Polska siatkówka nie kończy się na PlusLidze
Struktura rozgrywek siatkarskich w Polsce może wydawać się tajemnicą. To, jak wygląda PlusLiga, wie każdy kibic. Kształt Tauron 1. Ligi również większości jest znany, ale siatkówka nie kończy się na tych dwóch ligach centralnych.
W PlusLidze występuje aktualnie 16 zespołów. System rozgrywek jest prosty – zespoły grają 2 rundy każdy z każdym, a po fazie zasadniczej 8 najlepszych drużyn przystępuje do fazy play-off. Zespoły z pozycji 9-14 grają o zajęcie poszczególnych miejsc, przedostatni zespół w tabeli kończy rozgrywki, a ostatnie miejsce bezpośrednio spada do Tauron 1. Ligi.
Na zapleczu PlusLigi w tym sezonie również występuje 16 zespołów. Podobnie jak w najwyższej klasie rozgrywkowej po fazie zasadniczej drużyny z miejsc 1-8 grają w fazie play-off. Drużyna, która wygra tę fazę otrzyma prawo gry w PlusLidze w sezonie 2023/24. Zespoły z miejsc 9-16 kończą sezon po fazie zasadniczej, a dwie ostatnie drużyny spadają do drugiej ligi.
Najniższy szczebel centralny
Druga liga to ostatni szczebel rozgrywek centralnych w Polsce i zarazem ostatnia liga, za której organizację odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej. Trzeci poziom rozgrywek podzielony jest na 4 grupy. W każdej występuje 12 zespołów z wyjątkiem grupy pierwszej, która liczy 11 drużyn. Występują w niej zespoły z województwa lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. W drugiej grupie grają drużyny z województwa mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego. Grupa trzecia to drużyny z województw: śląskiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego. Grupa czwarta to zespoły z województw: śląskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.
W każdej grupie zespoły grają ze sobą po 2 mecze. Dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły z każdej grupy awansują do turniejów półfinałowych, a dwie drużyny, które zajmą najniższe miejsca, spadają do niższej klasy rozgrywkowej. Rozgrywane są 2 turnieje półfinałowe, w których udział biorą po 4 zespoły i zagrają każdy z każdym. Z obu grup do turnieju finałowego wychodzą po 2 drużyny, więc ten liczy 4 zespoły, gdzie ponownie każdy zagra z każdym i do Tauron 1. Ligi awansują zwycięzca turnieju oraz klub z drugiego miejsca.
Standard code
Embed from Getty Images
Ligi wojewódzkie
Trzecia oraz czwarta liga nie są już rozgrywkami organizowanymi przez PZPS. Obie klasy rozgrywkowe są ligami wojewódzkimi i każde województwo przeprowadza je według własnych zasad i systemu. Nie w każdym województwie organizowane są rozgrywki 4. ligi. Jednolite jednak jest to, że z 3. ligi do turniejów półfinałowych o awans na szczebel centralny wychodzą po 2 drużyny. Dla przykładu – w województwie mazowieckim 3. liga liczy 10 zespołów, które grają każdy z każdym. Ostatni oraz przedostatni zespół spadają do 4. ligi. Miejsce 8. oraz 7. grają baraże z kolejnymi zespołami 4. ligi. Najniższa klasa rozgrywkowa w województwie mazowieckim podzielona jest na 2 grupy, w jednej występuje 8 zespołów, w drugiej 10.
Z 3. ligi na szczebel centralny awans uzyska 8 zespołów. Po ligach wojewódzkich organizowanych jest 8 turniejów półfinałowych, z każdego po 2 zespoły wychodzą dalej. Następnie organizowane są 4 turnieje finałowe i z każdego 2 najlepsze zespoły awansują do 2. ligi.
PlusLiga oraz Tauron 1. Liga to rozgrywki w pełni profesjonalne. Drugą ligę można nazwać rozgrywkami półprofesjonalnymi. Gracze dostają z klubów wynagrodzenie, ale łączą to również z pracą. Trzecia oraz czwarta liga bardziej przypominają ligi amatorskie. Niektóre kluby płacą swoim graczom za grę, ale są to kwoty rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Niektóre zespoły „wypłaty” uzależniają od wyników. Wygrany mecz – pieniądze będą, przegrany – nie będzie. Zdarzają się również przypadki, gdzie to gracze są zmuszeni do płacenia składek, aby móc trenować. Zainteresowanie sponsorów siatkówką poniżej Tauron 1. ligi jest nikłe – większa część graczy gra w niższych ligach gra w siatkówkę hobbystycznie.