Przedwojewski: plan minimum to pierwsza trójka

Najszybsi biegacze górscy świata wystartują w Norwegii. Wśród nich o zwycięstwo zawalczy również Bartłomiej Przedwojewski – mistrz świata w biegach górskich z 2020 roku. W zeszłym roku Polak zajął rewelacyjną 3. lokatę w klasyfikacji generalnej, a teraz ponownie zamierza włączyć się do rywalizacji o wygraną w całym cyklu Golden Trail World Series. Co ma do powiedzenia reprezentant Polski przed startem wyścigu?

Przedwojewski pobiegnie w Norwegii

Golden Trail World Series to seria skupiająca najlepszych biegaczy górskich na świecie. W najbliższą sobotę (6 sierpnia) trzecia odsłona cyklu po raz pierwszy w historii zawita do Norwegii. Trasa Stranda Fjord Trail Race powiedzie wzdłuż zapierających dech w piersiach fiordów, a biegacze pokonają dystans 25 kilometrów i 1700 metrów przewyższenia.

W norweskiej rywalizacji weźmie udział cała światowa czołówka GTWS, w tym aktualny lider cyklu – Davide Magnini. Na starcie nie zabraknie reprezentanta Polski – Bartłomieja Przedwojewskiego. Polak musiał opuścić poprzednie zawody z powodu problemów zdrowotnych, więc będzie to dla niego pierwszy wyścig w GTWS w tym roku. Przedwojewski przygotowywał się do rywalizacji o mistrzostwo świata m.in. w Dolomitach, a w lipcu wygrał krajową rywalizację w biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc.

– To moje pierwsze zawody GTWS w tym roku. W pierwszej części sezonu miałem problemy ze zdrowiem, które wykluczyły mnie ze startów, ale jestem w pełni przygotowany na trzeci bieg, w którym będę celował w podium. Również plan minimum na cały cykl to pierwsza trójka – mówi sam Przedwojewski. – To moja pierwsza wizyta w Norwegii, jestem pod wrażeniem widoków, które będą nam towarzyszyć na trasie i dzikości tych terenów. Tutejsze góry są nieodkryte, bardzo strome i trudne dla biegaczy, a do tego – co mnie zaskoczyło – jest zimno i deszczowo. W Polsce mamy teraz około 35 stopni, a tutaj jest mniej niż 10 i cały czas pada – dodaje.

Polski mistrz świata

Bartłomiej Przedwojewski zaczynał swoją przygodę z bieganiem od krótkich dystansów, a następnie wyspecjalizował się w biegach górskich i w ciągu kilku lat wspiął się na najwyższy poziom. Największym sukcesem 29-letniego biegacza jest triumf w prestiżowym Golden Trails Championships – mistrzostwach świata w biegach górskich na Azorach. – To, co się tam wydarzyło, przechodzi moje pojęcie. Wygrałem z zawodnikami, których jako dzieciak oglądałem na YouTubie i nazywałem idolami – mówił po wyścigu Przedwojewski w rozmowie z Przeglądem Sportowym. 

Sukces w Golden Trail Championships był ukoronowaniem kariery Polaka. Wcześniej Przedwojewski zajmował miejsca na podium w maratonach górskich w Hiszpanii i Francji, a w Republice Południowej Afryki wygrał finałowy wyścig, ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy. W poprzednim sezonie Przedwojewski kolejny raz udowodnił, że należy do ścisłej światowej czołówki. Dzięki wygranej w Niemczech i kilku miejscom na podium Polak zajął trzecie miejsce w całym cyklu GTWS. W tym roku zamierza poprawić ten rezultat.

Gdzie oglądać zawody?

Zawody Stranda Fjord Trail Race 6 sierpnia w ramach GTWS będzie można śledzić na żywo w mediach społecznościowych Golden Trail Series oraz na stronie internetowej www.goldentrailseries.com. Start wyścigu zaplanowano na godz. 11:00.

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »