ale nie wolno nam z tego zrezygnować, szczególnie teraz, w tak ważnym roku – roku olimpijskim.

W „Biegam z czystą przyjemnością” nie ma limitu czasu. Każdy biegnie lub maszeruje w swoim tempie. Każdy na mecie dostaje medal. Inicjatywa jest otwarta na sportowców z niepełnosprawnościami. Regulamin przewiduje udział osób na wózkach.

Od 3. edycji, bieg ma partnera technicznego, firmę Rough Radical, która w tegorocznym biegu odpowiada w całości za zawartość pakietu startowego. Miejsce wielkiego finału akcji i uroczyste wręczenie czeku na cel charytatywny odbędzie się na Stadionie Śląskim.

Pomysłodawcą biegu jest Polska Agencja Antydopingowa, która organizuje inicjatywę wspólnie
z Fundacją Wychowanie przez Sport i we współpracy z trenerami akcji #BiegamBoLubię.

W tym roku, wyjątkowo, „Biegam z czystą przyjemnością” będzie także częścią międzynarodowej inicjatywy o nazwie Europejski Tydzień Czystego Sportu (European Week of Clean Sport, EWCS), którego hasłem przewodnim jest #BeCoolPlayClean

Link do rejestracji będzie aktywny od godziny 10:00, 4 lutego. Znajdziesz go >TUTAJ<.

FOT. Materiały prasowe

Udostępnij

Translate »