Polscy żołnierze na koszulkach holenderskiego klubu

Piłkarze holenderskiego klubu NAC Breda w nowym sezonie będą występować w koszulkach z podobiznami i nazwiskami żołnierzy generała Stanisława Maczka. To fantastyczna historia i wielki gest klubu z miasta wyzwolonego przez polskie wojska.

NAC Breda oddaje hołd polskim żołnierzom

„Składamy hołd tym bohaterskim wojownikom” – mówią działacze. Miasto Breda zostało wyzwolone przez polską 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka podczas II wojny światowej w dniach 28-30 października 1944 roku. W 80. rocznicę tych wydarzeń klub NAC Breda postanowił oddać hołd polskim żołnierzom.

– 80 lat po wyzwoleniu Bredy składamy hołd tym bohaterskim wojownikom, którzy nigdy się nie poddali. 40 bojowników, którzy oddali życie, aby wyzwolić Bredę, zostanie w sezonie 2024/25 uhonorowanych na naszej koszulce domowej. Koszulka wyjazdowa to także oda do polskich wyzwolicieli – czytamy na oficjalnej stronie holenderskiego zespołu Eredivisie.

Na trykotach z pierwszego zestawu widnieją podobizny polskich żołnierzy, którzy wyzwolili miasto, a na bocznej stronie koszulki umieszczono herb Polski. Koszulka wyjazdowa w kolorze żółtym prezentuje nazwiska poległych bohaterów oraz podziękowania w języku polskim (patrz zdjęcia poniżej).

Projekt stroju powstał we współpracy z Maczek Memorial Breda, muzeum upamiętniającym historię wyzwolenia Bredy. Fani będą mogli kupować koszulki od piątku, 28 czerwca.

Breda jest wdzięczna Polakom

Polscy żołnierze zostali entuzjastycznie powitani przez mieszkańców Bredy po zakończeniu działań zbrojnych. W każdym oknie i na każdej witrynie sklepowej widniały polskie napisy „Dziękujemy Wam, Polacy”. Zarząd miasta okazując wdzięczność Polakom, uhonorował ich Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy.

Po wojnie, na wniosek ponad 40 000 mieszkańców Bredy, generałowi Stanisławowi Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Na polskim cmentarzu wojennym pośród mogił polskich żołnierzy znajduje się grób generała. W 1981 roku powstało w Bredzie muzeum mu poświęcone.

Od 1964 roku w mieście znajduje się ulica nazwana jego imieniem, a każdy z polskich żołnierzy uczestniczących w wyzwoleniu otrzymał Honorowe Obywatelstwo Bredy.

W przeszłości sympatycy NAC wielokrotnie oddawali hołd żołnierzom gen. Maczka, m.in. podczas opraw na stadionie w trakcie meczów.

FOT: NAC Breda

Udostępnij

Translate »