Ponad 1000 osób wystartowało na rozpoczęcie sezonu kolarskiego w Polsce

Sezon kolarski w Polsce tradycyjnie rozpoczął się wyścigiem w dolnośląskiej Sobótce. We wszystkich kategoriach wiekowych w sumie wystartowało ponad 1000 zawodników i zawodniczek.

Ślężański Mnich w Sobótce – start cyklów kolarskich

Jako pierwsi podczas Ślężańskiego Mnicha w Sobótce wystartowali amatorzy. W sumie było ich aż 640. Rywalizowali podczas wyścigu w ramach cyklu VeloBank Via Dolny Śląską. – Muszę przyznać, że frekwencja w tym roku jest zadowalająca – mówi Przemysław Bednarek, organizator wyścigu. – Wygląda na to, że powoli wracamy do tego, co było przed pandemią. Swoje zrobiła też pogoda, która w tym roku bardzo nam dopisała – dodał.

Po amatorach przyszedł czas na kategorie młodzieżowe od młodzika po juniora. Odsłonięto również kolejne kamienie w Alei Sław Polskiego Kolarstwa. Tym razem zrobili to kolarze, których jeszcze niedawno mieliśmy okazję podziwiać w największych wyścigach na świecie: Maciej Bodnar, Maciej Paterski, Marek Rutkiewicz, Tomasz Marczyński oraz Jarosław Marycz.

Po uroczystości na trasę wyruszyła elita mężczyzn, a zaraz po nich elita kobiet. Mężczyźni do pokonania mieli 143 km, na których ulokowano 19 sektorów bruku i jeden odcinek szutrowy. Była to zupełna nowość podczas otwarcia sezonu. Wyścig był nawiązaniem do jednego z najbardziej kultowych na świecie Paryż – Roubaix.

Jako pierwszy linię mety przekroczył Piotr Maślak z polskiej ekipy Voster ATS Team. Drugi był Kacper Maciejuk (Wibatech Santic), a trzeci Adam Kuś (Lubelskie Perła Polski). Rywalizacji kobiet wygrały zawodniczki jedynej polskiej ekipy kolarskiej Mat Atom Deweloper Wrocław. Pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Wilkos, a druga była Czeszka Nikola Bajgerova.

A już w najbliższą sobotę wystartuje kolejny cykl kolarski tym razem w jego górskiej odmianie. Mowa o Bike Maratonie. Więcej informacji znaleźć można na stronie bikemaraton.com.pl.

Fot. Archiwum organizatorów – Michał PsoR Jaros

Udostępnij

Translate »