#RaportKadrowicza: Polak zachwyca w Holandii [WIDEO]

Za nami dość przeciętny weekend w wykonaniu kadrowiczów Czesława Michniewicza. Tylko jeden aktualny reprezentant Polski powiększył swój dorobek bramkowy. Pora na cotygodniowy #RaportKadrowicza.

Na uwagę zasługuje udział Roberta Lewandowskiego w akcji bramkowej Barcelony, która musiała uznać wyższość odwiecznego rywala (wideo poniżej). Duma Katalonii uległa w El Clásico Realowi Madryt 1:3, a jedynego gola dla gości zdobył Ferran Torres. Hiszpan skierował piłkę do niemal pustej bramki, po… nieudanej próbie strzału Lewandowskiego. Polak pojedynczymi zagraniami udowodnił, że pasuje do show, jakiego oczekuje się od najważniejszego klubowego meczu ligowego na świecie. Niemniej to nie był jego mecz.

W Serie A w derbach Turynu naprzeciw siebie stanęli koledzy z reprezentacji Polski – Wojciech Szczęsny z Juventusu i Karol Linetty z Torino, bo Arkadiusz Milik rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych. Jedyny gol padł w 74 min, po strzale Dusana Vlahovicia. Minutę wcześniej na boisko wszedł Milik. Szczęsny kilka razy został sprawdzony przez „Byki”, ale za każdym razem stawał na wysokości zadania.

We Francji z dobrej strony pokazał się Przemysław Frankowski. Wprawdzie grał tylko do 59 minuty i nie miał udziału w akcji bramkowej (RC Lens wygrało z Montpellier 1:0), ale przeprowadził kilka efektownych akcji i mocno się angażował zarówno w grę ofensywną jak i defensywną swojego zespołu. Na ostatnie minuty na murawę wszedł Łukasz Poręba, a Adam Buksa z powodu choroby znów wylądował poza kadrą meczową. Temu ostatniemu chyba bezpowrotnie odjeżdża pociąg z napisem Katar 2022.

W ramach ciekawostki — bo nie chodzi tu o zawodnika będącego obecnie w orbicie zainteresowań selekcjonera — zwracamy uwagę na obroniony rzut karny przez Mateusza Lisa. Polak debiutował w barwach Troyes i tą paradą walnie przyczynił się do remisu swojego zespołu z AC Ajaccio.

Powody do radości ma Sebastian Szymański. Wypożyczony z Dynama Moskwa do Feyenoordu Rotterdam ofensywny pomocnik w czwartek zaliczył asystę w meczu Ligi Europy z FC Midtjylland, a w niedzielę zdobył efektownego gola w wygranym 3:1 spotkaniu z AZ Alkmaar. Może i bramkarz w tej sytuacji się nie popisał, ale na uwagę zasługuje fakt, że Polak przebiegł z piłką pół boiska, zanim oddał strzał.

Na koniec trzeba wspomnieć o Grzegorzu Krychowiaku. Nie milkną komentarze po decyzji defensywnego pomocnika, który po zakończeniu sezonu w lidze Arabii Saudyjskiej (w ten weekend rozegrał ostatnie spotkanie) postanowił przygotowywać się do mistrzostw świata, trenując gościnnie z Legią Warszawa. Mógł zostać i trenować w swoim klubie, mógł polecieć na wakacje, ale sam wyszedł z inicjatywą przygotowań w Polsce. Legia była najrozsądniejszym wyborem, ponieważ w Warszawie na co dzień przebywa sztab kadry, w tym trenerzy przygotowania fizycznego i fizjoterapeuci, którzy będą mu pomagać w osiągnięciu odpowiedniej formy.

To ważne, bo alarmująca jest także sytuacja naturalnego zastępcy dla „Krychy”, jakim wydaje się być Jacek Góralski. 30-latek po przeprowadzce z kazachskiego Kajratu Ałmaty do VfL Bochum nieustannie zmaga się z problemami zdrowotymi. Przez nie rozegrał tylko 140 minut na boiskach Bundesligi. Ostatnio odnowił mu się uraz mięśniowy i choć trener Thomas Letsch przekonuje, że reprezentant Polski niebawem będzie do jego dyspozycji, to w spotkaniu z VfB Stuttgart siedział na trybunach.

#RaportKadrowicza

Bramkarze:
Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) – 90 minut w meczu z Cremonese (2:2)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut w meczu z Broendby (1:1)
Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut w meczu z KAS Eupen (5:1)
Łukasz Skorupski (Bologna FC) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Napoli (2:3)
Wojciech Szczęsny (Juventus FC) – 90 minut w meczu z Torino (1:0)

Obrońcy:

Jan Bednarek (Aston Villa) – na ławce w meczu z Chelsea (0:2)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – mecz z Romą dziś o godz. 18:30 (Eleven Sports 1)
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut w meczu z Chelsea (0:2)
Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – poza kadrą na mecz z Milanem (1:2) z powodu kontuzji
Robert Gumny (FC Augsburg) – 90 minut w meczu z 1. FC Koeln (2:3)
Kamil Glik (Benevento Calcio) – poza kadrą na mecz z Ternaną (2:3) z powodu kontuzji
Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) – 3 minuty w meczu z Szachtarem Donieck (1:3)
Jakub Kiwior (Spezia Calcio) – 73 minuty w meczu z Cremonese (2:2)
Tymoteusz Puchacz (Union Berlin) – poza kadrą na mecz z Borussią Dortmund (2:0)
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) – poza kadrą na mecz z Cremonese (2:2) z powodu kontuzji
Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63) – 90 minut w meczu z AS Monaco (1:1)

Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham City) – 90 minut i żółta kartka w meczu z Hull City (2:0)
Przemysław Frankowski (RC Lens) – 59 minut w meczu z Montpellier (1:0)
Jacek Góralski (VfL Bochum) – poza kadrą na mecz z VfB Stutrgart (1:4)
Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) – 90 minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)
Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – jego klub zakończył sezon
Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) – 90 minut w meczu z Borussią Moenchengladbach (2:2)
Mateusz Klich (Leeds United) – 15 minut w meczu z Arsenalem (0:1)
Grzegorz Krychowiak (Al Shabab FC) – 90 minut w meczu z Al-Fahraj (4:0)
Karol Linetty (Torino FC) – 78 minut w meczu z Juventusem (0:1)
Przemysław Płacheta (Birmingham City) – poza kadrą na mecz z Hull City (2:0) z powodu kontuzji
Michał Skóraś (Lech Poznań) – poza kadrą na mecz z Górnikiem Zabrze (2:1) z powodu kontuzji
Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – 86 minut i gol w meczu z AZ Alkmaar (3:1)
Nicola Zalewski (AS Roma) – mecz z Sampdorią dziś o godz. 18:30 (Eleven Sports 1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – 90 minut w meczu z Bologną (3:2)
Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina) – mecz z Lecce dziś o godz. 20:45 (Eleven Sports 1)

Napastnicy:
Adam Buksa (RC Lens) – poza kadrą na mecz z Montpellier (1:0) z powodu choroby
Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut i asysta w meczu z Realem Madryt (1:3)
Krzysztof Piątek (Salernitana) – 60 minut w meczu z Interem Mediolan (0:2)
Arkadiusz Milik (Juventus FC) – 17 minut w meczu z Torino (1:0)