POLADA z prestiżowym wyróżnieniem

27 września 2022 roku, w Centrum Olimpijskim odbyła się uroczystość przyznania Nagród Fair Play organizowana przez Polski Komitet Olimpijski i Klub Fair Play PKOl. POLADA odebrała Honorową Statuetkę, która przyznawana jest wybitnie zasłużonym dla ruchu olimpijskiego oraz za działalność promującą zasady fair play. 

Polski Komitet Olimpijski wraz z Klubem Fair Play PKOl od ponad pół wieku przyznaje nagrody, które mają popularyzować ideę olimpijską, promować zasady uczciwego współzawodnictwa w sporcie
i humanistyczną postawę wobec drugiego człowieka podczas rywalizacji sportowej.

– Dla Polskiej Agencji Antydopingowej to bez wątpienia jedno z najważniejszych wyróżnień. Statuetka będzie zawsze przypominać nam o tym, że działania na rzecz czystego sportu mają sens i są potrzebne. Sport bez dopingu jest jedną z istotnych wartości fair play wymienianych przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. To tylko kolejny dowód na to, jak ważna jest sportowa uczciwość. Bardzo dziękujemy za tę nagrodę – powiedział podczas uroczystości Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

– Polska Agencja Antydopingowa otrzymała Honorową Statuetkę Fair Play PKOl, ponieważ swoją działalnością idealnie wpisuje się w to, co dla nas najważniejsze. To wyróżnienie nie tylko za działalność na rzecz czystego i uczciwego sportu, ale także za organizację projektów promujących istotne wartości w sporcie. Bardzo się cieszę, że przy okazji jubileuszu 5-lecia Polskiej Agencji Antydopingowej ta wyjątkowa Statuetka trafia do POLADA – dodaje Hanna Wawrowska, przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl. 

POLADA dołączyła tym samym do grona wybitnych laureatów Statuetek Fair Play PKOl. Do tej pory otrzymali ją m.in. Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Kazimierz Górski, Tadeusz Olszański, Włodzimierz Szaranowicz, a także redakcja Przeglądu Sportowego. 

Podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim docenieni zostali także sportowcy związani z POLADA, ambasadorzy akcji promujących postawę #NIEdladopingu i zasady fair play tj. „Gramy Fair” i „Biegam z czystą przyjemnością”. Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Tomasz Majewski oraz multimedalistka mistrzostw świata i Europy w skoku o tyczce, Monika Pyrek odebrali wyróżnienia Fair Play PKOl za całokształt kariery zawodniczej, zaś dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie, Agnieszka Kobus – Zawojska została doceniona za  bezinteresowną pomoc ukraińskiej zawodniczce Ołenie Buriak oraz za promocję pokoju podczas Regat Królewskich w Henley. 

POLADA stawia na edukację i promocję zasad fair play 

Polska Agencja Antydopingowa to zespół doświadczonych ekspertów, którzy wspólnie działają na rzecz uczciwości i czystości w sporcie. Główna odpowiedzialność POLADA skupia się na kontrolach
i śledztwach antydopingowych, edukacji, a także współpracy w obszarze promocji mądrej
i odpowiedzialnej aktywności fizycznej. 

W 2019 roku POLADA stworzyła projekt „Gramy Fair”, pod którego szyldem odbywają się wszystkie spotkania edukacyjne. Każdego roku wiedza antydopingowa przekazywana jest tysiącom sportowców, trenerów, lekarzy i fizjoterapeutów. Szkolenia antydopingowe odbywają się także z myślą o dzieciach
i młodzieży. Już w październiku, drugi raz w historii zostanie zorganizowana lekcja antydopingowa dla finalistów turnieju „Ręczna na Orliku” w Kielcach. W 2021 roku przeszkolonych zostało blisko 200 młodych szczypiornistów. Od 2021 roku POLADA realizuje, skierowany do sportowców amatorów, projekt „Biegam z czystą przyjemnością”. To pierwsze wydarzenie w historii polskich imprez masowych, które powstało z idei dbania o czysty sport.

Taki kierunek działań oparty na nauce poprzez sportowe eventy i zaangażowanie lokalnych społeczności wydaje się jednym z istotniejszych rozwiązań dla działalności edukacyjnej krajowych agencji antydopingowych. Jest to też kierunek rozwoju, który promowano podczas ostatniej Światowej Konferencji Edukacyjnej w Sydney. To tam dużą wagę przypisywano inicjatywom wychodzącym poza standardy nauczania – Wyznaczając kierunki edukacyjnych działań postanowiliśmy także zaprosić do współpracy media, ale na zupełnie nowych zasadach. Po raz pierwszy w historii z myślą
o dziennikarzach przygotowujemy szkolenie antydopingowe. Jesteśmy pewni, że będzie to bardzo wartościowy czas – podsumowuje Rynkowski. 

Polska Agencja Antydopingowa POLADA istnieje od 1 lipca 2017 roku. Została powołana do życia na mocy ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 roku o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wcześniej w Polsce za walkę z dopingiem odpowiedzialna była Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie, która pod różnymi nazwami funkcjonowała od 1988 r. Ale to właśnie powstanie POLADA i nadanie jej statusu państwowej osoby prawnej jest postrzegane za przełomowy moment w budowaniu nowoczesnego systemu antydopingowego w Polsce.

Katarzyna Kopeć-Ziemczyk

Udostępnij

Translate »