Polska chce zjednoczyć światowe karate. Przełomowe mistrzostwa odbędą się w Lublinie

Lublin już wkrótce stanie się stolicą światowego karate. W hali Globus odbędą się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym. Impreza potrwa od 8 do 11 grudnia. Zmagania w Lublinie będą przełomowe dla całej dyscypliny. 

Polski Związek Karate Tradycyjnego staje przed dużym wyzwaniem. Impreza w Polsce jest kolejnym etapem w staraniach światowego karate w zjednoczeniu dyscypliny. 

Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Lublinie, po raz pierwszy w historii będą organizowane przez pięć światowych organizacji zajmujących się karate tradycyjnym , skupionych w World Traditional Karate-do Union . To wszystko ma doprowadzić do uzyskania statusu sportu olimpijskiego. Do hali Globus przyjedzie ponad 1500 zawodniczek i zawodników z całego świata, reprezentujących 56 krajów. 

– W Lublinie odbędą się pierwsze mistrzostwa świata zjednoczonego karate. Polska jest jednym z najsilniejszych krajów w karate. Prezes PZKT oraz marszałek województwa rozumieją nasze zamierzenia, co jest bardzo dobre dla przyszłości karate – mówi Ilija Jorga, prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego, który podczas wizyty w Polsce podkreślał swoje polskie korzenie. 

Sama rywalizacja najlepszych karateków na świecie nie będzie jedynym punktem imprezy w Polsce. Dodatkowo jako impreza towarzysząca będzie Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym oraz międzynarodowe szkolenia sędziów i kongresy kongresy. 

– Karate to nie tylko sport. Z początku traktowano je jako formę samoobrony, później jako sposób na wychowanie i edukację, natomiast ostatnie lata to przede wszystkim aspekt sportowy. Oczywiście nie tylko – zwłaszcza rodzice dostrzegają inne aspekty, które towarzyszą uprawianiu karate tradycyjnego. To przekłada się na konkretne statystyki – od lat jesteśmy jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce – mówi Andrzej Maciejewski, prezes PZKT.

Wiemy już, że podczas mistrzostw wystąpi blisko 30 reprezentantek i reprezentantów Polski w imprezie głównej.

– Ostateczny skład reprezentacji i lista powołań ogłosimy na zgrupowaniu w Spale. Nasi faworyci do medali to na pewno: Magdalena Mielnik, Małgorzata Baranowska, Damian Tomasik, Dawid Rojowski, czy Patryk Jarosz. To bardzo utytułowani karatecy i aktualni mistrzowie świata – mówi Krzysztof Neugebauer, trener reprezentacji Polski w karate tradycyjnym.

Fot. FB PZKT

Udostępnij

Translate »