Potężny konflikt między Manchesterem City a Premier League
W tym roku Manchester City zakwestionował niektóre przepisy APT i FMV. Panel arbitrażowy przychylił się do obiekcji i zalecił Premier League zastosowanie poprawek. Liga wprowadziła aktualizację. Jednak zdaniem The Citizens stało się to za szybko.
Trwa konflikt pomiędzy Manchesterem City a Premier League. Osią sporu są przepisy Associated Party Transaction (APT) i Fair Market Value (FMV). Według The Citizens poprawki są wprowadzane pospiesznie i może to doprowadzić do problemów w przyszłości.
Dlatego City przesłało list do 19 klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak podało Sky Sports News, Niebiescy ostrzegali przed, w ich ocenie, pochopnym działaniem Premier League. Wiadomość przekazano w kontekście planowanych zmian zarządu ligi w APT i FMV.
Premier League jest głuche na protesty City
Kampania informacyjna The Citizens zakończyła się porażką. W ten piątek Premier League zaakceptowało poprawki do regulacji w Associated Party Transaction i Fair Market Value. Zmiany zatwierdziła większość drużyn ligi. Przeciwnymi były kluby:
- Aston Villa,
- Manchester City,
- Newcastle United,
- Nottingham Forest.
Głosem poparcia dla inicjatywy Manchesteru City był właściciel Aston Villi. Nassef Sawiris w wypowiedzi dla The Telegraph, jeszcze na początku poprzedniego tygodnia zaznaczał, że konieczne jest zwolnienie z tempem zmian tak, aby osiągnąć jednomyślność co do reguł.
Nassef Sawiris poparł także tezę postawioną przez The Citizens w liście do innych drużyn ligi. Podobnie, wyraził obawę, że nakładanie presji na wprowadzanie poprawek może skazać kluby Premier League na kosztowną walkę prawną z organizacją w przyszłości.
Jakie poprawki wprowadziło Premier League?
Zmiany wprowadzone przez Premier League obejmują dodanie pożyczek od udziałowców do oceny Fair Market Value, a także usunięcie niektórych poprawek wprowadzonych do zasad Associated Party Transaction na początku 2024 roku.
W oficjalnym komunikacie Premier League poinformowało też, że głosami większości zatwierdzono zmiany w sposobie, w jaki kluby uzyskują dostęp do banku danych ligi. Wspomniane zasoby są wykorzystywane do podejmowania decyzji związanych z FMV.
Jaki jest cel regulacji APT i FMV?
Przepisy Associated Party Transactions pomagają w kontrolowaniu tego, czy kluby nie próbują omijać zasad Financial Fair Play, dokonując transakcji, czy podpisując umów z podmiotami powiązanymi.
Associated Party Transactios uniemożliwia, na przykład sytuację, kiedy klub pozyskuje kontrakt od firmy powiązanej z właścicielem. W ten sposób drużyna mogłaby sztucznie zawyżyć wartość umów sponsorskich, nieuczciwie „powiększając” bilans przychodów klubu.
Z kolei Fair Market Value służy do oceny rzeczywistej wartości umów reklamowych. Zapobiega nierzetelnym wycenom transakcji ze sponsorami. W ramach FMV sprawdzane są m.in. kontrakty dotyczące reklam na koszulkach, sponsorowania stadionu, czy kwoty transferów za poszczególnych piłkarzy. Oceny dokonuje się na bazie realiów rynkowych.
Autor: Marcin Gościński