Polak ogrzał się w blasku legendy Sampy

W Raporcie Kadrowicza co poniedziałek zaglądać będziemy do piłkarzy znajdujących się w orbicie zainteresowań selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Czesława Michniewicza. W minionym tygodniu znów dał o sobie znać szalejący w MLS Adam Buksa, po golu dołożyli Robert Lewandowski i Konrad Michalak, a ważny moment przeżywał Bartosz Bereszyński, który przejął opaskę kapitańską od żywej legendy Sampdorii Genua.

Miniony tydzień był bardzo ciekawy i owocny jeśli chodzi o reprezentantów Polski. Trochę wolnego dostał wprawdzie Wojciech Szczęsny z Juventusu Turyn, nie grał też Bartłomiej Drągowski, który w ostatnich tygodniach przegrywa rywalizację o miejsce w bramce Fiorentiny, ale za to pełne 90 minut rozegrali pozostali trzej bramkarze powołani na mecze Ligi Narodów: Łukasz Skorupski, Kamil Grabara i debiutant — Gabriel Słonina z Chicago Fire. Tu więcej informacji na temat niezwykle utalentowanego syna polskich emigrantów:

Trudno nie dostrzec długo wyczekiwanego powrotu do gry Pawła Dawidowicza. Obrońca Hellasu Werona wrócił po ciężkiej kontuzji kolana, wchodząc na końcówkę meczu Torino. Wprawdzie jego drużyna przegrała z turyńskimi Bykami (0:1), ale powrót reprezentanta Polski musi cieszyć kibiców reprezentacji i samego selekcjonera Czesława Michniewicza, który bardzo ceni obrońców grających piłką.

Piękne chwile w Serie A przeżywał także Bartosz Bereszyński. 39-letni Fabio Quagliarella żegnał się z kibicami Sampdorii Genua, bo po sezonie kończy karierę. To żywa legenda Sampy, która pożegnała się w najlepszy z możliwych sposobów. 29-krotny reprezentant Włoch w 30 min strzelił przepiękną bramkę dla swojej drużyny, a schodząc z boiska w 64 min, przy owacji na stojąco ponad 20-tysięcznej publiczności, przekazał opaskę kapitańską reprezentantowi Polski.

Wśród pomocników błysnął tylko skrzydłowy tureckiego Konyasporu Konrad Michalak, który strzelił gola i zanotował asystę w ligowym spotkaniu z Hataysporem, wygranym przez jego zespół 3:1. Pozostali kadrowicze Michniewicza w zdecydowanej większości grali, ale jedyne czym się wyróżniali, to żółte kartki.

Dużo lepiej wypadli napastnicy. Kolejny dublet dołożył snajper New Englad Rewolution Adam Buksa, tym razem nie głową, a nogami. To były ważne trafienia, ponieważ po jego golach NER najpierw wyrównało z Atlantą United (1:1), a potem wyszło na prowadzenie (2:1), ale finalnie tylko zremisowało to spotkanie.

Buksa zdobył w ten sposób swoją piątą i szóstą bramkę w tym sezonie, a Robert Lewandowski, pokonując bramkarza VfL Wolfsburg w 34. kolejce Bundesligi, zdobył 35 gola w kończącej się kampanii. Po spotkaniu kapitan reprezentacji Polski ze łzami w oczach żegnał się z kibicami, czym tylko podgrzał plotki mówiące o jego transferze latem do Barcelony, PSG lub jednego z gigantów Premier League.

Bramkarze:
Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) na ławce z Sampdorią (1:4)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) 90 minut z Randers FC (2:0)
Łukasz Skorupski (Bologna FC) 90 minut z Sassuolo (1:3)
Gabriel Slonina (Chicago Fire) 90 minut z FC Cincinnati (1:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) na ławce z Lazio (2:2)

Obrońcy:
Jan Bednarek (Southampton FC) mecz z Liverpoolem we wtorek o 20.45
Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua) 90 minut z Fiorentiną, od 65 min w roli kapitana (4:1)
Matty Cash (Aston Villa) 90 minut z Crystal Palace (1:1)
Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) od 86. minuty z Torino (0:1)
Kamil Glik (Benevento Calcio) 90 minut z Ascoli (1:0)
Robert Gumny (FC Augsburg) do 45. minuty z Greuther Fürth (2:1)
Marcin Kamiński (Schalke 04) 90 minut i żółta kartka z FC Nürnberg (2:1)
Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) poza kadrą z Rapidem Wiedeń (1:0)
Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) poza kadrą z Altay SK (2:1)
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) do 31. minuty z Udinese (3:2)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) na ławce z Dynamem Moskwa (3:3)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio) na ławce z Interem (1:3)

Pomocnicy:
Przemysław Frankowski (RC Lens) do 83. minuty i żółta kartka z Troyes (3:1)
Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) 90 minut i żółta kartka z Astaną (0:6)
Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) od 77. minuty i żółta kartka z CF Montréal (0:2)
Jakub Kiwior (Spezia) 90 minut i żółta kartka z Udinese (3:2)
Mateusz Klich (Leeds United) do 83. minuty z Brighton (1:1)
Kacper Kozłowski (Royale Union Saint Gilloise) na ławce z Anderlechtem (2:0)
Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny) 90 minut i żółta kartka z Arisem Saloniki (2:3)
Karol Linetty (Torino) na ławce z Hellasem (1:0)
Konrad Michalak (Konyaspor) 90 minut, gol i asysta z Hataysporem (3:1)
Jakub Moder (Brighton & Hove Albion) kontuzja, poza kadrą z Leeds (1:1)
Przemysław Płacheta (Norwich City) poza kadrą z Wolverhamptonem (1:1)
Damian Szymański (AEK Ateny) 90 minut i żółta kartka z Arisem Saloniki (2:3)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) 90 minut z Lokomotiwem Moskwa (3:3)
Nicola Zalewski (AS Roma) od 46. minuty z Venezią (1:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) od 73. minuty z Genoą (3:0)
Szymon Żurkowski (FC Empoli) do 73. minuty z Salernitaną (1:1)

Napastnicy:
Adam Buksa (New England Revolution) 90 minut i 2 gole z Atlantą United (2:2)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) 90 minut i gol z Wolfsburgiem (2:2)
Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia) na ławce z Rennes (0:2)
Krzysztof Piątek (Fiorentina) od 66. minuty z Sampdorią i wywalczony rzut karny (1:4)
Karol Świderski (Charlotte) do 76. minuty z CF Montréal (0:2)