narciarz

Puchar świata we freeridingu – Freeride World Tour

Ekstremalna forma jazdy na nartach lub snowboardzie w dzikim terenie jaką jest freeride, może być interesująca zarówno dla narciarzy, jak i dla kibiców. Jak wygląda Freeride World Tour, czyli puchar świata we freeridingu wyjaśnia Zuzanna Witych – reprezentantka Polski w narciarstwie freeride’owym i ambasadorka TheSport.pl

Jak wyglądają zawody we freeride?

Freeride World Tour to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w świecie sportów ekstremalnych. Stanowią one odpowiednik freeride’owego pucharu świata. Nowi mistrzowie świata w tej dyscyplinie koronowani są co roku, odpowiednio w czterech kategoriach: narciarstwo kobiet, narciarstwo mężczyzn, snowboarding kobiet i snowboarding mężczyzn.

Cykl Freeride World Tour to seria pięciu zawodów na pięciu różnych zboczach. Są to wymagające, trudne technicznie, ale jednocześnie oferujące różnorodne możliwości jazdy po białym puchu ściany dzikich gór. 

W cyklu zawodów FWT startują najlepsi freeriderzy świata – jest to ok. 24 narciarzy, 10 narciarek, 10 snowboardzistów i 6 snowboardzistek. Aby dostać się do najwyższej rangi zawodów, należy przejść przez czteroetapową kwalifikację. 

Ściana, na której odbywają się zawody, jest wybierana przez organizatorów i lokalnych przewodników. Zawodnicy poznają dokładne miejsce rozgrywania zawodów dopiero na parę dni przed startem. Żaden zawodnik nie ma prawa zjechać w terenie, gdzie będą odbywały się zawody. Przygotowując się do startu, zawodnicy obserwują ścianę jedynie przez lornetkę. W ten sposób wybierają swoją trasę przejazdu i uczą się topografii danej góry na pamięć, aby podczas zjazdu odtworzyć zaplanowaną linię. Podczas startu zawodnicy zjeżdżają z danej góry po raz pierwszy, dlatego tak ważne jest znalezienie i zapamiętanie punktów orientacyjnych podczas obserwacji góry.

Kryteria oceny

Freeriderzy nie jadą po przygotowanej trasie – sędziowie wyznaczają jedynie punkt startu ze szczytu oraz metę, wybór trasy zależy od zawodnika. Podczas przejazdu sędziowie oceniają freeriderów biorąc pod uwagę pięć kryteriów:

1. Linię, czyli trasę przejazdu. Im linia jest trudniejsza technicznie, bardziej oryginalna, kreatywna i zawiera dodatkowe elementy jak skoki ze skał czy klifów, tym ocena jest wyższa.

2. Technikę jazdy. Sędziowie zwracają uwagę na umiejętności narciarskie zawodnika w danym terenie. Oczywiście każdy narciarz ma swój charakterystyczny styl jazdy i nie jest to ocena „instruktorska”, liczy się umiejętność radzenia sobie w wymagającym terenie.

3. Kontrolę. Sędziowie chcą widzieć, iż mimo dużych prędkości lub skoków, zawodnik w pełni kontroluje swoje ciało i narty. Podejmowanie dużego ryzyka, podczas gdy zawodnik nie ma wystarczających umiejętności, nie jest mile widziane.

4. Płynność. Ten punkt bezpośrednio łączy się z obserwacją ściany i na tyle dobrym „nauczeniem się” jej, aby podczas przejazdu nie było widać momentów zawahania. Płynność dotyczy również skoków – sędziowie doceniają zawodników, którzy bez zatrzymywania się pokonują naturalne przeszkody.

5. Air and Style. To kryterium dotyczy wszelakich skoków zawartych podczas przejazdu. Oceniana jest ich wielkość, pozycja w locie oraz styl i czystość lądowania. Podczas zawodów freeride’owych coraz więcej osób dokłada ewolucje freestylowe (salta w tył, obroty, itd), w tym wypadku sędziowie oceniają jakość wykonania danej ewolucji.

Powyżej wymienione kryteria składają się na ocenę końcową od 0 do 100 punktów. Im wyższe miejsce na danych zawodach, tym więcej punktów w rankingu klasyfikacji generalnej. Zawodnicy, którzy w danym sezonie zgromadzą największą ilość punktów, zdobywają tytuł mistrza lub mistrzyni świata Freeride World Tour.

Jak dostać się do Freeride World Tour?

FWT to zawody freeride’owe najwyższej rangi na świecie – aby móc wziąć w nich udział, należy przejść kilka etapów zawodów kwalifikacyjnych, tzw. Freeride World Qualifier.

Zawody FWQ organizowane są na całym świecie i dzielą się na dwa główne regiony:

1. Europę, Oceanię i Azję

2. Amerykę Północną i Południową

FWQ podzielone jest na cztery poziomy trudności, oznaczone gwiazdkami.

Jedna gwiazdka oznacza zawody o najniższym poziomie trudności, natomiast cztery gwiazdki o najwyższym.

Zaczynając od zawodów najniższej rangi, trzeba zdobywać wysokie miejsca, aby móc awansować do kolejnego, wyższego etapu. Tutaj również, tak jak w przypadku FWT, miejsca zdobywane podczas zawodów dają punkty w rankingu klasyfikacji generalnej – im wyższy jest poziom trudności zawodów, tym można zdobyć więcej punktów. W każdym sezonie organizowane jest ponad 60 eventów FWQ, gdzie zarówno amatorzy jak i profesjonaliści walczą o najwyższe miejsca na podium. Liczba aktywnie startujących zawodników, przekracza kilka tysięcy.

W danym roku jedynie najlepsi narciarze i snowboardziści ze swoich regionów kwalifikują się do elitarnego Freeride World Tour.

W przypadku kobiet jest to zwyciężczyni klasyfikacji generalnej regionu 1 (Europa, Oceania, Azja) oraz zwyciężczyni w regionie 2 (Ameryka Północna i Południowa). W przypadku mężczyzn – trzech najlepszych zawodników z regionu 1 i trzech najlepszych zawodników z regionu 2.

Powyżej opisany system, pozwala na staranną selekcję zawodników startujących w pucharze świata. Dzięki temu poziom umiejętności narciarzy oraz snowboardzistów w głównej serii Freeride Word Tour jest możliwie jak najwyższy i stale rośnie.

Gdzie oglądać?

Obserwowanie jazdy poza trasami może być naprawdę pasjonujące – zwłaszcza dla fanów sportów zimowych. Zawody FWT są relacjonowane na żywo na całym świecie, każdy z przystanków można śledzić m.in. na stronach https://www.freerideworldtour.com/ oraz głównych partnerów, na fb Freeride World Tour oraz Red Bull TV.

Freeridowe kalendarium FWT na sezon 2022:

– Baqueira Beret, Hiszpania, 22.01 – 28.01

– Ordino-Arcalis, Andora, 30.01 – 5.02

– Kicking Horse Golden BC, Kanada, 12.02 – 17.02

– Fieberbrunn, Austria, 15.03 – 20.03

– Verbier, Szwajcaria, 26.03 – 3.04

Udostępnij

Translate »