Pożarowszczyk-Kuczko i Krupa laureatkami konkursu „Trenerka Roku 2023”

Beata Pożarowszczyk-Kuczko i Iwona Krupa zostały laureatkami Konkursu „Trenerka Roku 2023” organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego w 25-lecie jej działalności. Trenerem Roku 2023 za osiągnięcia w pracy z zawodniczkami został Stefano Lavarini, selekcjoner polskich siatkarek.

– Celem konkursu Trenerka roku jest popularyzacja sportu kobiet, wzmocnienie ich pozycji w sporcie oraz promowanie wybitnych indywidualności trenerskich. Kontynuujemy ideę działalności na rzecz rozwoju sportu kobiet zapoczątkowaną przez Marię Kwaśniewską-Maleszewską, brązową medalistkę igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku oraz zdobywczynię siedmiu medali tej najważniejszej imprezy na świecie Irenę Szewińską. Wierzę też, że zgodnie z motto MKOl – Szybciej, Wyżej, Mocniej i Razem – uda się nam jeszcze więcej zdziałać dla sportu kobiet – powiedziała Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet PKOl Renata Mauer-Różańska, dwukrotna mistrzyni i brązowa medalistka olimpijska w strzelectwie sportowym.

W uroczystości wziął udział także Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz. – Powiedzieć, że kobiety w polskim sporcie pełnią bardzo ważną i istotną rolę, to nic nie powiedzieć. To nasze Olimpijki zdobywają obecnie dla Polski więcej medali niż mężczyźni, zarówno w letnich, zimowych jak i młodzieżowych imprezach sportowych i są wspaniałymi ambasadorkami naszego kraju na sportowych arenach świata. Komisja Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego od wielu lat wyłania najlepsze trenerki oraz najlepszych trenerów pracujących z kobietami. Są to osobistości, które kształtują pozycję polskiego sportu w społeczeństwie. Niegdyś kobiety zabiegały na zauważenie i docenienie ich wysiłków, dzisiaj ich profesjonalizm, skuteczność, dbałość o szczegóły kadry trenerskiej kobiecego sportu pokazuje siłę w wynikach – powiedział prezes PKOl.

Za rok 2023 przyznano dwie nagrody główne. Pierwsza z nich trafiła w ręce Beaty Pożarowszczyk-Kuczko. To absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 2019 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie kultura fizyczna. W latach 2005-2014 była członkiem kadry narodowej w pływaniu. Wywalczyła kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski Juniorek, a także Seniorek. Była rekordzistką kraju juniorek na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Po zakończeniu kariery sportowej, podjęła trudne wyzwanie szkolenia sportowców w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” we Wrocławiu w sekcji pływania.

Osiągnięcia jej zawodniczek i zawodników, a szczególnie Oliwii Jabłońskiej (medalistki mistrzostw Polski, Europy, świata i Igrzysk Paralimpijskich Londyn 2012, Rio 2016 i Tokio 2020) sprawiły, że w 2022 roku została powołana na stanowisko głównego trenera kadry narodowej w parapływaniu. Zbudowała silny zespół, współpracujących ze sobą specjalistów: trenerów, fizjoterapeutów, psychologów, trenerów przygotowania motorycznego i dietetyka, którzy łącząc swoje kompetencje, stworzyli w polskim parapływaniu nową jakość, o czym świadczą wyniki, jakie uzyskali reprezentanci Polski 2023 roku.

Drugą nagrodę otrzymała Iwona Krupa. W latach 90. trenowała biegi długie w klubach AZS-AWF Katowice i ROW Rybnik. Jej największe sukcesy osiągane podczas mistrzostw Polski, odnotowano na dystansach 3000 m,10000 m i w półmaratonie. Pozostała w sporcie po zakończeniu aktywnego uczestnictwa w zawodach, umiejętnie łącząc rolę trenerki i działaczki sportowej.

Jest założycielką klubu UKS Czwórka Żory. Pierwszy złoty medal w imprezie rangi mistrzowskiej zdobyła dla klubu jej zawodniczka Monika Gluza już cztery miesiące później w biegu na 600 m podczas halowych mistrzostw Polski juniorów. Później sukcesy odnosił Krzysztof Szymoszek – zdobywca pięciu złotych medali w skoku w dal w mistrzostwach Polski juniorów, w hali i na stadionie. W 2014 roku Iwona Krupa otrzymała nominację na trenera kadry Polski. Do najbardziej znanych zawodniczek, trenowanych przez nią od wielu lat, należy sprinterka Ewa Swoboda.

Laureatki wyróżnień w kategorii Trenerka Roku 2023

  • Krystyna Leśkiewicz-Lewińska – aktualnie jest trenerką kadry narodowej w gimnastyce artystycznej, będąc też bezpośrednim szkoleniowcem trzykrotnej mistrzyni Polski juniorek w latach 2021-2023 oraz dwukrotnej mistrzyni świata juniorek z 2023 roku – Liliany Lewińskiej.
  • Patrycja Masternak – czynnie uprawiała pięciobój nowoczesny i jako członkini kadry narodowej zdobyła liczne sukcesy, m.in. srebrny medal wywalczony w MŚ U-19. Należy do grona sportsmenek, które mogą się poszczycić tzw. podwójną karierą, gdyż obok pasji sportowych ukończyła Uniwersytet Warszawski na kierunku socjologia, a następnie Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zdobywając uprawnienia trenera strzelania. Od roku 2004 rozpoczęła pracę w Polskim Związku Pięcioboju Nowoczesnego na stanowisku trenera odpowiedzialnego za przygotowanie Kadr Narodowych w konkurencji strzelanie.

Laureaci XXIII edycji Konkursu w kategorii Trener Roku pracujący z kobietami

  • Stefano Lavarini – włoski trener siatkówki urodzony w 1979 roku w Omegnie. Został powołany w 2022 roku na głównego szkoleniowca żeńskiej reprezentacji Polski w siatkówce halowej. Wcześniej odnosił liczne sukcesy z zespołami klubowymi, zdobywając m.in.: Puchar Włoch 2016, Klubowe Mistrzostwo Ameryki Południowej 2018 i 2019, złoty medal Ligi Brazylijskiej 2019, złoty i brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata 2018, Puchar Brazylii 2019, srebrny medal w rozgrywkach Ligi Włoskiej w 2021 roku.

Fot. Archiwum PKOl

Udostępnij

Translate »